ביקורת ספרותית על ילדי הלילה מאת תמר פול-כהן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 20 במרץ, 2018
ע"י dina


ילדי הלילה הוא מושג שנולד כתוצאה מחוק שנחקק בסין, המגביל את הילודה במדינה, ומתיר לכל זוג להביא לעולם ילד אחד בלבד. החוק נחקק בשנת 1979 והיה בתוקף עד לפני שנים ספורות, 2015 אם לדייק. אבל היו זוגות שעברו על החוק הזה, והביאו ילדים נוספים. וכל מי שהיה ילד שהוא לא ילד בכור, הצטרף מעגל ילדי הלילה. אותם ילדים חיו חיים הפוכים. הם הפכו את היום ללילה- וההפך. וזאת מכיוון שהיו ביקורות פתע של השלטון, והן נעשו במטרה לאתר את אותם ילדים, ותפיסתם.

במרכז הסיפור עומדת דמותה של מינג בת השבע, שהיא בת בכורה ויחידה להוריה. היא גדלה במשפחה חמה ואוהבת, ומרגישה בטוחה ואהובה, ומצטיירת לקורא תמונה של ילדה השמחה בחלקה. ערב אחד מתוודעת מינג לחבורת ילדי הלילה, ומאז חייה משתנים לבלי הכר. עד אז מינג שיחקה רק עם בנים, ולעיתים חשה בחסרונן של חברתן של ילדות, בנות כמוה. והנה- בחבורת ילדי הלילה פגשה מינג גם בנות, ועולם חדש ומלהיב נפתח בפניה.מינג הצטרפה לילדי הלילה במשחקיהם מדי לילה והפכה לחלק מהחבורה.

עד לאותו לילה בו התהפכו חייה של מינג, ובפשיטה שערכו השלטונות נתפסו כל ילדי הלילה, והועברו לבית ילדים, שאין הוא אלא מוסד מנוכר המנוהל ע"י שתי נשים קשוחות, וזאת במטרה להעביר את הילדים חינוך מחדש.

הילדים עובדים בפרך בשדות האורז, מקבלים מזון במשורה, סובלים מרעב, מקור, שלא לדבר על יחס חם,מילה טובה או יד מלטפת. וכך מוצאים נחמה אלה באלה, כאשר מה שמחזיק אותם זו התקוה שהוריהם מחפשים אותם ועושים דרכם לשחרר אותם, ולהחזירם הביתה, לחיק המשפחה האוהבת. האומנם?

קשה שלא להעריץ את מינג. הילדה שמבינה בהגיון בריא שהגורל הוא שמביא אותנו לנקודות מסוימות בחיים, אבל מגיע רגע בו היא מבינה שגורלה נתון גם בידיה, ומינג מחליטה לעשות מעשה ולשנות אותו. והיא משנה. והילדה העוצמתית הזו מצליחה ליצור לה גורל אחר. טוב יותר.

עוצמתו של הספר הזה היא בתיאורי האווירה, ובכלל בתיאורים. קשה להאמין שכתבה את הספר סופרת ישראלית. יש משהו כל כך אותנטי לכל אורך הספר. החל בתיאורי הכפר בו גדלה מינג, דרך תיאורי הילדים, שמותיהם, הדלות, עד לתיאורי חיי מינג במוסד, העבודה בשדות האורז, ועוד. הכל הרגיש לי צ'יינה בכל מאות האחוזים, הכל הרגיש לי קרוב אמיתי ומדויק.

העברתי כמה ימים בחברתה של מינג המופלאה, הילדה שהפכה לאישה, ולאדם סקרן, וצפיתי בה איך היא פוקחת עיניה אט אט ומתחילה לעכל את העולם, ואת ההבנה שיש עוד עולם! שהעולם הוא לא רק סין, שאנשים יכולים לחיות בעולם חופשי, ללא פחד, ולא תחת משטר משלטון מדכא ואפל.

מומלץ!
21 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נעמי (לפני שנה ו-2 חודשים)
לא היה לי מושג על התופעה הזו, מצמרר ממש. שלא עשני סינית, החל מכפות הרגליים ועד לסיפורי אימה כאלו.
dina (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה רץ.
רץ (לפני שנה ו-2 חודשים)
יופי של ביקורת, מסקרנת.
dina (לפני שנה ו-2 חודשים)
אכן אהבתי לילוש.ספר שמכה לך את הנשמה.
לי יניני (לפני שנה ו-2 חודשים)
דינה סקירה מעולה.ידעתי שתאהבי

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ