ביקורת ספרותית על שעות הרות גורל מאת סטפן צווייג
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 19 בינואר, 2011
ע"י מחשבות


שמו של הספר אמנם "שעות הרות גורל", אבל השם "נחישות רוח האדם" היה הולם לא פחות. למרות דקותו של הספר, הוא לא פחות מחובק עולם. שתים-עשרה מיניאטורות היסטוריות מקובצות בספר זה, מיניאטורות ששינו את פני העולם ואת האנושות כפי שהיתה עד לאותה עת. יחד עם הכתיבה המרתקת של צוויג, אנו מקבלים ספר מעניין מאוד, כמעט ספר חובה לכל אוהב ספר ולכל תלמיד באשר הוא.
כדי להזכיר רק אחדות מהדוגמאות בספר אציין את גילוי האוקיינוס השקט במסע מסובך של פושע לשעבר ממלכת ספרד, התחייה של הנדל לאחר שבץ מוחי, נפילתו של נפוליאון בווטרלו, גילוי מרבצי הזהב ב"מערב" של ארה"ב, חיבור טלגרפי של אירופה וארה"ב והעצוב בפרקים: גילוי הנקודה הדרומית ביותר בקוטב הדרומי ע"י סקוט, רק כדי לגלות שהיה שם אמונדסן לפניו רק שבועיים קודם לכן. סקוט לא זוכה לשוב לאנגליה וקופא למוות קילומטרים אחדים בלבד לפני נקודת המזון והחום הבאה.
נכון שעלילה אין והספר מחולק למעשה לשנים עשר סיפורים קצרים. יש כאלה שלא אוהבים צורת קריאה כזו. אבל מה שישכנע את הספקנים זו הכתיבה המלהיבה של צוויג ורוח האדם הבאה לידי ביטוי בהעזה, ברוחק ראות, בגבורה, בחזון וברצון פלדה שאין שני לו, לאותם בודדים ששינו את פני העולם לטוב, לרע ולקידמה.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ