יעקב מרידור

יעקב מרידור

סופר

יעקב מרידור נולד ב-1913 בשם יעקב ויניארסקי בעיירה ליפנו שבפולין. בשנת 1930 הצטרף לתנועת בית"ר הוא עיברת את שמו בהשראת ז'בוטינסקי שכתב על האחים מרידור (דור של מורדים) ורמידור.

ב-1932 עלה לארץ ישראל. הצטרף לאצ"ל וכונה בארגון "בן-חנוך". בעת מלחמת העולם השנייה השתתף בפעולת מודיעין בעיראק, בשליחות הבריטים. דוד רזיאל נהרג בפעולה זו, במאי 1941. מרידור התמנה במקומו למפקד האצ"ל ושימש בתפקיד זה עד דצמבר 1943, עת העביר את הפיקוד על האצ"ל למנחם בגין. בגין מינה את מרידור לסגנו.

לאחר מלחמת העולם השנייה נודע מרידור בסדרה של נסיונות בריחה ממעצרו באפריקה, שם הוחזק כאחד מגולי אצ"ל ולח"י. נסיונות הבריחה, שהאחרון שבהם, במרץ 1948 הסתיים בהצלחה, מתוארים בספרו "ארוכה הדרך לחרות".

עם קום המדינה חזר לארץ. הוא נעצר אחרי פרשת אלטלנה, ולדבריו, הציע לו איסר הראל עם שחרורו לכהן כסגן הרמטכ"ל, אך הוא סירב. נבחר לכנסת הראשונה והשנייה כנציג "חרות". במהלך כהונת הכנסת השנייה פרש לעסקים, וב-1951 הקים יחד עם אשר בן נתן ויוסף קלרמן את החברה "אינקודה" שייבאה בשר משומר בקופסאות מאריתראה וחבש. פעילותה של החברה נקלעה לקשיים על רקע ה"צנע" של שנות ה-50, והממשלה נאלצה לרכוש את החברה. לאחר הכשלון העסקי שב מרידור ב-1955 לכנסת השלישית, וכיהן ברציפות עד הכנסת השישית. משך כל שנים אלו כיהן כחבר בועדת החוץ והביטחון.

לאחר פרישתו מהכנסת המשיך בפעילותו העסקית. יחד עם מילה ברנר הקים עוד בעת כהונתו בככנסת, בשנת 1960, את חברת הדיג "אטלנטיק", אל השניים הצטרפה חברת רסקו אשר פרשה מאוחר יותר מהשותפות. בשנת 1962 הקימו השניים את "החברה הימית להובלת פרי", שעסקה בהובלת מטענים בקירור ברחבי תבל. החברה צמחה במהירות, ובשיא פעילותה הפעילה 42 אוניות (חלקן אוניות חכורות ואוניות בניהולה), שהפליגו בדגלי ישראל, בריטניה וגרמניה, והחזיקה בכמחצית מנפח ההובלה בקירור של אוניות מודרניות בעולם. בנוסף להובלה בקירור נכנסו בעלי החברה (באמצעות חברות-בת של "החברה הימית") לתחומי פעילות נוספים, ובהם בניית מכליות והובלת נפט. משבר האנרגיה של 1973 גרר זעזועים חריפים במחירי הדלק (שעלו) אך גם במחירי המכליות (שירדו). כתוצאה מכך נקלעה "החברה הימית" לקשיי נזילות חמורים. אוניות החברה, ששימשו ערבות למיזמי הבנייה החדשים, נמכרו, ובשנת 1977 חדלה "החברה הימית" להתקיים. ב-1976 הועברה בכנסת חקיקה מיוחדת שאיפשרה למרידור הקדמת פדיון אגרות מילווה מלחמה שרכש בשווי 21 מיליון לירות. הקדמת הפדיון ב-12 שנים לפני המועד הנקוב בהן, נעשתה כדי לאפשר למרידור להשיב חובות לנושי החברה הימית. מרידור נחל כשלונות עסקיים אחדים, אולם היו לו גם הצלחות שהפכוהו לאדם עשיר [דרוש מקור].

לאחר הפסקה של 12 שנים, חזר מרידור לכנסת בשנת 1981 כחבר הכנסת העשירית, וכיהן כשר הכלכלה והתיאום הבין-משרדי, משרד שהוקם עבורו, בממשלות בגין ושמיר בכנסת זו (1981-1984).

עם חזרתו לפוליטיקה, ערב הבחירות, ב-1981, הכריז על המצאת אנרגיה מהפכנית שתשחרר את העולם מעריצותו של הנפט, שאותו, לדבריו, "הערבים יוכלו לשתות". בהכרזה זו החלה פרשת "הנורה שתאיר את כל רמת גן". המדענים הגיבו בספקנות. לאחר כשנה, ב-1982, עם הפרסום הפומבי של פרטי אותה ההמצאה, התברר שאין בה ממש, והיא נמסרה למרידור על ידי נוכל שהורשע בפלילים. בעקבות כך, האשימה העיתונות את מרידור בהסתבכויות נוספות במיזמים עסקיים וקראה להתפטרותו. הוא לא נענה לקריאה, אך לא נשא בתפקידים פוליטיים בבחירות אחרי פרשה זו.

בתו של מרידור היא אשת הציבור רחל קרמרמן-מרידור[1], שנישאה לחבר הכנסת יוסף קרמרמן מסיעת הליכוד, ובתם היא המגישה והדוגמנית איה קרמרמן. חתן נוסף של מרידור הוא הזמר יגאל בשן.

[מתוך ויקיפדיה]
1.
יעקב מרידור נולד בפולין ב-1913, בצעירותו היה חבר תנועת הנוער בית"ר. עלה ארצה ב-1932 והצטרף ל"ארגון הצבאי הלאומי" (האצ"ל), מרידור התקדם בסולם הפיקוד והיה חבר המפקדה הארצית ומפקד אזור המרכז. בשנת 1941 יצאו מרידור, סיקא אהרוני וטרזי עם מפקד האצ"ל דוד רזיאל לפעולה נגד הגרמנים בעיראק. בפעולה זו נהרג דוד רזיאל. לאחר מות רזיאל נבחר מרידור למפקד הא...

2.
3.

הייתי רוצה לרכוש הספר אשמח יצרו עימי קשר 050-6200137... המשך לקרוא
533 עמודים של עלילה מרתקת שכל כולה ציונות ואהבת המולדת. קראתי את הספר לפני מס' שנים ומאז נשאר צרוב בזכרוני. מי שעורג לתקופה של טרום הקמת המד... המשך לקרוא
3 אהבו · אהבתי · הגב
הספר מכניס אותך לתקופה שנראית לפני מאות שנים. תקופה שאנשים נלחמו כדי להגיע לארץ.וברחו מכל מקום שאליו נשלחו .סגן מפקד האצ"ל ושלל בריחותיו מ... המשך לקרוא
1 אהבו · אהבתי · הגב
אני מגדירה אותו כספר מרתק בעוצמה מירבית. מדהים איך אנשים מתגברים על כל המכשולים כדי לממש את אהבת המולדת הנטועה בהם ואת חלומם להגיע לארץ. ... המשך לקרוא
2 אהבו · אהבתי · הגב
ספר זה קראתי לפני מספר שנים ועד היום הוא זכור לי כספר מרתק במיוחד. נהניתי ממנו מאוד למרות עוביו משום שהוא מתאר את הקשיים הרבים והמכשולים ש... המשך לקרוא
1 אהבו · אהבתי · הגב

עוד ...
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ