ביקורת ספרותית על מחתרת המסילה מאת קולסון וייטהד
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 11 במאי, 2018
ע"י תושיק


ספר חשוב העוסק בתקופה העבדות בארצות הברית. הספר לא קל לקריאה, הן מבחינת הנושא והתיאורים הקשים שבו והן מבחינת סגנון הכתיבה שלעיתים לא זרמה לי והייתי צריכה לעשות הפסקות.
למרות הקושי, אני מאד ממליצה לקרוא את הספר וללמוד פרק חשוב בהיסטוריה של ארצות הברית. "מחתרת המסילה ההיסטורית הייתה מסלול בריחה מבית לבית, ששימש עבדים נמלטים ונוהל בידי מתנגדי העבדות. הסופר מספר את סיפור המחתרת בצורת מסילה תת-קרקעית שעליה נע קרון ואוסף בדרכו עבדים נמלטים בדרכם אל החופש" (ציטוט נגב הספר).
השנה היא 1820. הגיבורה היא קורה, שפחה שחורה במטעי הכותנה בג'ורג'יה בארצות הברית. גם אמה וגם סבתה היו שפחות. יום אחד אמה ברחה ועזבה אותה לבדה. עד היום לא מצאו אותה והיא לא יצרה קשר עם קורה. קורה המסכנה הועברה לבקתה נידחת וסבלה מהתעללות פיזית וכנראה גם מינית.
כשעבד חדש מגיע לחווה, סיזר שמו, הוא מציע לה לברוח איתו ומספר לה על מחתרת המסילה.
קורה מתלבטת אבל בסוף נענית לו והם בורחים ביחד. הם בורחים ממדינה למדינה. בדרך הם פוגשים צייד עבדים קשוח ואכזרי ששם לו למטרה לתפוס את קורה ולהעניש אותה על מעשה הבריחה של אמה. קורה נאלצת להתמודד עם מראות קשים של גופות של עבדים תלויות על עצים, אונס, מכות, ירי ועינויים. קורה לא מוותרת, היא נחושה להשיג את החופש בכל מחיר. נערה אמיצה שאי אפשר שלא להעריץ אותה.
רוצים לדעת האם קורה שרדה? תקראו את הספר החשוב הזה. לא בכדי הוא זכה בכל כך הרבה פרסים: מחתרת המסילה זכה בפרס פוליצר, בפרס הספר הלאומי האמריקאי, בפרס ארתור סי. קלרק ובעיטור קרנגי להישג ספרותי.
קריאה מהנה!
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Mira (לפני חצי שנה)
מחשבות לא מסכימה איתך.
כמו לומר למישהו שנולד בארה"ב מה לי ולשואה.. לא נוגע לנו בכלל. אנחנו נלחמנו נגד היפנים...
Tuval (לפני 7 חודשים)
אכן ספר טוב וחשוב מאוד.
מחשבות (לפני 7 חודשים)
למה חשוב? לא נוגע לנו בכלל.5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ