ביקורת ספרותית על תבשילים חריפים מהמטבח הטטארי מאת אלינה ברונסקי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 13 ביוני, 2018
ע"י yaelhar


#
רוזה(לינדה) אחמנטובה היא טטארית בעיני עצמה, החיה ברוסיה הקומוניסטית. עם יכולת נדירה להסתדר וליפול תמיד על הרגליים, השקפת עולם מוצקה, ביטחון בלתי מעורער ביתרונותיה ובחסרונותיהם של האחרים. היא יודעת מה נכון ומה לא נכון לעשות, בטוחה שבלעדיה בנות משפחתה החלושות לא ישרדו שבוע. היא מנהלת את בעלה הלא-יצלח, המאמין, פתי שכמותו, בקומוניזם ובשיוויון, וזוכה לבוז עמוק ממנה. מצד שני אין כמוה להתגייס למען אלה שהיא אוהבת (גם אם היא לא כל כך אוהבת אותם, כבר) ולעשות בלי להתעצל את מה שהיא חושבת שצריך. רוזה היא דמות גדולה מהחיים, גורמת לך לצחוק ולהשתאות, להירתע ולחמול.

רוזה היא המספרת בגוף ראשון את הסיפור הזה. את שאר הדמויות אנחנו מכירים רק דרך עיניה: בתה המכוערת וחסרת השאיפות, בעלה הלא-יוצלח שאפילו אם יחזיקו לו ת'יד לא יצליח להסתדר לבד, נכדתה שהיא אהבת חייה מה שלא מונע ממנה לדרבן, להפחיד ואפילו להכות אותה כדי שתהיה ילדה מחונכת היטב ותשיג מה שסבתה חושבת שהיא צריכה. למען זה כל האמצעים כשרים ושום מאמץ אינו גדול מדי בעיניה. יש בסיפור עוד אנשים המשמשים רקע לרוזה, והיא מתמרנת, מזלזלת, מחנכת אותם ופועלת להשיג מהם את מה שהיא צריכה.

כשקראתי את ספר הביכורים של ברונסקי "פארק הרסיסים" התרשמתי מאד. היא תיארה שם דמות כל כך מדוייקת וכנה של נערה בת 17, שממש רציתי ללחוש לה באוזן דברי עידוד והבטחה לעתיד טוב יותר. כשתורגם ספרה זה ידעתי שאקרא. הוא לא איכזב – מה שקורה לעתים לספר שני המתמודד עם ראשון מוצלח.

אהבתי מאד את הספר הזה הכתוב ביד בוטחת, בשפע הומור – לעתים ארסי , לעתים גרוטסקי לעתים ציני – עם גיבורה בעלת תעוזה של טייס קמיקזה, שדבר לא מפחיד אותה וכלום לא יסיט אותה ממטרתה. לא שהייתי רוצה את רוזה כבת משפחה – חלילה! אבל היא יכולה לפתוח בית ספר לביטחון עצמי והחלטיות, ומועמדים לבית ספר כזה אני מכירה בשפע.


22 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 5 חודשים)
תודה רבה, זשל"ב
הטטארים מפוזרים במספר מדינות שהיו שייכות לברית המועצות, טטרסטן היא אחת מהן. בניגוד למשתמע - השפה בה הם מדברים וחלק מההיסטוריה עליה הם נסמכים מזכירים בעיקר את תורכיה. בה גם יש מיעוט גדול מהם.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 5 חודשים)
בדיוק היה היום את המשחק של אוסטרליה וצרפת, בעיר קזאן, שהיא בירת רפובליקת טטרסטן, אז נזכרתי בסקירה שלך. זה לא קשור, אבל אוסטרליה לדעתי במשחק הזה הייתה טובה יותר.
yaelhar (לפני 5 חודשים)
חן חן, בנצי גורן
בנצי גורן (לפני 5 חודשים)
תודה יעל. צודקת לי.
yaelhar (לפני 5 חודשים)
תודה רבה, לי יניני
כה אמרה המספיקה הראשית בסימניה (-:
לי יניני (לפני 5 חודשים)
יעל איזה הספק. את משהו משהו. תודה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ