ביקורת ספרותית על בא לעולם - מתח מאת מרגרט מצאנטיני
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 14 באוקטובר, 2013
ע"י קוראת ספרים - שלומית ליקה


"בא לעולם", איך גיליתי שהסופר האיטלקי הנפלא שכתב את "אל תזוזי" היא בעצם סופרת...


לפעמים אני מרגישה שאני לא "קוראת ספרים", אלא טורפת, אותם. קוראת מהר והרבה, לפעמים מסיימת אחד ומיד ממשיכה לשני. יש תקופות כאלו. ולפעמים אני נהנית כמו פעם לשקוע בספר אחד, לחזור אליו כל ערב לפני השנה ולהאריך את הקריאה.
בספרייה אני בדרך כלל ניגשת למדף הספרים שהוחזרו, ואם אני לא מוצאת אני מטיילת בין המדפים ותמיד שמחה לגלות עוד ספר שכתב סופר או סופרת שאהבתי. הפעם הופתעתי למצוא ליד "אל תזוזי", ספר נוסף של אותו מחבר, רק שגיליתי שהיא בעצם מחברת. "אל תזוזי" הוא רומן איטלקי מקסים שמסופר מנקודת מבט של גבר, שביתו נפגעה קשה בתאונה והוא מדבר איתה ובעצם מתוודה על רומן שהיה לו. הספר כל כך מוצלח שהייתי בטוחה שנכתב על ידי גבר, לא משנה ששם המחברת על העטיפה היא מרגרט מצאנטיני וקראתי את הספר לפחות פעמיים.
אני זוכרת את הספר והתחושה פחות שמות.

אז זאת סופרת, מצוינת שכתבה עוד רומן נפלא "בא לעולם", ובכתבה ב ynet גיליתי שהיא ובעלה עשו מזה סרט שייקרא "נולד פעמיים" כשאת ג'מה הגיבורה מגלמת פנלופה קרוז.
עכשיו כבר כולם יגלו אותו, אבל אני קראתי אותו קודם. ג'מה בחורה איטלקית מגיעה לסרייבו כחלק ממחקר שהיא עורכת על משורר מקומי, היא פוגשת שם במדריך גויקו, דמות של משורר שתוי, איש רחב לב שהופך לחבר טוב ודרכו היא מכירה את דייגו צלם ספרדי שמתאהב בה. היא אמורה להתחתן אם גבר אחר, מסודר ומבוסס, אך בסופו של דבר נסחפת לסיפור אהבה עם דייגו, מתחתנת מתגרשת ומתחתנת שוב עם דייגו.
ג'מה לא יכולה ללדת וזה בעצם המנוע מאחורי העלילה, הם נוסעים למקומות שונים כדי לחפש אחר אפשרויות אימוץ או פונדקאות וחוזרים בסופו של דבר לסרייבו ושם מתוך התופת,המזכירה לפעמים את השואה, בדרך לא דרך היא מקבלת ילד.
הספר עובר בין מקומות וזמנים ומסופר בעצם מפיה של ג'מה כשהיא חוזרת למעין מסע שורשים לסרייבו עם בנה המתבגר לאחר המלחמה.
כמו "אל תזוזי" גם ב"בא לעולם" הכתיבה, חסכני\ת, נקייה ומדויקת ומפלחת את הלב כמו סכין מנתחים. זו אינה סופרת שנותנת הנחות, כשרע, רע, כשמכוער מכוער, והטוב הוא תמיד על תנאי.
בקצרה: מרגרט מצאנטיני. תירגם מאיטלקית: אלון אלטרס. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 557 עמ', מומלץ ביותר.

קישורים:
פרק ראשון מאל תזוזי -http://e.walla.co.il/?w=/236/737115
על הסרט
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4384751,00.html
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה6 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ