ביקורת ספרותית על שלוש מאת דרור משעני
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 18 בפברואר, 2019
ע"י רות


על "שלוש" מאת דרור משעני

לסופר דרור משעני התוודעתי לראשונה עם קריאת ספרו "שלוש". לקוראיו הוא מוכר כסופר בלשי עם גיבורו הבלש אברהם.
"שלוש" הוא סיפורן של שלוש נשים, שנקלעות לקשר זוגי רומנטי עם גבר בשם גיא, כל אחת והמניע שלה. האחת בעקבות גירושים, השנייה בשל מצב של זרות ובדידות והשלישית... תופתעו מה מביאה לקשר עם גבר מפוקפק. עם זאת לכולן מכנה משותף –הן מסתירות מסביבתן את הקשר שלהן עם גיא ככל שניתן.
מטבע הדברים בקשרים מסוג זה יש שימוש מרובה באמצעים טכנולוגים - הודעות טקסט בטלפון הנייד ובאימיילים. מצד אחד זו תקשורת זמינה ויעילה, אם מבקשים לשמור קשר סודי, אך מצד שני קל לשמור על מרחב חופשי, ריחוק והיעלמות. מכל מקום, כמו במציאות, קשרים מסוג זה יש בהם החמצה בשל אובדן ההכרות האנושית הקרובה, ובהעדרה היא אף טומנת לנו פח.
ואכן, גיא מכיר את כוחה של תקשורת טכנולוגית זו ועושה בה שימוש לצרכיו. לעומתו הנשים מתגלות כקורבנות לכוח זה, כי הן מאבדות את חידוד החושים, הצריכים היו להגן עליהן. היות ואף הקוראים נופלים בפח, ניתן להניח שיש מסר מובלע של המחבר על העידן המודרני, בו האדם החושב שהוא מתוחכם בסיוע הטכנולוגיה המתקדמת שלו, הופך להיות קורבנה.
"שלוש" הוא ספר שלא ניתן להתנתק ממנו עד לסיומו. העלילה הבנויה מסיפור של קשר בין בני זוג, סוחפת את הקורא בשל ריבוי סימני השאלה לגבי התנהגותו של גיא, שעולים הן אצל הנשים העומדות אתו בקשר והן אצל הקורא. גיא מתגלה כלהטוטן בתירוצים, בהעמדת הפנים, בהתחזות ובשקרים, יודע את צרכיהן של הנשים שנקלעות לקשר אתו, מגלה פנים של אוהב, חושק, אמפטי וסועד, אך ההפתעה המטלטלת של גילוי האמת מגיעה רק בסיומו של כל קשר.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
דובון (לפני חודש)
ספר מתח מעניין באתי בציפייה דרוכה לספר, כי אני אוהבת את ספרי המתח של משעני. אבל הפעם הפרק הראשון, שכתוב מצוין, נקטע לטובתם של החלק השני והשלישי. הרוצח הוא תחבולן בלתי נלאה ובלתי צפוי, אבל חסרו לי המניעים להתנהגותו. אולי בספר הבא הם יתגלו...©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ