ביקורת ספרותית על לרוץ עם סוסי הפרא מאת מיכל שלו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 23 באוגוסט, 2017
ע"י דנה


זהו רומן היסטורי רחב יריעה, מרתק ומפתיע, המתפרש על פני יבשות רחוקות ותרבויות מרתקות. הסיפור עוקב אחר היילן, אביר אנגלי, כריזמטי, מעורר השתאות, בעל ראייה רחבת אופקים אשר מקדימה את בני דורו, עם לב זהב ונפש מוסרית וחופשיה, שיוצא למסע חובק ארצות, המתחיל בארץ הקודש וממשיך למעצמה המונגולית, מולדתו של ג'ינג'יס חאן. היילן מסתיר באמתחת עברו סודות מטלטלים, שמתגלים לאורך הקריאה ומוסיפים עומק לדמותו המורכבת והמרתקת. בהקשר זה, אני חייבת לציין שגילוי אחד היווה תפנית בעלילה שלא נפלה מהטוויסטים המתוחכמים של ספרי המתח הטובים. שלו שזרה רמזים דקים ומעודנים לקראת התגלית, אך היא אינה בהכרח מה שתצפו לו.

דמות נוספת שראויה לציון בייחודה הוא לורד ליאופריק, דמות חדה וחכמה כמו שד, נמוכה יותר מנפוליאון, עוזרה הצמוד של אלינור נסיכת אנגליה. הקריאה משלבת בתוכה עובדות היסטוריות מרתקות ואפילו מפתיעות, מהחותם שהאימפריה המונגולית השאירה על התרבות המערבית ועד קווים לאופיו האמיתי של ג'ינגיס חאן, אחת הדמויות האימתניות ביותר בהסטוריה האנושית. העלילה צוברת תאוצה די מהר, עם שלל אירועים ותהפוכות, אבל נהנתי לא פחות מהתיאורים והאנקדוטות ההיסטוריות, שגרמו לי לדמיין בלהט ולהתפעל מהאימפריה המונגולית במלוא תפארתה. אני חייבת להודות שלסיום פחות התחברתי, והייתי מעדיפה שאחד הקצוות ייסגר בצורה ברורה יותר ומסתורית פחות, אבל אני מכבדת את בחירתה של הסופרת להשאיר מקום לדמיון.

בכל אופן, אי אפשר להקל ראש בעובדה שמדובר ב-445 עמודים שנקראו בזרימה נהדרת ובעניין רב. העלילה מסועפת ומרשימה, וניכר כי נעשתה עבודת תחקיר מקיפה לקראת הכתיבה, עובדה שראויה לציון וכמובן להערכה. זהו רומן שחוצה גבולות, תרבויות, דתות ודורות – הישג מרשים לסופרת הנהדרת!
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סקאוט (לפני שנה ו-9 חודשים)
בהחלט בונוס!
דנה (לפני שנה ו-9 חודשים)
אכן ואכן :)
סקאוט (לפני שנה ו-9 חודשים)
נשמע ספר כלבבי. אני אוהבת ספרים היסטוריים. האם שפת הספר תואמת את התקופה? האם היא כתובה במשלב לשוני גבוה?

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ