ביקורת ספרותית על מעשה תמר מאת שלומית אברמסון
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 20 בינואר, 2017
ע"י Muhandes


הספר מגולל את סיפורה של תמר אשת ער המקראית, בעיקר מנקודת מבטה של ​​תמר. באופן כללי אני נהנה מז'אנר הבדיון המקראי, במיוחד כשהוא מצליח לאזן בין שלושת המרכיבים של הז'אנר: הוא נצמד אל הטקסט המקראי, מצליח להחיות את התקופה והדמוית, וממלא את החלקים החסרים של הסיפור. דוגמא טובה היא "ולו שתי נשים" של אוה עציוני הלוי שבאמת מצליח לעשות את כל השלושה. המחברת של "מעשה תמר" נכשלת לפחות בשניים מבין השלושה, אם לא בכולם.
המחברת מנסה לתת קצת עומק לדמויות אבל הטכניקה לא עובדת בשבילי. יהודה למשל מוצג כחלשלוש וככזה שיותר מדי מאוהב באשתו מכדי לעשות או לראות דבר מסביבו. משפחת יעקב מוצגת כולה כאנשים קשים, קשוחים, מנותקים ומרירים. יש ניסיון לתאר את מערכת היחסים בין האחים, המשפחה והסביבה, אבל הוא רדוד ומספק מעט מאוד מעבר למה שהתנ"ך עצמו מספק. לא נעשה ניסיון אמיתי להשתמש בשפה מתאימה לתקופה והאווירה שנוצרת לא מציאותית. התוצאה היא לעתים קרובות כתיבה נמרחת, מהורהרת מדי ודי משעממת. תמר נשארת פסיבית, אולי עם מעט יותר הבנה של רגשותיה, אבל עם מעט מאוד פעילות.
גם הדרך שבה המחברת מנסה למלא את הפערים (למה ער לא שוכב עם אשתו? למה אונן לא מכניס את תמר להריון? ועוד) אינה מוצלחת במיוחד. אומנם נשפך אור על כמה נושאים צדדיים אבל אחרים נעשים ביד כבדה ואינם עוקבים אחרי הטקסט המקראי. בעיקר חורה לי שינוי של ציר הזמן בסיפור של אונן. התוצאה הם פיתולים בעלילה שאינם מתאימים לדמויות, לתקופה או לטקסט. בסיכומו של דבר, החמצה, וספר אני לא יכול להמליץ ​​למי שאוהב את הז'אנר.
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Muhandes (לפני חודשיים)
@איור וודה
יכול להיות שזה חלק מהעניין אבל עבורי זה היה עניין פשוט של אמינות. עבורי המשיכה בספרים מהסוג הזה היא כאשר הם משלימים את הכתוב המקראי ולי זה נראה לא אמין ביחס לכתוב.
איור וודה (לפני חודשיים)
דני לדעתי אלו סיפרי נשים, רק אומרת, לא קשור לאוכלוסיה דתית לעניותי
איור וודה (לפני חודשיים)
מעניין אותי איך אתה היית כותב אותו - נראה לי שמנקודת גברית והיא כתבה נשית- מה דעתך?
Muhandes (לפני שנה ו-9 חודשים)
@ענתי
לגבי יהודה, זה ניסוח לא מושלם. התכוונתי שיהודה מוצג כחלשלוש וככזה שיותר מדי מאוהב באשתו מכדי לראות מה קורה מסביבו. עבורי זה היה לא אמין (הוספתי מילה).
אני מקבל את מה שאת אומרת על משפחת יעקב כמשפחה קשה וקשוחה. בנוסף מכירת יוסף בהחלט יכלה לגרום לניכור ומרירות בין האחים (למיטב זכרוני זה אפילו פירוש מקובל). זה רק מחזק את הביקורת שלי - יש כאן הזדמנות לתאר את מערכת היחסים במשפחת יעקב באופן עמוק, לאור העבר. הביקורת שלי היא על כך שמערכת היחסים מוצגת באופן רדוד.
ענתי (לפני שנה ו-9 חודשים)
מעשה תמר אני מתייחסת לקטע שבו כתבת "משפחת יעקב מוצגת כולה כאנשים קשים, קשוחים, מנותקים ומרירים". לפי דעתי זה ברור ומובן מאליו שהם יהיו כאלה הם נוודים הם חיים בארץ "אוכלת יושביה" הם חייבים להיות קשים וקשוחים" מנותקים ומרירים אני חושבת שאחרי טרגדיות שהם עברו בטוח הם מנותקים ומרירים..
והשאלה שעולה כאן בעקבות מה שכתבת "יהודה למשל מוצג כחלשלוש, יותר מדי מאוהב באשתו מכדי לעשות או לראות דבר מסביבו".מה לא בסדר בזה שהוא מאוהב באשתו, מוזר לך שאדם כמוהו מאוהב באשתו ולכן הפכת את הדמות שלו לחלשלוש?
Muhandes (לפני שנה ו-11 חודשים)
אני באמת לא יודע. אני מהאגף המתון, אני מניח שהז'אנר די נפוץ אצלנו.
דני בר (לפני שנה ו-11 חודשים)
לא ידעתי שקיימים כל כך הרבה ספרים שעלילתם מקראית ביסודה.
הז'אנר הזה נפוץ בקרב האוכלוסייה הדתית או שהוא דווקא מוקצה שם?1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ