ביקורת ספרותית על השם - המספרים הסודיים של התנ"ך ותעלומת יציאת מצרים מאת ישראל קנוהל
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 13 ביוני, 2018
ע"י תמיד קוראת


קנוהל בספרו זה מנסה לפתור מספר תעלומות בתנ"ך .הוא מתרכז במזמור ס"ח בתהילים .מזמור זה הוא קשה וחידתי, יש בו ביטויים ודימויים לא מוכרים ,יחידאיים וקדומים.
דרך ניתוח מעמיק ויסודי של מזמור זה הוא מגלה את הצופן המספרי של שירה זו , הוא גם מנתח את שירת בלעם שירת דבורה ,ברכת משה ושירת הים .על סמך זה הוא מגיע למסקנה ,שקצת מרחיקת לכת ויוצאת דופן , שהשירות הללו הן הגרעין הקדום לסיפורי המקרא של ראשית עם ישראל .לדעתו מזמור זה הוא "תעודה בעלת חשיבות היסטורית ראשונה במעלה להבנת ראשיתה של האומה..."
מסקנות אלו הן נוגדות וסותרות את דעתם של חוקרים רבים אחרים. להבנתו מזמור זה התחבר סביב שנת 1200 לפנה"ס ,בעקבות עימות צבאי בין ישראל לצבא מצרים.
מרחיקת לכת ומקורית , גם קביעתו לגבי השם : 'סיני' ,עמ'55 : "אין אזכור של שם השם סיני כציון גיאוגרפי בשום מקור אחר מחוץ למקרא ! לאמיתו של דבר, "סיני" הוא כינוי אלוהי שהפך מסיבות תיאולוגיות לשמם של הר ומדבר'. המקור לשם הוא האל הבבלי סין.
במזמור ס"ח ישנו המעבר משמו של אלוהי ישראל , סיני , עד לסיומו בברכת משה , שם מופיע סיני, כאתר גיאוגרפי שבו האל מתגלה לבני ישראל. לדעתו שבאמונה הדתית אלוהית ,הישראלים שילבו את כל דמויות האלוהיות לדמות אלוהית אחת.
עוד תיאוריות יוצאות דופן מציג קנוהל בספר זה , ששירת הים חוברה בין תקופת חנוכת מקדש שלה לבין מותו של שלמה .וכן סיפור שיעבוד בני ישראל במצרים נוצר בתקופתו של ירבעם. יציאת מצרים התרחשה, לדעתו באיזור רמת הגולן. קנוהל ,כמובן מנמק ומוכיח את רעיונותיו אלו בפרוטרוט.
מסקנות אלו דורשות אומץ ומחשבה מחוץ לקופסה . פרשנות מקורית וחדשה. אך הניסיון שלו להגיע למסקנות על סמך פירוש של מזמור תהילים אחד – נראה לי קלוש .
לקרוא לספר בשם השם , הוא גם אומץ וקצת יומרני, כי האנשים מתייחסים לשם השם ביראת כבוד ,סוג של קדושה . ועל זה נאמר לא תישא את שם השם לשווא !!
ראוי היה, דעתי , היה צריך לקרוא לשם הספר ,על פי כותרת המשנה : "המספרים הסודיים של התנ"ך ותעלומת יציאת מצרים‘".
קראתי את הספר ,לא הצליח לשכנע אותי .רעיונות מופרכים קצת .

4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 5 חודשים)
מעניין מאוד
עמיחי (לפני 5 חודשים)
תודה רבה.
מרתק ממש, אבל ספקולטיבי לגמרי.
בת-יה (לפני 5 חודשים)
תודה. מה גם שמזמור ס"ח הוא בסך הכל עוד שיר הלל לאלוהים.4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ