ביקורת ספרותית על לבד בתיאטרון המוות - מתח מאת טרי הייז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 13 ביולי, 2015
ע"י רונית


בא לכם לקרוא ספר מתח מותח באמת? יש לכם סבלנות לקרוא כמעט 700 עמודים? יש לכם הרבה שעות פנאי בחופש? אם עניתם בחיוב על שלוש השאלות, כדאי לכם לקרוא את "לבד בתיאטרון המוות", ספרו הראשון של טרי הייז שיצא לאור בישראל השנה.

שלוש גופות נגועות בנגיף קטלני נמצאות בכפר נטוש באפגניסטן, רק שותפי סוד מעטים בממשל האמריקאי יודעים על כך, ועד מהרה הם מבינים כי אי שם ברחבי העולם מסתובב לוחם ג'האד אלמוני שמגלגל תוכנית שטנית ומבריקה להחדיר את הנגיף לתוך ארה"ב, ולהדביק בו מאות אנשים.

שירותי הביון האמריקאים אינם יודעים דבר על האיש או על פרטי תכניתו, מלבד 2 שיחות טלפון שביצע כנראה ממכשיר לא מזוהה לאישה אלמונית, ויורטו באמצעים טכנולוגיים משוכללים.

כדי למצוא במהירות האפשרית את אותו לוחם אלמוני המכונה "הסרצני" (הנווד) פונים הנשיא וראש המודיעין הלאומי לסקוט מרדוק, אחד הסוכנים הטובים ביותר שפעלו אי-פעם במערכת הביון האמריקאי, ואשר למרבה הצער פרש לאחרונה מחיי הריגול בניסיון לבנות לעצמו חיים רגילים, שלא בהצלחה יתרה. השניים מפצירים בו להתגייס למשימה הבלתי-אפשרית, והוא כמובן נעתר להם.

כך מתחיל המרוץ נגד הזמן, אחד מול אחד, סוכן ביון מבריק שמאחוריו עומדות המערכות הטכנולוגיות המתוחכמות ביותר, מול לוחם ג'האד מוסלמי בעל זהות בדויה שפועל כמעט לבדו. במקביל לעלילה המרכזית הנפרסת ברחבי העולם – וושינגטון, ערב הסעודית, אפגניסטן ותורכיה – מדלגת העלילה (ולא סתם...) גם לחקירה של פרשיית רצח מתוחכם במיוחד המתנהלת בניו-יורק, וגם לחקירת רצח שאמורה להיות שולית, אך מתבררת כמורכבת לא פחות ומתנהלת בתורכיה על ידי חוקרת משטרה תורכייה, שהיא דמות מעניינת בפני עצמה.

כמו בכל סוף פרק של סדרת מתח בטלוויזיה, כך גם בספר כל פרק מסתיים בטיזר קטן לקראת הפרק הבא – "ואז היה לנו קצת מזל – או לפחות ככה זה נראה, והיינו צריכים לדעת שטעינו, כמובן" – ואנו מוצאים את עצמנו מתגלגלים מפרק לפרק בלי יכולת להניח את הספר מהיד, וככל שאנו מתקדמים בעלילה, כך אנו מוצאים את עצמנו עם פחות שעות שינה בלילה....

הספר עב היריעה כתוב בגוף ראשון על ידי הגיבור הראשי, סקוט מרדוק, וסגנונו בהיר וקולח. ככל שסקוט מרדוק מצליח להתקדם במסעו לעבר חשיפת זהותו של המפגע, כך אנו הקוראים מגלים בהדרגה עוד ועוד פרטים וסודות מעברו של סקוט מרדוק, ומצליחים 'לעמוד על קנקנו' האיכותי, וככל שאנו מכירים אותו יותר, כך אנו אוהבים אותו יותר וזועמים עוד יותר על הסיכונים הרבים שהוא לוקח על עצמו.

הסופר טרי הייז הוא עיתונאי שהפך לתסריטאי מפורסם, אך "לבד בתיאטרון המוות" הוא ספרו הראשון. למרבה השמחה, על פי ההבטחה על גב כריכת הספר הוא אמור להיות הספר הראשון מתוך סדרה, ובהחלט יש לנו למה לחכות.
כמו כן, באופן בלתי מפתיע זכויות ההסרטה של הספר כבר נמכרו לחברת אם.ג'י.אם, וככל הנראה לא ירחק היום שבו נצפה בסקוט מרדוק על המסך הגדול.

אז בוודאי כבר הבנתם שיש כאן המלצה חמה על הספר, במיוחד לכל חולי המודיעין שבינינו, אבל בכל זאת - אזהרה קטנה לסיום, תחילת הספר דורשת לא מעט מאמץ בניסיון להבין מי נגד מי, ואיך הסיפורים השונים מתקשרים זה לזה, אבל ההשקעה מצדיקה את עצמה וכשהסיפור מתבהר, הוא מרתק ומקורי.3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ