ביקורת ספרותית על חותם הארבעה - עלילות הבלש שרלוק הולמס מאת ארתור קונן דויל
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 19 בספטמבר, 2012
ע"י נתי ק.


מכירים את ההרגשה הנפלאה הזאת של ספר שלא יוכל לאכזב? הרגשה של ציפייה מרגשת, כי אתם יודעים שאין סיכוי שלא תהנו, למרות שהסיפור יהיה מוכר קצת והדיאלוגים לפעמים יחזרו אחד על השני? הרגשה קצת כמו שמיכת פוך באמצע יום גשום. זו בדיוק הרגשתי כשספרי שרלוק הולמס עוברים מהספרייה בסלון לשידה שליד המיטה.
בקובץ סיפורים הראשון שקראתי לפני כמה חודשים שני סיפורים הוזכרו ללא הרף: "חקירה בשני" ו"חותם הארבעה". ללא ספק שני הסיפורים אכן מהווים אבן דרך עבור שרלוק הולמס, ווטסון והיחסים ביניהם. ב"חקירה בשני" הכל מתחיל ואילו "בחותם הארבעה" מתגלה הולמס בגדולתו, שכן החקירה היא ללא ספק המורכבת והמעניינת ביותר ופתרונה הסופי דורש מהבלש המהולל להזיע מעט.
אז מה היה לנו כאן? אוצר מסתורי, גופות מעוותות, חיילים אנגלים, הודים, סיקים, ילידים, חיצים מורעלים, נכים, ג'ינגי'ם ומרי מורטסון אחת.
תעלומת האוצר שנעלם מגיעה לפתרונה כמובן, אך ווטסון שמצא אהבה במהלך ההרפתקה עתיד לעזוב את רחוב בייקר, דבר שישאיר חותם על היחסים בינו לבין הולמס, כאשר האחרון לא מסוגל אפילו לברך את ווטסון לרגל נישואין.
ספר מקסים, קדימון נפלא לחלק שני של סיפורי הולמס שאקרא לאחר תקופת צינון קצרה. החסרון היחיד שלו - כך כך קצר שבא לבכות:-(
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לא קורא בים (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
צודקת חבל שהוא לא עשה איתנו חסד וכתב עוד כמה ספרים...
אפרתי (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
בעולם משובט הזבל יתפוגג בתוך קוביה שתהיה ליד הבית. כבר לפני 25 שנה בבניין שגרו חמי וחמותי ז"ל לא הורידו זבל. בכל קומה (21 קומות...) יש תא קטן שנפתח לפיר ואליו משליכים את הזבל. עם ג'וקים זו בעייה הרבה יותר קשה, הם ישרדו הרי כל פצצת אטום. יכול להיות שנשאיר שמורת טבע גברית (למרות השיבוט) למטרות הריגת ג'וקים. בטח ארתור קונן דוייל מביט עכשיו מלמעלה וחושב לעצמו, מה הם מקשקשים בתגובה לספר שלי...
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
או יותר חשוב, מי יהרוג את הג'וקים? :-)
אל תעלב, יש לכם עוד הרבה שימושים...
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אבל מי יוריד את הזבל?
אפרתי (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אל תיעלב קורא יקר שלנו, אחרי אלפי שנות דיכוי מותר לנו לעשות אפלייה מתקנת... אגב, שמעתי הרצאה מקסימה מפרופסור מקסים שתיאר איך בעוד כך וכך שנים תלכנה אם ובת למוזיאון והאם תגיד לביתה: תסתכלי, בתי, זהו גבר. פעם היו גברים בעולם... וזה מפני שיכולת השיבוט של המדע תהיה ברמה כזאת שיצטרכו רק נשים כרחם ואילו את הילדים (יענו הבנות) ישבטו מכל תא בגוף האם, אפילו מתנוך האוזן. (הפרופסור, אגב, הוא אדם חרדי ואת ההרצאה נתן בבר מצווה...)
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
איזה מזל שנמצאה לנו הגברים תכלית... :-)
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
חלפה עם הרוח, הספר בדרך אליך:-)
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אצלי רק דבר אחד עקרוני - להרוג ג'וקים עד כדי כך, שכנראה לא הייתי מתחתנת עם מישהו נטול יכולת להרוג אותם ו/או לפנות את הגופה:-)
אפרתי (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אצלי הזבל ממש עקרוני. אין לי מושג מאיזה צד פותחים את הידית של דלת ביתן הזבל. 34 שנות נישואין, כמה שקיות זבל בכל יום והייתי שם אולי ארבע פעמים. אני לא יודעת למה, אבל להוריד זבל בעיני זה אקט קצת משפיל... זה כנראה עובר אצלנו בגנים, כי בני וחתני ממונים על הביצוע גם בביתם...
אפרתי (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
זה המזל של בני הזוג שלנו. הם עם כל חסרונותיהם המוכרים עדיפים על פני חדשים עם חסרונות לא מוכרים. כבר פגשתי כמה אנשים בחיי שחיפשו פרק ב' כי חשבו שפרק א' גרוע. עד שהחליפו ונשטפו בגל של נוסטלגיה לאקס. אז מה המסקנה? לפני ששוברים את הכלים ועוברים לשרלוקס צריכים להרהר היטב היטב למה נתגעגע ואם זה שווה.
חלפה עם הרוח (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אני כבר התחלתי את הכרך השני. מחכה לקבל את חותם הארבעה.
וחחחחחחח לעניין הבעל
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אפרתי, לא עקרוני לי העניין של הזבל, אני בעצמי יודעת את הדרך לשם ללא GPS. לא נראה לי שגם פנדורין הוא אחד שמוריד זבל. לשניהם יש בעיות, אז כנראה שאשאר עם בן זוגי המושלם:-) שבעזרתו זכיתי לילדים מקסימים.
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
יעל, יש לו כמה תכונות בעייתיות שנראה לי שכן עוברות בתורשה, תכונות שאולי גרמו לו להתמכר לסמים...
אפרתי (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
זה אבא שיהיה עסוק כל הזמן, לא יוריד את הזבל, וורקוהוליק אמיתי. לעומת זאת, חבר אמיתי, חכם, מבריק, בעל חוש הומור מדהים. גבר נהדר. ובעניין התמכרות, כיוון שאנחנו כולנו פה מכורים, צמד הורים מכורים יוריש לילד בעייה קשה.
yaelhar (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
עוד לא הוכיחו שהתמכרות עוברת בתורשה. כך שבינתיים - אם את לא מכורה לסמים משכרים ומעבירה הרגלים כאלה לילדיך, תוכלי לגדל בנחת את ילדו של שרלוק...
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
שין שין, למה לבחור אם אפשר הכל... בחותם הארבעה הוא מזריק תמיסת קוקאין. אגב, ההקדמה לספר מתמקדת בהתמכרויות שלו לסמים. לא זוכרת כרגע מי כתב את ההקדמה, אבל היא מעולה.
שין שין (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
קוקאין או אופיום? ביקורת מעולה!
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אח... פנדורין, תעשה לי ילד!!!111 הייתי מבקשת משרלוק, אבל לא רוצה שהילד יהיה מכור לקוקאין...
אפרתי (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
אח... שרלוק ידידי המקסים, עכשיו אני קוראת את הגירסה הרוסית שלו בחסותו של בוריס אקונין, יועץ ממלכתי.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ