ביקורת ספרותית על מר אל, כאן אנה - מהדורת מרגנית - מרגנית # מאת פין (סידני הופקינס)
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 13 במרץ, 2018
ע"י סימיליה


על הספר הזה שמעתי לראשונה בחטיבת הביניים. הייתי בקורס בבית הספר שבו קוראים ספרים ומנתחים אותם. בקורס נתקלתי לראשונה בספר הזה. היינו אמורים לקרוא ואותו ביחד בשיעור וגם בבית ולנתח אותו. אמא שלי קנתה לי את הספר בשביל הקורס אך בסופו של דבר המורה החליטה שלא נקרא את הספר בשיעור והוא נשאר אצלי בבית. עברו מספר שנים מאז וראיתי את הספר הזה עומד אצלי במדף ספרים, החלטתי לקרוא אותו ולבדוק למה המורה החליטה בסוף שלא נקרא את הספר והבנתי למה. הספר הזה הוא ספר פילוסופי המדבר על מהות אלוהים על פי הנצרות (הברית חדשה). הספר הזה הוא בעל תובנות גבוהות מאוד והוא לא מתאים לקריאה של ילדים שהם בחטיבת הביניים. אפשר להתחיל לקרוא אותו בתיכון כשאתה בוגר מספיק בשביל להבין את המסרים מאחורי הספר.

הסיפור מסופר מנוקדת מבט של פין הדמות הראשית והמספר של הסיפור. הסיפור מתחיל מסיפור היכרותו עם אנה, ילדה שהוא הכיר ברחוב שטוענת שההוריה היו בחדר של שוטרים עם דם. אפשר להסיק מזה שהוריה מתו מסיבה לא ידועה. אחרי שהוא פגש אותה הוא הביא אותה למשפחתו והם החליטו לקחת אותה תחת חסותם. משם מספרים את החווית המשותפות שלהם ביחד עד למותה (שזה לא נחשב ממש לקלקלן מילה עברית לספוילר מפני שכותבים את זה ממש בתחילת הסיפור)

כמו שאמרתי מקודם הסיפור הוא סיפור דתי והוא מעלה בנו שאלות רבות על מהותו של אלוהים (במהדורה העברית קוראים לו אלוהים אבל רב הפעמים קוראים לו מר אל), איך האמונה משפיעה על אורך חיינו? מה זה בעצם להיות איש מאמין? ושאלות מסוג הזה שנשאלות בסיפור על ידי אנה.

התובנות בסיפור זה מובעות דרך שאלות שאנה שואלת הם בעצם תובנות גבוהות מידי בשביל ילדה בת חמש ואני שאלתי את עצמי במהלך קריאת הסיפור ואני עדיין שואלת את עצמי את אותה שאלה גם עכשיו. למה הסופר החליט שהתובנות יבואו מילדה בת חמש ולא מבן אדם מבוגר בעל ניסיון חיים יותר גבוהה משלה?
אני חושבת שהתשובה ההגיונית לכך זה שכנראה אנה היא ילדה מחוננת ואפשר להבין זאת על פי תיאורו של פין או בגלל שהסופר רצה שהסיפור יהיה מנקודת מבט של ילדה. שתי האפשרויות יכולות להיות נכונות. מה שמדהים זה שהכותב כותב את התובנות כך שהם ישמעו כמו שילדה בת חמש מדברת.
יש משמעות סימבולית גם למקצועות שפין מתאר את אנה בהם: תאולוגית, מתמטיקאית, פילוסופית, משוררת וגננת פרחים. המשותף לכל המקצועות האלו זה שהם בעצם מביאים לעולם משהו חדש שמעיד על עצם קיומנו. למשל: תאולוג הוא מי שהעוסק בחקר הדת ובעצם גם בדת יש התעסקות בבריאת העולם ועל היווצרותו, מתמטיקאי יוצר נוסחאות שבעצם חוקרות את עצם קיומינו כמו תיאורית המפץ הגדול , פילוסוף גם חוקר על עצם היווצרות הדברים, משורר מביע את רעיונותיו על היווצרות העולם דרך כתיבה וגנן פרחים מגדל פרחים ממתי שהיו זרעים עד שהפכו להיות פרחים.

לסיפור מגיע ארבע כוכבים:
1. הכתיבה יוצאת דופן
2. אהבתי מאוד את הצגת התובנות של הסיפור.
3. הדמויות הם בעלות אופי ובעלות אישיות.
4. התובנות מעלות בך שאלות רבות אחרי קריאת הספר.

הסיבה שאני מורידה כוכב מין הספר היא שהעלילה הייתה קצת צולעת ולפעמים הסיפור היה קצת משעממם וחסר תוכן. אבל זה חלק מאוד שולי בסיפור ובסך הכל זה ספר נהדר בעל תובנות גבוהות ומעניינות ומומלץ לקריאה לאנשים שמתעניינים בפילוסופיה וחקר הדת. גם אנשים כמוני (שהם שום דבר ממה שציינתי מקודם) יכולים ליהנות מין הסיפור.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סימיליה (לפני 10 חודשים)
מסכימה איתך בהחלט, באמת הספר הוא מדהים ותודה רבה לך על התגובה. בעקבות התגובה של אור, התחלתי להתעניין בספר הנסיך הקטן וגיליתי שיש לי אותו בבית באנגלית אז התחלתי לקרוא אותו ובאמת יש דמיון בין הנסיך הקטן למר אל, כאן אנה.
עמיחי (לפני 10 חודשים)
קראתי את הספר כשהייתי בן 18.
אני זוכר שהייתי המום. מה, יש כאלה ספרים? כאלה ספרים עמוקים? ונורא רציתי עוד.
סימיליה (לפני 10 חודשים)
תודה אור :). לא קראתי את הנסיך הקטן אז אני לא יכולה להגיד אבל שמעתי שהוא מת בסוף הסיפור.
אור (לפני 10 חודשים)
הגרסה הנשית והקודרת יותר של הנסיך הקטן,

אחלה ביקורת :)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ