ביקורת ספרותית על מלכים ג' מאת יוכי ברנדס
הביקורת נכתבה ביום שבת, 19 באוקטובר, 2013
ע"י ליזה


מה הקשר בין שלומעם,ילד שגדל בשבט אפרים להורים מגוננים יתר על המידה,עם אחות אהובה,לאישה מסתורית ומצורעת, לנסיכה משוגעת, ולמלכות שלמה?
הסופרת יוכי ברנדס בסיפורה הקולח והחדשני, קוראת תגר על הדמויות המתוארות כאהודות בתנ"ך, ובונה סיפור עלילתי המבוסס על תקופת מלוכת שאול, דוד ושלמה, כאשר הדגש הוא על אהדת בית שאול לדורותיו.
הרומן הזכיר לי את לימודי הקורס "מדרש ואגדה" שלמדתי,את רצון חז"ל לישב סתירות ופסוקים סתומים המופיעים בתנך,בדומה לכך, בסיפורה מיישבת הסופרת את הסתירה בתיאורה של מיכל בת שאול, שפעם מתוארת בתנ"ך כאישה שלא היו לה ילדים, ובמקום אחר מתוארת כאם לילדים,וטווה לפרטי פרטים,את סיפורה של משפחת המלוכה של שאול בנימה אוהדת, מול תיאור דוד כדמות מניפולטיבית המסמן יעדים להשגת מטרותיו בדרך לשלטון.
כבר אמרו חכמים ששבעים פנים לתורה, והסופרת מתארת את החיבור לדמויות בראייתה האישית,ולאו דווקא דרך הקריאה המסורתית של התנ"ך ובדגש על כוחה של האישה המקראית להשפיע על אירועים חשובים בעלילה,ועם זאת יש גם אי דיוקים בפרטים התנכיים,ותיאור הדמויות קצת שטוח- הדמויות נחלקות לטובות ורעות,כאשר דווקא בתנ"ך הדמויות מוצגות עם חסרונות ויתרונות, ולכן זה רומן קולח ומעניין הפותח לנו צוהר להיכרות עם הדמויות והתקופה, אך עדיין יש לקחת את ההשקפה המתבטאת בסיפור בעירבון מוגבל, כי זה עדיין בגדר רומן שמשלב דמיון עם אירועים שקרו בתולדות עמנו.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
ליזה - לא קראתי את ברנדס, אבל היא לא הראשונה שטוענת שמי שכתב על שאול היו סופרי בית דוד, ועל כן ראוי שאול לתיקון בכך שייסד את המלוכה בישראל, הוא ולא דוד שבא אחריו, לתבנית מוסכמת של שילטון ואחדות מול הפלשתים - שהושגה במתו של שאול ובניו, איזה הקרבה טוטאלית, אלו היוו את היסוד האיתן לבית דוד.
ליזה (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
לנעמה ברנדס מפסלת את הנרטיב לפי ראות עיניה, אך מרבה להסתמך על פסוקים ופירושים במסורת, ואילו סיפורי התנ"ך הם מעבר לסתם סיפורים, כי דרכם מתבטאים עקרונות האמונה היהודית, והדמויות התנכיות כמו דוד ושאול מוצגים על כל צדדיהן,גם יתרונות וגם חסרונות, בעוד שהסופרת מאוד מגמתית בהצגת הדמויות כטובות ורעות,לדוגמא ירבעם שמוצג כעלם חמודות,אך החזיר בהמשך את הבמות ופולחן העגל,כפי שכתוב בתנך.
נעמה 38 (לפני 5 שנים ו-7 חודשים)
את כל סיפורי התנך ניתן לקחת בעירבון מוגבל. ברנדס פשוט מפסלת את הנרטיב לפי ראות עיניה.4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ