ביקורת ספרותית על טֶביֶה (טוביה) החולב - תרגום חדש של דן מירון מאת שלום עליכם
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 28 ביוני, 2012
ע"י עידו


אל הספר הגעתי, כמו רבים אחרים, דרך המחזמר המצליח "כנר על הגג", שהוא אהוב עלי מאוד. רציתי לקרוא את המקור.
התברר לי שהמקור שונה באופן קיצוני מהמחזר שיצרו ממנו. במקור לטביה יש 7 בנות (ולא חמש), וסיפור העלילה שונה לגמרי. בין השאר הוא (כמעט) מבקר בארץ ישראל, מאבד את כל בנותיו, לבד מאחת, אל חיים קשים ומרים או מוות בטרם עת, עובר עלילות מצחיקות וטרגיות כאחד עם הגויים להם הוא מוכר את מוצריו, ולבסוף מגורש, יחד עם כל יהודי האזור, מרוסיה.

לא קראתי את התרגום הישן, אבל התרגום החדש של דן מירון עושה חסד בכך שהוא מצליח בדרך פלא לשלב את האווירה והשפה היידישית המפולפלת, וגם לתרגם כל זאת לעברית. טביה החולב הוא דמות מרתקת בעלת פנים רבות, סוג של "איוב" מודרני, ומדהים איך הוא מוצא בכל טרגדיה שנקרית בדרכו על כל צעד ושעל אופטימיות ואהבה לאל שכמו שכח אותו.

רק מה חבל? אחרית הדבר הארוכה כמו הגלות של דן מירון, שלוקח על עצמו לפרשן את דמותו של טביה ואת כל השאר בשביל הקורא. כה וכה הוא משחק, לאורך מעל 50 עמודים, במחשבות פילוסופיות מפולפלות, אבל לא משאיר לקורא מקום למחשבה. זוהי חפרנות-יתר, אם להיות בוטה. אבל אם להתעלם מהתוספות, "טביה החולב" הוא יצירת מופת שלא תסולא בפז, וטוב שתורגמה מחדש - למען הדורות הבאים.

לעוד כתבות אתם מוזמנים להיכנס לבלוג שלי: http://machinedance.wordpress.com/
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חוגי (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
שלום עליכם קוראים רק בתרגום הישן של ברקוביץ! חד וחלק!
yaelhar (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
צודק בהבדלים המהותיים. שמקורם בהתאמת הסיפור ליכולת העיכול של צופי המחזמר. בעיקרון אני חושבת שהוא דוגמה ומופת לכתיבתו של שלום עליכם: כאילו הומור על חיים קשים מנשוא.
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
ספר מעולה וגם הביקורת
(לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
וואלה עידו, אתה כותב מצוין :) גמני הגעתי כך אל הספר . ספתה הזמינה רק את 'הנכדים הבוגרים' (תואר נכסף אצל ספתה:) ויחד נסענו לקאמרי : )) ולגבי דן מירון, זה לא רק פה כמובן, אם אתה קורא מאמרים ופרשנויות שלו, אתה רואה שאפילו בסתם פגישה לאין קץ, הוא סוער עלינו. אבל, הוא טוב :)
אספן ספרים (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
ביקרות נפלאה כבר שנים אני רוצה לצפות ב"כנר על הגג", ולקרוא את הספר.
אני לא יודע אם את מנוי של עיתון הארץ, אבל אם כן, ביום שישי תחפש את המדור "תרבות וספרות" (הוא דק מאוד, שניים עמודים, אבל הדף רחב מאוד). שם יש סיכוי טוב שתמצא מאמר של דן מירון. בדיוק בשבועות האחרונים הוא כתב על סיפור אחר של שלום עליכם.
זאת חפירה לשמה!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ