ביקורת ספרותית על הכפית הנעלמת - הקסם המסתורי של הטבלה המחזורית מאת סם קין
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 13 בספטמבר, 2017
ע"י האח הגדול


שם הספר מתחיל כמו שם של מותחן "הכפית הנעלמת !", אבל כדי לתקן מהר מהר את הרושם השגוי - מוזכרת הטבלה המחזורית. כמה יכולה להיות כימיה מעניינת? ובכן זה לא ספר על כימיה, אלא על אנשים. (ובסוף לא מוצאים איפה הכפית נעלמה).

כימיה ופיזיקה - הם שני ענפי מדע כל כך דומים, אבל כל כך צהובים זה לזה. לכימיה יש ללא ספק היסטוריה יותר ארוכה, עסיסית, דרמתית ופעמים אפילו טרגית. (למי שמעוניין, סיפורם של פריץ האבר ומרי קורי הם שתי טרגדיות בולטות.)

הכימיה היא מדע במדרגה יותר קרובה לחיים, ולכן מעורב בה יותר כסף, פוליטיקה ואפילו עסקי מלחמה. הפיזיקה נכנסה לפאזה הזאת רק בתחילת המאה ה-20, ונהנתה מהפריבילגיה להישאר בילוי פנאי לחצר האחורית במאות שקדמו. ולכן הפיזיקה נראית יותר "נקייה". הספר חושף את הפן הרכלני המלוכלך והטרגי של הכימיה, בצורה מאוד משכילה ומעניינת. אפילו קצת כימיה אפשר ללמוד מהקריאה. (שווה לדעת למשל לא להתפתות לשתות מי כסף, כמו שחבר שלי החל לעשות לפני כמה שנים).

אני ממליץ כהכנה לקריאת הספר, או כעזר להתמצאות בו, לצפות בסדרת סרטונים קצרים ביוטיוב על היסודות. מגיש אותה מרצה בריטי חביב (והוא משלנו). האתר הבא מאפשר לנחות מכל משבצת בטבלה לסרטון שמגיש באופן ויזואלי ומשעשע פרטים על היסוד.

http://www.periodicvideos.com/

אפשר גם למצוא ניסויים אחרים של אותו מדען חביב, כמו פיצוץ בועות סבןם מלאות חמצן. סרטונים אלה ממחישים (בחיוך) את תדמית המדען המטורף, שנידונה בספר בהרחבה וברצינות.

הערה: אני לא כימאי במקצועי.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סקאוט (לפני שנה ו-2 חודשים)
נשמע ספר מצוין, מוסיפה לרשימה. ואני אצפה בסרטונים גם.
תודה לך!
יפעת (לפני שנה ו-2 חודשים)
איזה יופי, הולכת לראות את הסרטונים עם הבן שלי :)

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ