ביקורת ספרותית על שמואל - בקודש חזיתיך מאת בנימין לאו
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 13 באוגוסט, 2017
ע"י mano4now


שמואל בקודש חזיתיך מאת בנימין לאו
הרב ד"ר בנימין לאו מכהן כרב קהילת רמב"ן בירושלים והוא עומד בראש מיזם " 929-תנ"ך ביחד". הוא סיים לימודי תואר ראשון בהיסטוריה ובתלמוד באוניברסיטה העברית, ותואר שני ודוקטורט באוניברסיטת בר-אילן.
ספריו הקודמים בסדרת חכמים על חכמי המשנה וספריו על ירמיהו וישעיהו הומלצו בחום על-ידי בעבר ולכן הציפייה הייתה גבוהה גם מספר זה. בספרו "שמונה נביאים בעבותות אהבה" התחלתי לחוש בצורך החזק מידי להיות קצר ( אין שום סיבה שאותו הספר לא יתאר את כל נביאי התרי עשר) ולצערי שטחי מידי , כנראה על מנת לא "להתיש" את הקורא.
בצורת הכתיבה של שמואל – בקודש חזיתיך אני פוגש מלבד הקיצור וחוסר העומק גם שינו עיקרי אחר. הסופר מרשה לעצמו להציג בגוף ראשון את הדמויות העיקריות מסיפור שמואל וכך אנו נחשפים לכאורה למחשבותיה של חנה, הגיגי שמואל עצמו ומחשבות שאול המלך ועוד..
כשרכשתי את הספר ציפיתי לקבל ספר עיון רציני על שמואל שמזכיר את ספרו על ירמיהו ולא ספר שמנסה לשלוף הגיגים מומצאים של דמויות תנכיות. בשביל זה יש לנו את מלכים ג'..
בדיוק מסיבה זאת, לדוגמה, אנו ניחשף בצורה מביכה למחשבותיה של "אשת פנחס, בנו של עלי" וניתקל במשפט הצורם "..בשיחות הקפה הסבירו לנו הזקנים..( עמ' 74 ). באמת ? שיחות קפה ? להזכירכם מדובר על תקופת עלי והמשכן בשילה שמתוארך לשנת 1000-1100 לפני הספירה.
לסיכום, יש בספר קטעי עיון אך הם מעטים מידי ורובם מאוד מוכרים. לעניות דעתי, זה בדיוק הנושא שאפשר היה להרחיב על התקופה מבחינה היסטורית, לתת רקע גדול יותר על תקופת השופטים ואולי אפילו לספר עליהם או לפחות על חלקם בהרחבה. מי שלא מכיר את שמואל כלל יתכן וימצא ענין בספר אך לאלו שמחפשים ספר עיון והרחבה על הנביא שמואל צפויה אכזבה.
5.5 מתוך 10 בסולם עמנואל
מתוך עמוד הפייסבוק "ספריית ספרי העיון של עמנואל"
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני 11 חודשים)
תודה על הסקירה.3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ