ביקורת ספרותית על גרם המדרגות הצורח - לוקווד ושות´ #1 מאת ג'ונתן סטראוד
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 13 ביולי, 2014
ע"י מנטהמהפעם הראשונה שראיתי את הכריכה של הספר זה בחנות התלהבתי ממנו. הכריכה המבטיחה והתקציר המסתורי עשו את שלהם ולקחתי את הספר.
הספר מתחיל באירוע שהוא נחשב שגרתי בעולמו של הספר. חבורת ילדים נכנסת לבית רדוף רוחות ועליה להתמודד עם סכנות הבית, בעולם שבו רבות רוחות הרפאים נפוצות ואף מסוכנות. בתור קונספט בודד זה שובה ומעניין, אבל בשביל לכתוב את הספר שמבוסס על הרעיון הזה אנחנו צרכים עולם שיחזיק אותו ויעבור את מבחן האמינות, ואנחנו רוצים ספר לנוער – ילדים אז אנחנו צריכים שהמבוגרים לא יפריעו . ואכן רק ילדים מסוגלים לראות את הרוחות. ולמה? הספר לא ממש מספק הסברים. זוהי דגמה אחת מרבות של דברים שמופיעים בספר בלי הסבר מספק. צוין בספר יותר מפעם אחת שלבני האדם ידוע מעט כל כך על הרוחות. וזה נותן הסבר כללי להרבה מן התופעות בספר. למה הרוחות פתאום התפרצו כמגפה? האם המגפה התפשטה מעבר לאיים הבריטיים? ועוד המון נושאים שנשארים כשאלות פתוחות. דבר שהופך את העולם שבו מתקיים הספר למסתורי על גבול הלא ברור בכלל.
כשמדובר בסדרה לפעמים הספר הראשון עסוק קצת יותר בהסברים, והבאים מרחיבים את העולם שהספר הראשון הציב. אבל בספר הזה אנחנו לא יודעים הרבה יותר ממה שלמדנו בעמודים הראשונים. אני מקווה שהעולם יתפתח עם הספרים הבאים בסדרה ויענה על השאלות שלא קיבלנו עליהם מענה, זה יכול להפוך אתה הסדרה לייחודית ומעניינת. אבל כספר שעומד בפני עצמו זה מתסכל.

אבל חוץ מאיך 'הבעיה' התחילה, אנחנו יכולים לראות שהעולם הסתגל בצורה הגיונית לבעיות החדשות שלו. תאגידים למוצרים נגד רוחות רפאים עלו והצליחו. הממשלה קבעה חוקים כדי לנסות למגר את הבעיה. למשטרה יש זרוע שאחראית על תופעות על טבעיות וסוכנויות של ילדים שמטפלים בבעית הרוחות רוחות בניהול מבוגרים נפתחו כדי לפתור את הבעיה.

הדמיות דומות לעולמו של הספר. אנחנו לא יודעים הרבה על של שתי הדמיות הראשיות הנוספות (שאינן לוסי). ולמרות שאנחנו מכרים את האופי שלהן, אנחנו לא מכרים את עברן ויכולים רק לנחש מכל מני רמזים שהספר מואיל לשחרר לנו עליהן מדי פעם.
הדמות של לקווד בפרט קצת מעצבנת. היא לא נשברת או משתנה מה שמשווה לה מין שלמות. חבל שלא ניסו לעשות עם הדמות הזו משהו קצת יותר מעניין לפחות בספר הזה.
הצלחתי להתחבר לדמיות גם אם לא הצלחתי להכיר אותן לגמרי, קצת כמו בני אדם אמתיים מכירים אותם בהדרגה.

העלילה המרכזית של הספר מעניינת ונבנית בהדרגה. החלק המרכזי בעלילה מעניין.. והוא מצליח להעביר את התחושות של הדמיות והאווירה הכללית בצורה טובה.
אישית מאוד נהניתי מהאווירה בספר. אווירה של הרפתקאות שהזכירה לי את האווירה בפרסי ג'קסון שגם אותו מאוד אהבתי .
בסה"כ הכל מומלץ קצת מבלבל אבל מעניין.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
ג'קס (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
היא אמרה פרסי ג'קסון? ביקורת מעולה ועכשיו בטוח שאני אקרא את הספר הזה.3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ