ביקורת ספרותית על סודו של סיסרא - מסע בעקבות גויי הים ושירת דבורה מאת אדם זרטל
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 28 בספטמבר, 2017
ע"י רוני


מי שמסוגל לדמיין צבא שלם על נשקו ומרכבותיו רוכב במורד ואדי לקראת התנגשות בצבא שממול בשעת בוקר מוקדמת
לחוש את המראות ,הריחות ,הקולות ולהתחכך בין השורות עם החיילים המיוזעים על חרבותיהן ומגיניהם ולדעת שעוד כמה רגעים ההתקפה תחל .....ימצא עניין בספר הזה !
ספר מאוד מיוחד שבעיקרון כתוב כדו"ח אבל טומן בחובו תעלומה מפתיעה שעוסקת בגילוי עיר חרבה ובלתי ידועה במורדות הרי מנשה בואכה ואדי ערה של ימינו וממשיך בתרבות הנוראגית של האי סרדיניה שמסתבר שיושביו היו חלק מגויי הים שפלשו לכנען במאות ה 14-13 לפנה"ס והיו בחלקם חיל מצב בשירות המצרים שהיו 'האמריקה של אז' ששלטה בעולם .
הסיפור מתקשר לשירת דבורה ומלחמתה של זו בשיתוף עם ברק בן אבינועם בסיסרא שר הצבא על קרקעות עמק יזרעאל שבהן עברה דרך המלך מדמשק לכיוון מצריים .
הסיפור עוסק במלחמה זו בשיטה שבה השתמשו בני ישראל כדי למשוך אליהם ולהפתיע את סיסרא וצבאו ,במיקום אזור הקרב ,ביעל אשת חבר בקיני ותפקידה בטופוגרפיה ,גיאורפיה ,גיאופוליטיקה של האזור ועוד הרבה .
שבטי ישראל שאך זה הגיעו ממצרים התמקמו בהרי הגליל וממולם בהרי מנשה ודרומה אבל לא יכלו לרדת לאדמות העמק ולחצות אותו מכיוון שהכנענים וגויי הים שלטו בו בעזרת ג'יפי ההאמר המשורינים שלהם ...סליחה מרכבותיהם .
קצת מזכיר את המצב כיום שמרבית הישובים בגליל נבנו כמצפים על פסגות ההרים מכיוון שהקרקעות הנוחות נתפסו על ידי הכנענים .
מי שכל האמור מענין אותו ימצא עניין רב ועוד גילויים מפתיעים על החדשות הכי חמות מכנען של לפני 3000 שנה .
תגלו שהרבה חדש באזור לא התשנה מאז מכל הבחינות

6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רוני (לפני 9 חודשים)
מסכים רץ , תודה . אכן מסכים המרכבות לא ירדו במורד אלא תוכננו להיות מורכבות בקצה הואדי לפני הקרב מה שברק ידע ולכן ניצל זאת . סתירות נוספות הן שמוזכר שסיסרא היה שר צבאו של יבין מלך חצור כאשר גם התנך וגם הארכיאולוגיה תומכות בכך שיבין הוכה הרבה קודם ונעלם מהזירה . ולמרות זאת סיסרא מוזכר בהקשר שלו בספר מוצעים הסברים . התנ"ך גם משמיט את נוכחות המצרים כמעצמה שלטת באזור כנראה באופן מגמתי .
אנקה
בדיוק זה היה המצב הכנענים שלטו בעמק מה שחתך את רצף ההתישבות הישראלי על ההר ולכן רצו אחיזה גם בעמק . אגב בשיאם הפלישתים הגיעו עד לבית שאן שבעמק .
רץ (לפני 9 חודשים)
הרעיון של הספר הוא שמרכבות סיסרא לא דהרו לקראת צבא ישראל - משום שהם היו כמו הטנקים של היום, היו מובלים אותם מפורקים אל שטח הקרב וסמוך אליו היו מרכבים אותן, מה עשו שבטי ישראל או אבינועם בו ברק, שהכיר את התרגולת הזאת, המתינו לפי זרטל, בפתח הצפוני של ואדי עירון, במקום בו עדיין המרכבות לא נפרסו לקרב, לכן הרומנטיקה של מרכבות דוהרות לקראת שבטי ישראל לא כל כך היתה פה. אלא תושייה ישראלית שגרמה לניצחון בקרב.
אנקה (לפני 9 חודשים)
דווקא קצת התשנה מבחינת מיקום : הישובים של בני ישראל היו בעיקר בהר ובבקעת הירדן ובמדבר יהודה ואילו של הכנענים והפלישתים למיניהם היו לאורך מישור החוף בדרום, בשפלה, מישור החוף בצפון הארץ שם היו הפניקים ועמק יזרעאל.
את הישובים הקדומים שעל ההרים כבשו בני ישראל מהכנענים. וגם את ירושלים.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ