ביקורת ספרותית על יומן צבים מאת ראסל הובן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 24 ביוני, 2018
ע"י Rasta


ההתמודדות היומיומית של כל אחד ואחד מאיתנו עם השגרה, הרדיפה והחיפוש אחר משמעות, אושר, כל כך הרבה שאלות, אך מעט מאוד תשובות. בוב מארלי אמר, "Life is one big road with lots of signs". החיים הם סימן שאלה וכנראה שלנצח ישארו כך בעולם אין סופי. הניסיון להתמודד עם כל אותם מכשולים שמוצבים לנו בדרך הוא קשה ואפילו מייאש אך נחוץ, מסיבה אחת פשוטה - החיים הם בשביל החיים, אנחנו כבר פה אז בואו נחיה.
הספר מספר את סיפורם של שני אנשים שונים ודומים מאוד, הם לא מכירים, אין ביניהם שום קשר פרט לאותה מחשבה קטנה, ניצוץ של רעיון, אור בקצה המערה - לשחרר את הצבים!
הספר עוקב אחר חייהם של אותם שניים. האחת סופרת בת 43 גרה לבדה, בדירה קטנה. מחסום כתיבה רציני מלווה אותה כבר תקופה ארוכה, אבודה לה אי שם ברחובותיה של הממלכה המאחודת בשנות ה-70. אותה סופרת, ניארה ה' נלחמת בשגרת היום יום, רווקה שמחפשת אחר משהו, כל דבר קטן שיעביר את תחושת הריקנות שמלווה אותה לאורך השנים. השני שמו ויליאם, עובד בחנות ספרים קטנה ושקטה. חייו לא מסעירים במיוחד.
שניהם בחיפושים אחר משמעות, כזו ו/או אחרת, בחיפושים בלתי פוסקים אחר ריגוש שיזכיר להם שהם "חיים", השגרה היא הכרחית - אך לא פשוטה. לפעמים גם מחרפנת, מוציאה מן הדעת. האם זה כל מה שיש? האם אלו החיים? הספר הוא פרוזה לכל דבר, אך מלווה ברובו בשאלות סביב החיים, בין אם במודע או לא, ראסל מעביר לנו את אותם שאלות שכל אדם בחייו שואל לפחות פעם אחת, דרך סיפורם של שני אנשים רגילים שמחפשים את דרכם בעולם, היא בדרכה שלה והוא בדרכו שלו.
שיא הרגע מגיע כאשר לשניהם עולה הרעיון של שחרור הצבים. שחרור הצבים תפס חלק חשוב בסיפור ובהבנה שהחיים הם מאוד דינמיים. יש תקופות שבהם נרגיש ריקנות כזאת שמעולם לא חשבנו שנחווה, מוקפים באנשים או לא, עושים את מה שאוהבים לעשות או לא, תחושת סיפוק או לא - הרגשת הריקנות תמיד נמצאת, מסתתרת מעבר לפינה ומחכה להופיע כשמתאים לה.
אהבתי מאוד את הדרך בה הסיפור מסופר, מועבר מנקודת מבט של אותם אנשים שונים אך באותה מידה גם כל כך דומים, המחשבה על אותם צבים שהעסיקה את שניהם, רחוקים ככל שיהיו אחד מהשניה. הרצון האובססיבי הזה לחפש משהו שימלא את הריקנות ששניהם מרגישים.
קראתי את הספר בתקופה די מסובכת, עם הרבה מחשבות על החיים, על המוות, על המשפחה, החברים, התפקיד שלי בעולם ועוד הרבה דברים שאולי עדיף שלא נתעסק איתם יותר מידי. תקופה לא הכי פשוטה של חיפוש אחר משמעות, אחר סיבה ללמה אנחנו לעזעזל כאן? השאלה הזאת נשאלה כמה וכמה פעמים, מה המטרה שלנו בעצם?
דמות נוספת בספר, שמו ג'ורג, אחראי על האיזור בו הצבים נמצאים בגן החיות. אדם פשוט שלא מחפש יותר מידי, שנהנה מהחיים אך באותה מידה נראה שגם לא ממש אכפת לו לא לחיות, בלי דאגות ובלי בעיות וטענות. החיים הם כמו שהם וכמו שיש טוב יש גם רע, כמו שיש תקופות טובות יש גם תקופות פחות טובות. אנחנו סה"כ בני אדם, כל אחד מאיתנו בחיפוש אחר הדבר הזה שיהפוך אותנו לקצת יותר מאושרים, כל פעם בצורה אחרת, כמכשול אחר שצריך לעבור בחיים, אותם צבים שרוצים לצאת אל החופשי, שצריכים לצאת אל החופשי וגם הם לחפש אחר הדבר הזה שלשם כך הם שוחים מרחקים עצומים, החיפוש אחר היעד, המטרה הגדולה שתהפוך אותנו מאושרים, גם אם רק לכמה רגעים, תחושת הסיפוק שתזכיר לנו שוב פעם שאנחנו חיים.
ספר שנון, זורם, קליל וסוחף.
18 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Rasta (לפני חצי שנה)
צב השעה! תודה על התגובה, קריאה מהנה :)
שונרא החתול (לפני חצי שנה)
מה זאת אומרת זה יהיה הספר הבא שתקרא, טרטלאב? זה לא יומנך האישי?
לאחרונה יש אינפלציה בספרי צבים. איזה יופי.
צב השעה (לפני חצי שנה)
ביקורת מצוינת, עטיפה מדהימה וזה ללא ספק הולך להיות הספר הבא שאני אקרא.
וה-free turtle-love מקסים...
Rasta (לפני חצי שנה)
שונרא החתול - תודה על התגובה :) ואין ספק, הכריכה מדהימה! מהיפות שראיתי לאחרונה, לגמרי. כן כן את צודקת, התחלפו לי האותיות, Signs.
מחשבות - אני לא ממש מסכים, בסופו של דבר מדובר בנושא מאוד אינדיבידואלי... לאחד החיים מלאי משמעות ומלאי חיפושים בזמן שהשני מסתפק במה שיש, בהנחה שהחיים הם בדיוק מה שהם ולא מעבר - בלי שום רצון וזאת שאלה שאין לה תשובה, למה? לדעתי, החיים הם מאוד אינדיבידואלים, כמו שכבר אמרתי, כל אחד חווה אותם בצורה שונה, רואה את החיים בדרך אחרת, המציאות היא אף פעם לא אותו דבר כי כל אחד מספר לעצמו סיפור שונה שמתבסס על הדברים שאותם הוא רואה, אנשים שהוא פוגש, חוויות במהלך החיים. אני כן מסכים שחיפוש אחר משמעות הוא מיותר אך לא פסול. ההגדרה של המילה זאת הבעיה. העניין הוא די פשוט, צריך להיות מאושר.
תודה על התגובות.
מחשבות (לפני חצי שנה)
לחיים אים שום משמעות ולכן צריך להעביר אותם בסבבה. מי שחושב שלחיים יש משמעות מיוחדת, בדרך כלל גורם לאחרים חיים של סיוט.
שונרא החתול (לפני חצי שנה)
ביקורת יפה ועטיפת הספר היא מהיפות שראיתי לאחרונה.
free turtle-love
(נדמה לי שזה צריך להיות signs ולא sings)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ