ביקורת ספרותית על ימים בסערה מאת מיכל שלו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 31 במרץ, 2014
ע"י יפה


הספר הזה מזכיר לי סרט אמריקאי בו מתכנסים לסופשבוע מספר אנשים בבית מבודד ביום חורפי מושלג מרגע כניסתם אין בא ואין יוצא. כל הסופשבוע הם אוכלים, שותים ומנהלים שיחות נפש ותוך כדי מתקלפים הן פיזית והן נפשית.
כך הספר הזה שהוא גדוש ביותר ובו מספר סיפורים שבהמשך חלקם משתרגים זה בזה.
הדמויות שמתכנסות בסופשבוע מושלג בישוב קטן ברמת הגולן בבקתות שנקראות "בקתות בערפל" כמה אירוני שכן בהתחלה הכל היה ערפל אך ככל שמתקדמים בקריאה הערפל מתפזר והתמונה מתבהרת. כל דמות היא עולם ומלואו ומעניינת בפני עצמה.
נתחיל מבעלי המקום דוד ומירב זוג נחמד שמגדל תאומות ומנהל עסק מצליח של בקתות. דוד הוא מלח הארץ איש שייטת 13 לשעבר אשר גם כיום מעורה בנעשה ומקושר לכל מיני אנשי שב'כ..., אשתו מירב בת לחסידות בעלאז בצפת עזבה את הבית והדת וחזרה בשאלה בהיותה נערה וכאמור בנתה חיים חילוניים ושונים מחייה הקודמים והסוד שמעיק עליה יוצא לקראת סוף הספר.
הם מעסיקים טבחית בשם לין אמריקאית לשעבר שהיתה ילדת פרחים בשנות ה-60 בקליפורניה וחיה בקומונה היפית ובהמשך עזבה לישראל עם בתה הקטנה בעידודה של אמה הלן שהיתה ניצולת שואה ושקעה לטיפה המרה ובהמשך הסיפור משתלבת יפה לתוך סיפורי הפרטיזנים.
בתה כנרת חוזרת בתשובה מגיעה לבקר את אמה בסופשבוע זה מלווה בטרמפיסט יפה תואר בשם אבשלום שהינו חוזר בשאלה ומסתבר בהמשך כי היה אהוב נעוריה של מירב מבלי ידיעתו.
מצטרפים לבקתות אלו גם זוג מבוגרים בשנות ה-90 לחייהם ברנקה ואולק ולדמן. הוא טייס פולני בשירות הצבא האדום במלחמת העולם השניה, היא לוחמת פרטיזנית ביערות המושלגים של יוגוסלביה במלחמה העקובה מדם הן מצד הנאצים והן מצד הצ'טניקים ששנאו את היהודים והפרטיזנים מחד והנאצים מאידך, והיו הקרואטים האוסטשים שהיו גרועים מהנאצים.
סיפורי הגבורה של הזוג הזה לדעתי היה מהמרתקים ביותר כמו התיאורים הזוועתיים על הנעשה במחנה יאסנובאץ' הידוע לשימצה אשר אליו נכנסים חיים אך ממנו לא יוצאים חיים.
הסיפורים כאמור משתלבים אחד בשני ובנוסף הסופרת נוגעת בשמים, בארץ ובמצולות הים. אנחנו למדים על זרמים שונים ביהדות, החצרות החסידיות שעדיין שרויות בחשיכה, סיפורי שב'כ ופיגועי טירור יהודי.
לי באופן אישי קצת היה קשה עם כל כך הרבה דמויות ואני פשוט התאהבתי בזוג המבוגרים ובסיפורי הגבורה שלהם שזה בשבילי היה הערך מוסף של הספר. הייתי שמחה אם הספר כולו היה מתמקד בהם.
בכל מקרה ממליצה לקרוא למרות גודש הסיפורים.
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ