ביקורת ספרותית על נקמתן של העוזרות האישיות מאת קמיל פרי
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 12 בפברואר, 2018
ע"י האח הגדולאחרי שקראתי שני ספרים עיוניים רציניים, רציתי ספר מטופש. הרי כבר קוהלת אמר " טוֹב אֲשֶׁר תֶּאֱחֹז בָּזֶה, וְגַם-מִזֶּה אַל-תַּנַּח אֶת-יָדֶךָ " , ואני מסכים איתו. צריך לגוון.

איך לבחור ספר מטופש ? לפי הכריכה ! מבט חטוף העלה מולי ספר בצבע צהוב-זהב זוהר, ולאחר שליפתו מהמדף בספריה, הוא לא איכזב. על הכריכה מופיע החלק התחתון בלבד של אישה, לבושה בלבוש עסקי שכולל חצאית קצרה, רגליים דקות וארוכות ונעלי עקב. מתיק העבודה שלה נושרים שטרות דולר. החלק העליון שלה לא מצויר, כנראה לשדר שנית את המסר שלא משתמע לשתי פנים. הרקע הוא זהוב משובץ בשטרות דולר, כנראה לשדר בשלישית את אותו המסר. במקום החלק העליון של האישה - מופיע שם הספר. בקיצור , כריכה שהיא פאר ההחפצה השובינסטית. ידעתי שבשליפה ראשונה מצאתי את מה שרציתי - ספר מטופש.

הספרנית התבוננה עלייי בתדהמה מהולה באכזבה. "אתה לא תסתדר איתו" - ניסתה בטוב. הסברתי לה שאני מחפש ספר מטופש, מה שרק עודד אותה להתעקש יותר. "אני לא מסכימה לתת לך אותו" - רטנה - "זה פשוט לא בשבילך". וכתחליף היא שלפה ספר מאובק ומקומט ששמרה לי, על איזה איכר ויאטנמי בודהיסטי שברח מפה-אין-כלום לשם-יש-אורז. אכן היה יום לא קל לאותה ספרנית, שניסתה את מיטב הרפרטואר של התכסיסים הפולניים עליי. אבל זה לא עזר לה, היא נאלצה בסוף לוותר. כפשרה לקחתי את הספר המטופש, וגם את הספר המאובק קיבלתי אקסטרא, בתור עונש חינוכי.

הספר הזהוב לא איכזב, ומימש את כל הסופרלטיבים של ספר מטופש. עלילה מלאה בסטריאוטיפים שבלונים, תפניות לא מפתיעות, נשים מבוהלות וחלשות שמצליחות להתגבר על גבר גדול עשיר ואימתני. צחקתי אולי פעם אחת, אבל זה בסדר כי לא ציפיתי ליותר מזה. היו רגעי משבר באמצע הקריאה, היות והספר מגיע לרמות מטופשות גרוטסקיות. אבל הקריאה השתלמה ! בסיום הקריאה, כשניסיתי להיזכר מה היה כתוב בשני הספרים העיוניים שקראתי לפני זה , הבנתי שהכל נמחק. המשימה הושלמה.

בסך הכל נהניתי.

בדרך אגב, הספר מזכיר שוב עד כמה התקשורת הפכה להיות מכלי לאספקת מידע לכלי שרת בידי בעלי הון ובעלי אינטרסים אחרים. יכול להיות שיש כאן רמז לאמפריית התקשורת של רופרט מרדוק, ולכסף הרב שמתגלגל בה, בין השאר באמצעות התחמקות מסיבית מתשלום מיסים. אולי זו אפילו ביקורת סמוייה, או קריאה חרישית למרידה, מוסוות בתוך נחמדות מטופשת וחסרת מטרה לכאורה.

11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אסתר (לפני 5 חודשים)
גם אני לקחתי אותו כספר קל לימי מחלה, אבל פשוט לא הצלחתי לסיים אותו. עלילה שסופה ברור מתחילת הספר יתכן שיהיה טוויסט קטן אבל זה כבר לא חשוב,כי הספר הוחזר לספריה.
yaelhar (לפני 5 חודשים)
ביקורת מקסימה.
"ספרים מטופשים" הם כמו סורבה - תענוג קפוא בין לבין. והכל בתנאי שהם לא מעצבנים...
סקאוט (לפני 5 חודשים)
למה הספרנית לא הסכימה לתת לך אותו? מותר לך לקרוא כל ספר שיעניין אותך. עובדה, נהנת ולא התאכזבת כי לא ציפית להרבה.
נעמי (לפני 5 חודשים)
חחח משעשע
בקיצור, ספר שכולו הבל הבלים
עדיף שתמשיך להוסיף דעת (ואני מקווה שלא מכאוב)
וונדי פן (לפני 5 חודשים)
קוראים שנהנת. ביקורת כיפית
אפרתי (לפני 5 חודשים)
ביקורת מענגת.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ