ביקורת ספרותית על האזרח הראשון ברומא מאת קולין מקאלוג
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 4 במרץ, 2015
ע"י yaelhar


כתלמידה לא אהבתי ללמוד היסטוריה. השינון האינסופי של תאריכים ומאורעות שלא התקשרו לשום דבר מעניין, התמונה המורכבת מיותר קרעים מאשר מסיפור שלם, לא חיבבו עלי את המקצוע הזה. גם כשבגרתי לא עסקתי בקריאת ספרות היסטורית להנאתי. לפעמים איזה רומן היסטורי מרתק גורם לי הנאה ומשכיל אותי לגבי הרקע למסופר, אבל אי אפשר לומר שאני מתעניינת במיוחד או בוררת לי תקופות מסויימות או אוכלוסיות מסויימות. הספר הזה אינו יוצא מכלל זה - יש לו שם מעניין והוא מספר סיפור מעניין ועדיין הוא נגרר אצלי זמן די רב עד להשלמתו. הוא מתאר 10 שנים 110 - 100 לפני הספירה, ברפובליקה של רומא.

תאור החיים ברומא העתיקה מרתק. מערכת פוליטית מורכבת הבנויה על שני בתי נבחרים - האחד לפטריקים האחר לפלבאים כאשר המפתח לבחירה לתפקיד מורכב מגיל - לפחות 42 ומבעלות על מינימום עושר. והמפתח הזה מעיד על תבונה רבה: מי שלא השכיל להשיג את הסכום הנדרש, מן הסתם לא ישכיל להנהיג אחרים. ואת הכסף אפשר לגייס מהשתתפות במלחמה - עניין רווחי ביותר למפקדים המשעבדים שטחים שלמים ובוזזים את אוצרותיהם, וכמובן לאוצר המדינה המקבל את האוצרות הרבים הזורמים אליו מאזורי המלחמה השונים. דרך נוספת להשיג ממון היא להינשא למי שהוא מצוי בידו. רצוי לבעל /ת ייחוס בנוסף על הממון - כך מובטח לצאצאים (בדרך כלל לא יותר משניים) האפשרות להיבחר בבוא זמנם לבית הנבחרים ובכך להבטיח את הממון והייחוס לדורות הבאים.

והמסקנות?
* אין מלוכה! רומא היתה רפובליקה בה הזכות לבחור ולהיבחר היתה של האזרחים דהיינו - בעלי רכוש כלשהו. עבדים, דלת העם ונשים - בחוץ.
* מלחמות! זה הדלק המניע את גלגלי הכלכלה, ובזכות הכלכלה - התהילה והיוקרה.
* הון ושלטון! בעלי הממון השפיעו על חוקים שנחקקו ובוודאי על מלחמות שהוכרזו וגיוס - אם מרצון ואם בכורח - של חיילים למלחמות.
* נישואים! מערכת שלמה של חוקים מארגנת את הזיווגים כאשר הנשים - הכלות או אימותיהן - אינן גורם מחליט.
* גירושים! קלי קלות. בסך הכל עולים כסף.
* מסורת! חשובה, קובעת מה מותר ומה אסור מסדירה כל היבט של החיים.
...ואין שום חדש תחת השמש.

בסך הכל ספר מעניין מאד, המתאר כמו צהובון את החיים הנסתרים של הרומאים. כתוב מעניין ואחרי שמתרגלים לשמות הזרים אפשר להתענג על פיסות הרכילות והפיקנטריה, המקימות את הרומאים העתיקים לחיים, לא רק כצוררים של היהודים העתיקים: גם עמי אירופה העתיקים ובמיוחד באפריקה סבלו מנחת ידם... חובבי ההיסטורייה לייט יאהבו, אין לי ספק. אבל זיכרו - התאורים מבוססים אמנם על תחקיר הנראה אמין אבל אני בטוחה שרומאי אמיתי לו היה קורא את הספר לא היה מזהה את עצמו ואת תקופתו. ככה זה כשכותבים היסטוריה מזווית ראייה והשקפת עולם מודרנית.


24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, חני (דולמוש)! מה שאהבתי בספר הזה (אני לא חותמת עד כמה הוא אותנטי לתקופה) זה שאפשר לראות שהרציחות והשחיתות לא התחילו בימינו ולא הסתיימו בעולם העתיק...
yaelhar (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, אפרתי! ראשים כרותים היו קישוט מקובל באותם הזמנים, הלוואי שיכולתי לומר שהפ פסו מהעולם אחרי יותר מאלפיים שנה. לגבי רצח - הרציחות המתוארות בו למען השגת דברים - נעשות, כמו בימינו תחת הסתרה כבדה. לעומת זאת רצח באמצעות שליח הוא זמין למי שיש איך לשלם עליו.
חני (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
רומא מרתקת אותי תמיד, היא בלתי מובנת לי כל הרציחות והשחיתות לעיתים נדמים
כמו אגדה.ביקורת יפה
אפרתי (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
נכון יעל, והעיקר, היה להם קישוט יפה: ראשים כרותים נעוצים על כידונים או על חפץ חד אחר. ככה, שלמרות ההתקדמות היחסית שלהם הם היו צמאי דם.
ולא, יעל, לא היו צריכים להזמין רצח, היה פשוט אפשרי לרצוח וזה היה גם כבוד גדול, בתנאי שהוכחת סיבה מוצדקת (לדעת הרוצח לכל הפחות).
yaelhar (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, שונרא החתול! תנוח דעתך - היה להם עיתון (אמנם לא דפוס...) היה להם בג"צ (אמנם בסנט, לא בארמון מפואר) והיה להם עולם תחתון שימושי לגמרי - אפשר היה להזמין שם די בזול רצח של יריב פוליטי...
שונרא החתול (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
אם כך, יש חדש תחת השמש כי אז היה הון, שלטון ומלחמתון.
כיום יש הון, שלטון, עיתון, עולם תחתון ומעל הכל בג"צון ובית משפטון.
yaelhar (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, רץ! צודק. לא התעכבתי בביקורת על מוסדות השלטון המתוחכמים המתוארים בספר, המוכרים לנו אישית. זו אכן רפובליקה כהלכתה, ואפילו מערכות ההשפעה הידועות - כסף, לובי פוליטי, "שמור לי ואשמור לך" - תופסות בה את מקומן הראוי.
רץ (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
yaelhar- בכול זאת רפובליקה - בעידן של מלוכה - זה אומר שיש מוסדות שלטון, שלהם מערכת איזונים - ויש סנט ויש אפילו ארכיון ומשפט ועוד, התרבות המודרנית בעצם נשענת על המוסדות הרומים בעיקר בהגדרת המונח רפובליקה.
yaelhar (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, עומר ציוני! חיפשתי ולא מצאתי ביקורת שלך לספר הזה...
עומר ציוני (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
אהבתי לקרוא את הביקורת שלך
למרות שהיא שונה משלי. בכל זאת - אהבתי.
yaelhar (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, זה שאין לנקוב בשמו! נכון. הטעמים השונים הם המעניינים
yaelhar (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, דן סתיו! צודק, זו כוונתי. והנה הוספתי אותה לביקורת...
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
דווקא היסטוריה הוא המקצוע האהוב עליי. נו, כל אחד וטעמו.
דן סתיו (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
yaelhar ביקורת יפה ומעוררת מחשבות. חלק ניכר מתמצית התובנות שלך תקף גם היום לחברות רבות. לא?

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ