ביקורת ספרותית על חוות החיות - כריכה רכה מאת ג'ורג' אורוול
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 11 בפברואר, 2019
ע"י סימיליה


אין זמן יותר טוב מלקרוא את חוות החיות מאשר בזמן של תקופת בחירות.
תקופה בה יש דיונים אקטואליים, מדיניים ושלטונים. בנוסף לכך, גם בתקופה זו עושים חשיבה מחודשת על המצב הנוכחי במדינה.

הספר הוא אלגוריה וסאטירה על המשטר הקומוניסטי הדיקטטורי שהיה בברית המועצות.

הקומוניזם היא שיטה כלכלית חברתית בה כל מוצרי ההון ואמצעי היצור, נמצאים בבעלות משותפת, תוך שמירה על שוויון כלכלי וחברתי בין העמיתים בה. בפועל שיטה זו לא עובדת, ותמיד נוצר חלל של אי שוויון. אולם, אי שוויון לא רק קורה במדינות קומוניסטיות אלא גם במדינות בהן שיטת הממשל היא דמוקרטית.
אפשר לראות זאת בכך שהזכות לשוויון לא תמיד מתממשת. הזכות לשוויון היא אחת מתוך 6 זכויות האדם הטבעיות/הבסיסיות שכל אדם באשר הוא אדם רשאי לקבל, ללא קשר לאזרחותו. הזכות לשוויון באה מתוך ההנחה שכל בני האדם נולדו שווים, ללא הבדל של דת, גזע ומין.
אולם לפי המצב הנוכחי ידוע לכולנו שזה לא קורה, לא כל בני האדם נולדו שווים ותמיד יש היררכיות בתחומים רבים. בני האדם נולדו שונים זה מזה בתחומים רבים: כלכלי, חברתי, דתי, פוליטי, מדיני וכו'. כך שקשה למדינות שונות לתת את המענה הנדרש כדי להקטין את הפערים. בנוסף לכך זה לא כל כך פשוט לקיים שוויון בין הפרטים מכיוון שלכל אינדיבידואל יש צרכים שונים וגישות שונות.
לכן, אני חושבת שעצם ההגדרה של הקומוניזם כשיטה כלכלית וחברתית שיהיה בה שוויון בין כל הפרטים. זו שיטה מוטעה.

הספר מספר על קבוצת חיות שהמתגוררות בחווה באנגליה. בעקבות מילותיו האחרונות של המיור (מייג'ור) החזיר הזקן (קרל מרקס ולנין) החיות גיבשו חזון להפוך לחיות חופשיות מחיות משועבדות. החיות חייו תחת בעלותו של מר ג'ונס חוואי גס רוח ושתיין (ניקולאי השני, קיסר רוסיה). לפי תחושתן, מר ג'ונס התייחס אליהן באכזריות ובזלזול. זה בא לידי ביטוי במנות האוכל שהוא נתן להם, בהלקאות השוטים שהן קיבלו, מהתוצרים שהן יצרו והוא לקח וכו'. בעקבות תנאיו הקשיים של מר ג'ונס, עשו החיות מרד נגדו וקיבלו ריבונות על החווה (משל לתחילתה של המהפכה הקומוניסטית בברית המועצות). ניהול החווה עובר לידיהן של החזירים החיות החכמות ביותר בחווה, והם מחליטים לעשות שבע דיברות (חוקים) על פיהם החווה צריכה להתנהל. המנהיגים הראשיים הם החזירים סנובול (לאון טרוצקי) ונפוליאון (יוסיף סטלין). בהתחלה העתיד של החווה נראה ורוד: החיות קיבלו מנות אוכל שווה בשווה יותר מאשר קיבלו תחת שלטונו של מר ג'ונס ועובדות פחות קשה מאשר עבדו אצל מר ג'ונס. אולם עם הזמן, נוצר אי שוויון, החזיר סנובול גורש מהחווה והחזיר נפוליאון עלה להנהיג את החווה. תחת הנהגתו של נפוליאון הוא שינה את שבעת הדיברות לפי צרכיו האישיים. יתר על כן, הוא נתן לחזירים חיי מותרות על חשבון החיות האחרות. כך שנוצר משטר עריצות בלי שהחיות התנגדו לכך, ואם הן התנגדו לכך מיד קיבלו תשובות משכנעות המייפות את המעשה הנעשה. בעצם, השלטון תחת שליטתם של החזירים על החווה נהייה יותר גרוע מאשר השליטה של מר ג'ונס על החווה. לפי איך שאני מבינה את הספר, זה משל לכך שהשלטון הקומוניסטי היה יותר גרוע מאשר השלטון המונרכי שהיה לפני.

אומנם, הספר מביע ביקורת על המשטר הקומוניסטי שהיה בברית המועצות. אבל, לפי דעתי יש דמיון רב בין ההתנהלות של החזירים להתנהלות של מנהיגים אחרים בעולם. מנהיגים רבים בעולם התחילו את דרכם הפוליטית מתוך רצון שהמדינה תהיה יותר טובה לעם ולאזרחים שלה. אך עם היותם בתפקיד הם התחילו להתלכלך. הם התחילו לעבור על שלטון החוק ולקבל מותרות שהם בניגוד לחוק למען אינטרסים אישיים שלהם. כמו שהחזירים התחילו את תחילת דרכם מתוך הרצון לחיות בריבונות ושהחווה תנוהל לטובת החיות ועם הזמן הם שינו את שבע הדברות לטובתם וקיבלו מותרות על חשבון חיות אחרות. במדינת ישראל אפשר לראות שזה קורה (בטח הפרשות מוכרות לכם ממקורות שונים) וקרה גם בעבר. כך שלצערי זה היה קיים בעבר ועודנו קיים גם היום. דבר נוסף, שלא קורה רק במשטרים קומוניסטים אלא גם במשטרים דמוקרטים זה שהרבה אזרחים מצביעים והולכים בעיניים עיוורות אחרי מנהיגים שלא פועלים לטובתם אלא לטובת עצמם. בישראל זה קורה ואפשר לראות זאת לפי הסקרים האחרונים של הבחירות. כמו שהחיות עושות בעיניים עיוורות את כל מה שהחזירים מבקשים מהם בלי לחשוב איך זה יכול לפגוע בהם בתחומים רבים.

לסיום, אני ממליצה לכם מאוד לקרוא את הספר. הספר מעורר מחשבה ועדיין מתעוררות בי נקודות למחשבה. הספר לא מתאים לצעירים מתחת לגיל 12 מבינינו ומתאים למבוגרים.
יש הקראה של הספר באנגלית ביוטיוב. קישור
https://youtu.be/Gl4REOWdJSE

ויש סרט המבוסס על הספר ביוטיוב. למרות שהסרט הוא סרט אנימציה הסרט אינו מומלץ לצעירים מתחת לגיל 12.
קישור.
https://youtu.be/h1DcWw9geig

שתהיה לכם קריאה/צפייה נעימה.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
הקורא לשדים (לפני 6 ימים)
ALL ANIMALS ARE EQUAL
BUT SOME ANIMALS ARE MORE EQUAL THEN OTHERS
יו אני ממש זוכר שהראו לנו את הסרט באיזשהו שעור היסטוריה מתישהו במאתיים שנה האחרונות
Rasta (לפני שבוע וחצי)
חחח "אפסן", אהבתי פרפר.
פרפר צהוב (לפני שבוע וחצי)
ספר והסרט המצויר שניהם מצויינים.
מתאים לכל מי שאפסן את מוחו לטווח זמן לא ידוע, ונותן לאחרים להחליט עבורו.
סימיליה (לפני שבוע וחצי)
מחשבות - תודה על תגובתך. לגבי 1984 אני לא יכולה להגיד את חוות דעתי עליו מכיוון שלא קראתי אותו.
אלזה - תודה גם לך על תגובתך. מסכימה איתך בהחלט.
Rasta - תודה רבה
Rasta (לפני שבוע וחצי)
ספר נהדר ורלוונטי מאוד. כתבת יפה.
מחשבות - דפוק וזרוק באמת הכי פחות טוב שלו, הוא העביר לי את הזמן סה"כ. 1984 גם ספר מצוין.
אלזה (לפני שבוע וחצי)
ספר נהדר שמוכיח שלרוב העדר מטומטם ולכן העדר משלם.
מחשבות (לפני שבוע וחצי)
ספר מקסים באמת. 1984 פחות טוב ודפוק וזרוק בפריז ובלונדון סתם ספר מפגר.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ