ביקורת ספרותית על כימים אחדים - ספריה לעם #403 מאת מאיר שלו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 24 בדצמבר, 2017
ע"י Muhandes


בשבילי מאיר שלו הוא אחד מאותם סופרים שאפשר תמיד לסמוך עליהם שיספקו את הסחורה. הספר הזה אינו שונה ומהווה דוגמא מצוינת לכתיבתו.
הדבר הראשון שממנו אני תמיד נהנה אצל שלו הוא הוא השפה (איזה בני מזל אנחנו שאנחנו יכולים לקרוא אותו בשפת המקור). שפתו של שלו תמיד נהדרת, משלבת שפה תנ"כית, תלמודית ומודרנית בצורה חלקה וכך משפטים ארציים הופכים לפואטיקה. השפה היא נושא חוזר בעבודתו של שלו ודמויותיו מרבות לעסוק בה, אך בספר זה הוא עולה על עצמו בכך שהוא נותן לכל אחת מדמויותיו (בעיקר לשלושת האבות) את האינטונציה הייחודית שלהן. איזה תענוג.
הדבר השני הוא יכולת סיפור הסיפורים (storytelling). לגיבור הספר שלושה אבות, לא באופן מטפורי אלא באופן מעשי. הוא יורש רכוש ומאפיינים פיזיולוגיים ונפשיים משלושתם. איך הגיעו הדברים לכדי כך? אני מדמיין את עצמי בפאב שותה בירה עם שלו או יושב אתו ליד מדורה בזמן שהוא אורג את הסיפור באומנתו, נותן רמז פה ורמז שם, מסביר את זה אבל לא את זה ולעולם לא מוותר על כל הסיפור, שומר על המתח ועל העניין, כי יש עוד בירה והמדורה עוד לא כבתה. גם הדמויות פנטסטיות ומרתקות, חלומות במוחו של הסופר, אפילו הדמויות המשניות. דמיינו למשל אדם שהוא חקיין טוב כל כך עד הוא יכול להיות טבח רק מהתבוננות בטבח אחר עובד, וזו רק דמות משנית בסיפור.
וכל זאת, אפילו לא נגעתי בשיעורים באהבה ובחיים ובתשוקה ובאוכל שנותן המחבר או בנושאים החשובים האחרים שבהם הוא נוגע, כי כל הדברים האלו, שבספרים אחרים הם העיקר, הם עבורי רק בונוס לחוויה במקרה הזה. אחרי שורה של ספרים בינוניים שיוצא לי לקרוא, אני אוהב לפנק את עצמי בספר שאני יכול לסמוך עליו שיספק את הסחורה – אצלי זה ספר כמו הספר הזה. חמישה כוכבים מתוך חמישה.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ