ביקורת ספרותית על משחק המושבעים מאת ג'ון גרישם
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 27 בספטמבר, 2017
ע"י yaya


ספר מתח מעולה!
העלילה מותחת, הדמויות מסתוריות ומעניינות, ובעיקר- עד סוף הספר אתה עדיין במתח מוחלט!
זה אחד הספרים שחזרתי לקרוא כמה פעמים, למרות שכבר ידעתי וזכרתי את הקאצ' שבסוף הספר. אולי כי אני מאוד אוהבת ספרים וסדרות על בתי משפט אמריקאיים (עם חבר מושבעים). ואולי כי כיף לחפש בקריאה שנייה רמזים לסיום המפתיע.
ראיתי גם את הסרט (שנקרא גם 'משחק המושבעים'), ולמרות שיש הרבה שוני בינו לבין הספר הוא גם מהנה מאוד. מומלץ לראות אותו- אבל רק אחרי קריאת הספר! כי בכל זאת, הטוויסט שבסוף הסרט זהה לזה שבספר.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
The Wolf (לפני 3 חודשים)
אממ. את שני הספרים שציינת לא יצא לי לקרוא.
את "המקרה המוזר..." קראתי והוא פשוט "לא" אחד גדול לטעמי. אני לא זוכר בדיוק את הסיבות למה הוא 'לא' אחד גדול, אני פשוט זוכר שהוא כזה לטעמי.

ראיתי את הטרילוגיה השוודית והלא שוודית, שתיהן לטעמי איבדו משהו בתרגום. הטרילוגיה מוצלחת לטעמי בגלל שגם אם העלילה מתפתחת לאט לאורך כל הדרך - כל חלק בעלילה, גם אם הוא נכנס לתבנית הקלישאתית של ספר פשע/מתח נכתב בצורה שונה ככה שאין דפוס קבוע וכמובן גם העניין של התמונה הגדולה - כמו הסדרה של הארי פוטר במובנים מסויימים, שבה לכל פרט יש משמעות בתוך המסגרת העלילתית של אותו ספר וגם בתוך ההקשר הכללי - התמונה הגדולה.
כן, שמעתי ולא קראתי. למעשה אני גם לא מתכנן לקרוא את הרביעי דווקא בגלל שסופר אחר כתב אותו. יש לי בעיה עם סופרים שמנסים להשלים חלק בסדרה שמישהו אחר התחיל...גם כשהם מצליחים לחקות את סגנון הכתיבה, אני מוצא את הניואנסים שהורסים.

כרגע עוד תקוע על מובי דיק. לצערי, אין לי מספיק זמן פנוי ביממה כדי לסיים אותו, מה גם שהוא כבד ואיטי. מצד שני, הוא מאוד מתאים לי כדי לשמור על איזושהי רוטינה גם אם לא הכי קבועה של קריאה.
מה איתך?
אממ. לגבי השאלה המוזרה שלך, היא לא כזו מוזרה...
אולי לא צפויה, אבל בהחלט לא מוזרה.
תכל'ס, זה תלוי מה את מחפשת...
אם את מחפשת לכתוב קטעים ושירים - פורום סיפור שכתבתי בדיוק בשביל זה...
אני מניח אבל שאת שואלת ספציפית על המלצות ספרים -
ולזה יקירה, אין לי תשובה חד משמעית. יש כמה וכמה קבוצות להמלצות ספרים ויש גם פורום להמלצות כאלו...
אבל בסופו של יום, אני מניח שהדרך הכי טובה וזו שבה אני משתמש - היא פשוט לאתר מספר ספרים בז'אנר שמעניין אותך דרך גוגל ולערוך חיפוש של הספר בסימניה...
לרדת לאזור הביקורות של הספר ולקרוא שם את הביקורות, להביט על הדירוגים...
אני נוטה לקרוא את השורה/פסקה הראשונה בכל ביקורת, אם אני מזהה סימנים לקלקלנים אני פשוט עובר הלאה לביקורת הבאה, אלא אם לא אכפת לי לקרוא את הקלקלנים.

נ.ב.
אם תצטרכי עזרה/המלצה - תמיד אשמח להביע את דעתי בהודעה פרטית/ציבורית...
yaya (לפני 3 חודשים)
ניסיתי לחשוב על ספרי מתח/פשע טובים ו*מיוחדים* שקראתי: # 'אסיר מלידה' של ג'פרי ארצ'ר- אמנם קראתי אותו לפני הרבה שנים בתור נערה, אבל משהו בספר הזה היה פשוט מרתק. אולי כי העלילה שלו נכתבה בהשראת הרוזן ממונטה כריסטו שאני מאוד אוהבת, וכנראה כי ג'פרי ארצ'ר הוא פשוט סופר מעולה לדעתי.
# 'קשר עין' של קאמי מקנאוורן- ספר מעולה. אני שונאת כשאנשים משווים אותו לספר 'המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה' וטוענים שהוא חיקוי. כן, גם פה הגיבור הוא ילד עם אוטיזם, אבל זה בערך הדמיון היחיד שיש לדעתי בין הספרים (שאת שניהם אני מאוד אוהבת). בספר הזה יש הרבה יותר עומק מסתם עוד תעלומת רצח, והוא בהחלט יוצא דופן בקטגוריית ספרי המתח.

בקשר למילניום- קראתי שניים וחצי (מודה שפרשתי במהלך הספר השלישי), אבל ראיתי את טרילוגיית הסרטים (השוודית!) פעמיים. לדעתי הספר הראשון הכי מוצלח- אין בו רגע אחד משעמם או צפוי. למרות שהוא מתקדם לאט בפתרון התעלומה, הוא כתוב באופן מרתק. ספרי ההמשך טובים בעיקר בזכות החלקים שעוסקים בליזבת'. היא פשוט דמות כובשת ובלתי רגילה.
קניתי (אבל טרם קראתי) את הספר הרביעי שהוסיף לטרילוגיה סופר אחר ('הנערה ברשת העכביש'). נתתי לו צ'אנס בעיקר כי רציתי לקרוא עוד קצת על ליזבת', וקיוויתי שהוא יצליח לשמר את האופי של הדמות שלה.
מעניין אותי- איזה ספר אתה קורא בימים אלה?
ושאלה מוזרה נוספת לסיום- אתה מכיר פורום/קבוצה *פעילה* ומומלצת פה בסימניה?
The Wolf (לפני 3 חודשים)
האמת? כמה שאני אוהב ספרי פשע/בלשות, אני מוצא שכמעט כולם כמעט חוזרים על עצמם...לכולם יש את הנבל, הגיבור והבחורה היפהפייה שזקוקה להצלה...יוצא הדופן בגזרה הזו הוא הטרילוגיה מילניום - נערה עם קעקוע דרקון הראשון בסדרה, סופו של מיסטר y ועוד ספר שניים שאני לא זוכר את שמם.
בכל אופן, כשנצמדים לאיזושהי תבנית (ולצערי, הרבה מהסופרים נצמדים לתבניות) קשה לצאת ממנה...רואים את זה בעיקר במדור הבלשות והפשע, אם כי גם ברומנים מסוגים שונים...נדמה שאין באמת סופרים שמצליחים להוציא איזה רעיון מקורי תוך שמירה על שפה מקורית.

התכוונתי הצוואה, שלפתי מהזיכרון - זכרתי שמדובר בירושה כלשהי ומשום מה חשבתי שזה גם השם של הספר. בדקתי עכשיו את השם.
לגבי המושבע האחרון, הוא מתחיל קצת משעמם, אבל העתיד שלו מבטיח. לפחות זו הייתה דעתי.
yaya (לפני 3 חודשים)
מרשים שלא קראת אף ספר של קובן, כי הם באמת בכל מקום וזה מרגיש שהוא כתב כבר כמה עשרות... האמת שנהנתי מהספרים הראשונים שלו, הוא יודע לכתוב מתח טוב עם הרבה טוויסטים לא צפויים בעלילה. הבעיה היא שכעבור כמה ספרים אתה מגלה את הנוסחא שלו שמופיעה בכל ספר (נבל סדיסטי במיוחד, גיבור ציני שתמיד עונה תשובות סרקסטיות בכל דיאלוג עד שזה כבר מעצבן, בחורה יפהפייה שהיא מושא האהבה של הגיבור, והגיבור תמיד נחלץ לעזרתה כשהיא מסתבכת בצרה נוראית). בזמנו מצאתי עוד הרבה מרכיבים בנוסחא הקבועה, אבל שכחתי כי לא קראתי אותו כבר כמה שנים. באופן כללי הרגשתי שסצנות מסוימות חוזרות בכל הספרים בשינויים קלים בלבד. לכל הספרים יש מהלך עלילה די דומה. מה שהיה מלהיב ומרתק בקריאה של הספר הראשון, כבר היה צפוי וקצת מגוחך בספר השישי...

אאה, לא מצאתי ספר של גרישם שנקרא הירושה...
ולגבי המושבע האחרון- קניתי אותו לפני כמה שנים והתחלתי לקרוא (התקציר היה נראה מבטיח), אבל משום מה השתעממתי והפסקתי די בהתחלה. יכול להיות שזו הייתה אשמתי ולא הייתי במצב-רוח הנכון, נראה לי שאני אתן לו עוד צ'אנס בקרוב.
The Wolf (לפני 3 חודשים)
אממ. המושבע האחרון והירושה שלו הם השניים החביבים עליי ביותר, מה גם שהם בעלי אווירה קצת שונה משאר הספרים שלו, לפחות לפי מה שאני זוכר.

ולא יודע לגבי קובן, שמעתי שהוא אחד שחוזר על עצמו, אז מעולם לא טרחתי אפילו לקרוא אותו.

איך את מגדירה ספר שחוזר על עצמו?
גלית (לפני 4 חודשים)
הלקוח,תיק שקנאי וגם שני סרטים טובים
yaya (לפני 4 חודשים)
תודה :-) אני חושבת שאתה צודק- אם כי הרלן קובן מככב בראש הרשימה של 'ספרים זהים בעלי שם שונה'.
הספר הזה היה הראשון של גרישם שקראתי, אז החוויה זכורה לי ממש לטובה.
אני חושבת שקראתי אולי עוד 3-4 ספרים שלו אח"כ, וההנאה ירדה עם כל ספר... עד שהאחרון שקראתי היה פשוט גרוע ומשעמם והפסקתי באמצע.
היחיד שהתקרב קצת לרמה של 'משחק המושבעים' והיה חביב למדי זה "מלך הנזיקין".
מה הספר הכי טוב שלו לדעתך? מעניין אותי אם מסתתר לו עוד ספר מעולה בין עשרות הספרים שלו...
The Wolf (לפני 4 חודשים)
אהבתי את הביקורת... אם כי ג'ון גרישם הוא מסוג הסופרים ש"קראת אחד - קראת את כולם" לפחות לדעתי.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ