ביקורת ספרותית על המלחמה ששמה קץ לשלום - כיצד נטשה אירופה את השלום ובחרה במלחמת העולם הראשונה - אפקים #300 מאת מרגרט מקמילן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 9 בינואר, 2019
ע"י דורון נחמני


המחברת היא היסטוריונית קנדית שספריה זיכו אותה בפירסום. זהו האחרון שפורסם עד כה, והוא עוסק בתיאור העולם שקדם למלחמה שזכתה לשם "המלחמה הגדולה", עד שדור אחד אחריה פרצה מלחמה גדולה נוספת (ולא בלי קשר סיבתי) והעניקה לה את שמה המעודכן: מלחמת העולם הראשונה. הנקודה שמעלה המחברת היא שזו הייתה המלחמה ה'רצינית' הראשונה שהייתה באירופה במאה השנים לאחר תבוסתו של נפוליאון, כלומר מדובר באירוע חריג מבחינת המגמה ההיסטורית. במאה השנים הללו נשמרה יציבות-יחסית ברמה המדינית, חל פיתוח טכנולוגי וכלכלי אדיר של אירופה, חברות בינלאומיות ובנקים גלובליים יצרו תחושה שהעולם החדש מוהע ע"י שיקולים כלכליים וחלף עידן המלחמות הלאומיות, והמתח והאנרגיה הופנו לכאורה לתנועות חברתיות ולמאבק בין-מעמדי בתוך המדינות ולרוחב היבשת. התחבורה והתקשורת המודרניים יצרו עולם קטן יותר, ממש כמו שאנו חשים בפרוס המאה ה-21. אירופה נשלטה ע"י ארבע אימפריות אדירות, שבהן שלטו בתי מלוכה ותיקים שהיו קרובי משפחה (הצאר הרוסי, המלך הבריטי והקייזר הגרמני היו בני דודים, כולם נכדיה של המלכה ויקטוריה), והמתחים הבינלאומיים היו יותר על רקע של שליטה קולוניאליסטית מאשר על רקע של סכסוכי גבולות בתוך היבשת. למרות שהייתה מתיחות, היו אינטרסים נבדלים, הייתה דינמיקה מאיימת (שקיעתה של האימפריה העותומנית והתחזקותה הכלכלית והצבאית של גרמניה) והיו מוקדים בעייתיים (הבלקן, צפון אפריקה, אלזס-לורין) - אפשר היה לכאורה לקוות שהתהליכים המדיניים ייפתרו באמצעים דיפלומטיים ולא יגיעו לכדי מלחמה בקנה מידה משמעותי. אבל היו תהליכים מדיניים בעייתיים, והיה מירוץ חימוש, ובכל המדינות היו כאלו שנטו לנהל את מדיניות החוץ שלהם בעזרת איומים צבאיים. וכך, כשיורש העצר האוסטרי נרצח בעת ביקור בסרייבו - אירוע לא חשוב כשלעצמו - אבדה השליטה על מהלך העניינים ותוך חמישה שבועות מצאה עצמה אירופה במצב של מלחמת עולם שהופעלה ע"י רשת מסובכת של הסכמי הגנה הדדיים. ומלחמה זו, שכולם שעטו אליה בעליצות בתקווה שהיא תסתיים בתוך חודשים - נמשכה למעלה מארבע שנים, החריבה את אירופה וחיסלה את האימפריות הוותיקות. ואם לא מספיק - היא יצרה בסיומה מצב רעיל שהוליד את המלחמה הבאה. אירופה איבדה את חיי גן העדן שהבטיחה להם המאה העשרים, ואיבדה כמאה מיליון מבניה.

המחברת עוסקת בניסיון לתאר את העולם שלפני המלחמה ההיא. היא עוברת ארץ-ארץ, ומתארת ביד-אמן את המדינות, המצבים, הגיבורים והתהליכים. הספר כתוב בצורה מרתקת, ולמרות שהוא ארוך מאד - הוא בהחלט קריא. תיאור אופיים של גיבורי המחזה הוא מרתק. ישנם קטעים שבהם התיאורים כמעט הומוריסטיים. ספר מומלץ.
23 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני 3 ימים)
ואכן התגברו על הגרמנים...
רץ (לפני 4 ימים)
זהו ספר מצוין, לדינמיקה יש להוסיף את הלאומנות, עליית כוחם של הצבאות שהפכו להיות המוניים לאחר נפוליון, ומהפכת התיעוש שהפכה לעצומה בכוח ההרס שלה. רק מה, החשיבה האנושית נשארה מוגבלת, למאה הקודמת, כמו התפיסה הצרפתית שניתן להתגבר על הגרמנים על ידי רוח הקרב הצרפתית.
עומר ציוני (לפני 5 ימים)
מעניין מאד!
עמיחי (לפני 5 ימים)
סקירה מצוינת. תודה.
סנטו (לפני 6 ימים)
ביקורת מצויינת. נשמע מעניין מאוד.
מחשבות (לפני 6 ימים)
מרתק. זו בהחלט המלחמה הנוראית שהחרידה את אירופה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ