ביקורת ספרותית על לילות קיץ ארוכים מאת אהרן אפלפלד
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 18 בספטמבר, 2015
ע"י לי יניני


ספר משובח של סופר מופתי, בעל משמעות, שאוחז בתוכו סימבוליקה, תובנות מהחיים, ומטאפורות נהדרות על רקע נופים כפריים ירוקים ופסטוראליים.

ספריו של אהרון אפלפלד עוסקים בשואה, וסובבים סביב הזוועות והאירועים שהתרחשו בתוך המחנות בשפה מצומצמת, מינימליסטית, פשוטה ובגובה העיניים.

הגדולה בכתיבתו המיוחדת מצויה ב"חופש" שניתן לקורא להשלים את הפרטים עצמאית.

העלילה "בלילות קיץ ארוכים" עוסקת ביאנק וסבא סרגיי. שניהם מכונים "נוודיים". הם נחים מתחת לעצים, לנים באכסניות, או בקיטון של כנסייה. הם מדליקים מדורה בלילות, סועדים יחדיו בפרוסת לחם וחתיכת גבינה מכספים שקיבצו לעצמם. במסעם הם נתקלים באנשים נדיבים, ומאידך גם ב"פחות נחמדים" שמתנכלים להם.

ככל שהמסע מתקדם יאנק מבין, עד כמה הנוודים סובלים מהתעללות של בריונים ושודדי דרכים. כיוון שכך, יאנק הופך להיות מגן לנוודים, חסרי הישע והאונים, במטרה להשיב את צלם האלוהים.

כשמתנכלים להם סבא סרגי אומר: "זו מנת חלקנו בעולם הזה. אסור לנו להתלונן, המתלונן הוא אומלל". (עמוד 7)

סבא סרגיי מסביר ליאנק על ההבדל בין "מקבצי הנדבות" ל"נוודים": "מקבצי הנדבות" דואגים אך ורק לקיומם, לעומת "הנוודים" האמיתיים, שמבקשים לטהר את עצמם, להתקרב לאלוהים, ולעזור לנצרכים.

בינם לבין עצמם הם כמעט לא משוחחים, ויש ימים שחולפים מבלי שהחליפו ביניהם אפילו מילה אחת. עמוד 20: בעניין הדיבור יש לסבא משנה סדורה. ועיקרה: אין צורך לדבר, עשה ואל תדבר. הדיבור מביא רק מהומה. מוטב להקשיב. הקשב ילמד אותך משהו."

כשיאנק מתגעגע להוריו סבא סרגיי אומר... עמוד 16: "הגעגועים הם תחושה אצילה, הם נושאים אותנו רחוק מאיתנו, אל אלה שאנו אוהבים. שמור על הגעגועים, אך אל תרבה בהם."...

סבא סרגיי, וליתר דיוק רב סמל סרגיי איבנוביץ, היה בצעירותו מפקד מצטיין ביחידה מובחרת. כשסיים את השרות עבד במחסן העצים של הסבא של יאנק, ולאחר מכן עם אביו של יאנק, עד וכאשר המחסן פשט את הרגל.

בד בבד אחרי שירותו הצבאי נישא לדורקה, שנפטרה אחרי שלוש שנות נישואים, וארבע שנים לאחר פטירתה התעוור. גם שהתעוור פקד את מחסן העצים, והמשיך לייעץ לקהל הלקוחות שפקדו את המקום.

לסבא סרגיי ויאנק אין בית. הם צ-ו-ע-ד-י-ם... כשהם נשאלים לאן פניהם מועדות, סבא סרגיי עונה: "לאן שיובילו אותנו הרגליים." (עמוד 9).

שמו של יאנק בן ה-11 הוחלף ממיכאל, בהבטחה שיחזור לשמו המקורי בתום המלחמה. את בגדיו העירוניים הוא החליף לחולצה ומכנסי פשתן, ועל צווארו ענד צלב קרס קטן כדי שלא "לעורר חדש".

במשך המסע הארוך יאנק מרבה לחלום מיני חלומות: על הבית, הוריו, בית הספר, כרסיטנה שלמדה איתו.

חלומותיו טעונים במסרים ועוטפים בתוכם תקוות ומשאלות. לדעתו של סבא סרגיי: "מה שאנו שומעים בשינה הוא הדרכה חשובה בחיים". (עמוד 99)

על הגעגועים לימי הצבא סבא סרגיי אמר... עמוד 20: "הכל בעתו. בצעירותו אדם עולה על הרים ומותח חבלים על פני תהום ושש לכל סכנה. בגיל מבוגר יש זמן לחשוב". . .

עמוד 145: "כל מסע הוא מפגש חדש עם עצמך. ובין השאר אתה רואה מה שראית, שומע מה ששמעת, ואם יש לך חבר כמו יאנק, שמספר לך כל מה שהוא רואה-חייך מתרחבים ואתה שמח שאינך מנותק מן העולם".

היופי בכתיבה של אהרון אפלפלד, שלמרות שמדובר בתקופת מלחמת העולם השנייה, וכשמעבר לשלושת המילים הללו מתרחשת שואה, לב ליבו של הסיפור מתרכז סביב "מלחמת ההישרדות של סבא סרגיי ויאנק".

זהו ספרו הארבעים וחמש את הסופר אהרון אפלפלד, שלצערי עד עתה קראתי רק חלק מהם. אני מודה ככל שקראתי וממה שקראתי עד כה, אני מבינה עד כמה אהרון אפלפלד הוא סופר משובח, גדול ומיוחד שיודע לטעת בקורא את התחושה הנכונה במידה.

"לילות קיץ ארוכים", מטיב להעביר ברגישות האופיניית לאהרון אפלפלד: "אנחנו לבד בעולם הזה!"

המיוחד בסיפור הזה שנאמר הרבה "בין המילים" ולעיתים גם "בלי מילים".

למחשבה: מה סבא סרגיי ויאנק מסמלים? מה המסר שלהם?

יופי של ספר מעולה.
ממליצה בחום.
לי יניני


15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לי יניני (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
חני גמר חתימה טובה ואני שמחה שגם אותך הצלחתי לשכנע.... :-) :-) :-)
חני (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
בנצי לקחת לי את המילים מהפה...לי שיהיו חגים מהנים ושנה טובה
לי יניני (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
בנצי - אני חושבת שרצוי... גמר חתימה טובה. אני רואה אותך בפייס ונהנית מהפוסטים שלך... כל הכבוד! אתה איש יקר!
בנצי גורן (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
תודה לי. הגיע הזמן שגם אני אתחיל לקרוא אפלפלד.
לי יניני (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
זשלב-זהו ספר חדש דנדש שיצא לחנויות לפני זמן קצר. תקרא אני חושבת שאתה עשוי לאהוב
לי יניני (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
רץ תודה וגמר חתימה טובה
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
למדתי בספרות סיפור קצר שלו שנקרא 'סיפור אהבה', המספר על זוג עם הפרש גילאים גדול (לטובת הגבר, כמובן) ושלגבר יש זיכרונות טראומטיים מהשואה, ובגלל זה הזוגיות שלהם עומדת במבחן.

לא קראתי את הספר הזה, או ספרים אחרים שלו, אבל הסיפור הקצר שלמדתי, היה כתוב בצורה יפה מאוד.
רץ (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
לי - סקירה יפה - אני לא קראתי את אפלפלד - אחרי הסקירה שלך - אנסה .
לי יניני (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
מחשבות :-) מעניין גם אני חושבת ככה :-) :-) :-)
מחשבות (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
הצום תמיד קל בין הארוחות.
לי יניני (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
מחשבות -קראתי לא מזמן בכתבה שהוא עצמו ער לקיטלוג הזה. אני אוהבת אותו ולדעתי ספריו הם יצירות מופת. ייתכן שמי שקיטלג אותו קרא רק קומץ מזערי מספריו. אני מאלה שרודפות אחרי יצירותיו וכל ספר חדש שהוא מפרסם מגיע לידיי מהר מאוד. שיהיה חג שמח צום קל וגם גמר חתימה טובה
מחשבות (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
מי קיטלג? בטח קרא שלושה ספרים שלו.
לי יניני (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
מחשבות-הוא מקוטלג כסופר שעוסק בשואה... גם אם לא בישירות תמיד יש תזכורת לשואה ונושאיו סובבים סביב השואה. הוא לא כותב על הזוועות ותאי הגזים ואין לו תיאורים שלעיתים אי אפשר לקרוא אותם, אבל הוא בהחלט מזכיר את השואה מעבר לפרגוד, בעדינות וברגישות האופיינית לו בשפה הפשוטה והנוגעת.
מחשבות (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
שמח שאהבת. קראתי כמעט את כל ספריו והוא לגמרי לא עוסק רק בשואה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ