ארוכה הדרך לחירות / יעקב מרידור

ארוכה הדרך לחירות

יעקב מרידור

יצא לאור ע"י הוצאת מעריב - הד ארצי, מכיל 622 עמודים, ישראל וציונות » הסטוריהספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.8
53% בנים
8 בנים   7 בנות
גיל ממוצע:40
4548 התעניינו בספר


תקציר הספר
יעקב מרידור נולד בפולין ב-1913, בצעירותו היה חבר תנועת הנוער בית"ר. עלה ארצה ב-1932 והצטרף ל"ארגון הצבאי הלאומי" (האצ"ל), מרידור התקדם בסולם הפיקוד והיה חבר המפקדה הארצית ומפקד אזור המרכז. בשנת 1941 יצאו מרידור, סיקא אהרוני וטרזי עם מפקד האצ"ל דוד רזיאל לפעולה נגד הגרמנים בעיראק. בפעולה זו נהרג דוד רזיאל. לאחר מות רזיאל נבחר מרידור למפקד האצ"ל. ב-1943 עם עלייתו של מנחם בגין ארצה העביר לו מרידור מיוזמתו את הפיקוד על האצ"ל והעמיד עצמו תחת פיקודו. עם פרוץ המרד בבריטים מינה בגין את מרידור לסגנו.
בפברואר 1945 הוסגר מרידור לבריטים, הוגלה למחנות המעצר באפריקה והצטרף למאתיים וחמישים לוחמי אצ"ל ולח"י שהוגלו ע"י הבריטים. בין השנים 1945-1948 הנהיג חמש בריחות נועזות ממחנות המעצר בסודן, באריתריאה ובקניה וזכה לתואר "אלוף הבריחות". בבריחתו האחרונה ממחנה גילגיל בקניה הצליח מרידור להגיע לאירופה ומשם ארצה ביום הקמת המדינה, ה´ באייר תש"ח.
מרידור חזר מיד לפעילות תחת מפקדו מנחם בגין ומונה לאחראי על גיוס לוחמי אצ"ל לצה"ל. ב-1948 הגיעה האניה אלטלנה לחוף כפר ויתקין ובבטנה נשק רב. כשהחלו בפריקת הנשק נפתחה עליהם אש. כדי למנוע מלחמת אחים, חתם מרידור בשם האצ"ל הסכם עם מפקדי צה"ל לפיו ימסר להם הנשק ללא תנאי. כשחודש הירי על האניה, מחשש לחיי בגין והלוחמים שעליה, הפליגה לחוף תל-אביב שם הופגזה ועלתה באש. בכפר ויתקין נעצר מרידור ונכלא בבית-שאן ללא משפט, ובלחץ ציבורי שוחרר אחרי חודשיים. בשבתו בכלא בית-שאן החל בכתיבת ספר זה.
מרידור הצטרף לבגין בהקמת תנועת החרות, גח"ל והליכוד, נבחר מטעמן לכנסת ושימש גם כשר בממשלת בגין. בפעילותו הכלכלית תרם מרידור לבניין הארץ ולבטחונה, ולהקמת תעשיות עתירות ידע.
ארוכה הדרך לחרות, מתאר את סיפור הגבורה של הלוחמים לחופש ואת נסיונם לפרוץ הגדרות והגבולות.ב עקבות הבריחות העבירו הבריטים את הגולים ממדינה למדינה באפריקה, כדי להחמיר את תנאי מעצרם ולשבור את רוחם.
הספר יצא במספר מהדורות בעברית ובשפות נוספות. מרכז מורשת מנחם בגין יחד עם הוצאת מודן מחדשים הוצאת ספר זה, המסמל את רוח האדם ושאיפתו לחופש, ומתאר את הלוחמים בעמצר וגלות בניכר, גדרות כבלים וכידוני לא שברו אותם.


הקורא עיר הקורא מתי
ehurvitz מודיעין לפני 6 שנים ו-10 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע ארוכה הדרך לחירות
על הכוונת | ניסים בן 42 ממעלות רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-2 חודשים

אוטוביוגרפיות שוות קריאה | המילה הכתובה בת 32 מדרך פריווט רשימת הקריאה עודכנה לפני 7 שנים ו-2 חודשים

התחילה לקרוא לפני 8 חודשים


יעקב מרידור (סופר על המוקד)
יעקב מרידור נולד ב-1913 בשם יעקב ויניארסקי בעיירה ליפנו שבפולין. בשנת 1930 הצטרף לתנועת בית"ר הוא עיברת את שמו בהשראת ז'בוטינסקי שכתב על האחים מרידור (דור של מורדים) ורמידור. ב-1932 עלה לארץ ישראל. הצטרף לאצ"ל וכונה בארגון "בן-חנוך". בעת מלחמת העולם השנייה השתתף בפעולת מודיעין בעיראק... המשך לקרוא


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ