ביקורת ספרותית על ככל עם ועם - ישראל 2000-1881 מאת אניטה שפירא
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 6 ביולי, 2017
ע"י mano4now


ככל עם ועם: ישראל 1881-2000 מאת אניטה שפירא הוצאת מרכז זלמן שזר.
אניטה שפירא בעלת תואר פרופסור להיסטוריה מאוניברסיטת תל-אביב וכלת פרס ישראל 2008 לחקר ההיסטוריה של ארץ ישראל לקחה על עצמה את המשימה שהיא הגדירה כלשונה ואני מצטט "ניסיון להציג תמונה כוללנית של הניסיון המדיני, החברתי, הכלכלי והתרבותי של היהודים להקים ישות עצמאית בארץ ישראל".
כמו-כן, המחברת מראש מתריעה ומודה בגילוי לב מס' נקודות:
1. ספר זה נשען על מחקרים קיימים ואין בו שום חידוש.
2. אין זו היסטוריה אובייקטיבית אלא פרשנות שלה.
3. הספר הוזמן ע"י נשיא אוניברסיטת ברנדיס ופורסם בתחילה באנגלית ושמו Israel- A History.
כותרת הספר מציבה אותנו בתחילה בשנת 1881. בשנה זאת פרסם פינסקר את החוברת "אוטואמנציפציה" בעקבות גל הפרעות, סופות בנגב. ( מי שחושב שהתרחשו בנגב בארץ ישראל – חייב בדחיפות לרענן את ידיעותיו וספר זה הוא בגדר חובה עבורו ). מאמרו של פינסקר הוביל לדיונים וויכוחים בנוגע לעם היהודי ואלו היו למעשה הניצנים הראשונים של התנועה הציונית.
המחברת מצליחה לדחוס למס' עמודים את סיפור לידתה של הציונות על ידי סקירה מתומצת של האירועים והמהלכים הבולטים באותה תקופה המתרחשים בנוף האירופאי בתקופת הלאומיות.
היא ממשיכה בסיפור גלי העלייה, סיפור הבילויים, תנועת חובבי ציון. אניטה מצליחה לספר את הסיפור לא רק מזווית ראיה נוסטלגית אוהדת בלבד ולראיה המחברת מספרת גם על תהליכים מסיבים של ירידה עוד בשנות טרום מלחמת העולם הראשונה.
גם סיפורי המושבות הראשונים, תנועת השומר ועוד זוכים לסיקור ולמעשה אנו נחשפים בצורת הכתיבה של המחברת שהיא מצליחה להציג את כל התמונה בצורה מתומצת מאוד אך מספקת ביותר. אסור לשכוח שאמנם הספר בן 431 עמודים ללא ההערות והביבליוגרפיה אך בכתיבה מורחבת יותר היה הופך הספר לאנציקלופדיה מגושמת וסרבולו היה מסיר מחינו.
מהר מאוד הסיפור עובר מהתקופה העותומנית לתקופת המנדט. הצהרת בלפור, הסכם סייקס-פיקו, פרוץ מלחמת העולם השנייה ועוד. המחברת יודעת מעבר להצגת הנתונים היבשים גם לשרטט את האופי התרבותי והחברתי של היישוב בארץ. הקיבוצים, תנועות הפועלים, ההסתדרות, הפועל והבורגנות בתל-אביב. בהמשך אניטה נוגעת בסיפור הקמת המדינה ומלחמת העצמאות ולאחר מכן מתארת בנאמנות את בניין המדינה כמדינה דמוקרטית ואת העליות הגדולות לאחר הקמת המדינה.
למעשה, בזכות מלאכת הליקוט של אניטה שפירא וסיכום כל היסטורית העם היהודי מלידת התנועה הציונית אין מאורע שאנו מפספסים וכמו בסרט נע אנו מקבלים סקירה מלאה בתמציתיות אך עדיין עם מספיק נתונים שגם הקורא המכיר את קורות העם היהודי בעת החדשה ישמח לקבל את הסידור הנח שהמחברת מניחה לפנינו ושהבליטה את האירועים החשובים והתחושה שמה שלא מופיע בספר הוא אכן חסר חשיבות ורק היה מפריע לזרימה הנהדרת של הספר.
צפוי שכל המלחמות יזכו בנתח בספר זה . מבצע סיני, מלחמת ששת הימים, ההתשה, יום כיפור ועוד אך החלק המרשים הוא בכך שהמחברת מצליחה להעביר גם את המצב החברתי באותם תקופות מלחמה ובמיוחד את התרוממות הרוח אחרי ששת הימים והדכדוך הנוראי לאחר מלחמת יום כיפור. הצלחתה של המחברת להיכנס גם לנבכי הפוליטיקה תורמת רבות לעניין שהספר מביא עימו. הצגת המהפך הפוליטי ב77 והשלכותיו הרבות על החברה הישראלית מוכיחות את רגישותה של הסופרת לניואנסים החברתיים.
לסיכום, הספר שמסקר יריעה רחבה ללא חידושים ו "סוכריות" לקורא הוא בדרך כלל משמים. במקרה הזה התעלתה המחברת וצלחה את מכשול הסקירה היבשה בהצלחה. אני מניח שאין זה ספר קל לצליחה מפאת אורכו ועודף המידע הדחוס עלול לגרום ל"ניקור" קל בקריאתו. אך למתמידים שביננו הספר מעניק תמונה רציפה וברורה של הקצב המסחרר של האירועים המתרחשים בסביבתנו הקרובה. בסופו של דבר על אף רצוננו להיות "ככל עם ועם" אנו מגלים כמה אנחנו מיוחדים בעצם התגלגלותנו עד הלום. ממליץ בחום לרענן את ידיעתנו בנושא זה עם קריאת הספר.
8 מתוך 10 בסולם עמנואל
מתוך עמוד הפייסבוק " ספריית ספרי העיון של עמנואל "
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני שנה ו-11 חודשים)
סקירה טובה לחוקרת חשובה
yaelhar (לפני שנה ו-11 חודשים)
"היסטוריה אובייקטיבית"? יש דבר כזה???
נעמי (לפני שנה ו-11 חודשים)
אני חושבת שכשאפצח במשימה להרחיב את ידיעותיי הדלות
זה יהיה ספר טוב להתחיל אתו, תודה5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ