ביקורת ספרותית על שודדי ים יהודים בקריביים מאת אדוארד קריצלר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 17 בינואר, 2018
ע"י רץ


לו הייתי פיראט

יש רגעים בהם אנחנו מבקשים לעצמנו לשבור את הכלים ולא לשחק יותר, ובכך להיות מעט אנרכיסטים, פורעי חוק וסדר, בדומה לפיראטים רומנטיקנים, כפי שבקש לעצמו ירון לנדון בשירו לא הייתי פיראט, מילים שהפכו שם לביוגרפיה הנשכנית שלו.

באו ונציג את הדמוי השכיח לפיראט העולה מול עינינו, על אחת מעיניו רטייה שחורה, תוכי מונח על כתפו ויש לו רגל מעץ המשמיעה נקישות קצובות. לעומת זאת, באו וננסה לדמיין פיראט יהודי שומר מצוות שלספינה שלו קוראים אסתר המלכה, ועל סיפונה בית הכנסת, שאפשר לו בו בעת להיות רב ופיראט, צירוף שנשמע בלתי אפשרי.

באו ונשאל שאלה מוסרית (שאותה היהודים אוהבים לשאול בהתחסדות), הפיראטים השליטו טרור אכזרי, שדדו ורצחו. אם כן, מה הביא יהודים כעם הספר לעסוק בפיראטיות, עיסוק שהיה בניגוד לתדמית היהדות שוחרת השלום והמוסר?

אדוארד קריצלר, היסטוריון יהודי, סיפרו, שודדי ים יהודים בקריביים, לוקח אותנו למסע חובק עולם בו מגלים, כובשים ופיראטים, אוצרות סודיים, חצרות מלוכה, דיפלומטים ומרגלים ותככים בינלאומיים בהם משתלבים יהודים. נושאים המבטיחים הרפתקאות והיסטוריה יהודית עלומה.

תופעת הפיראטים היהודים, הייתה חלק מעידן התגליות הגיאוגרפיות שראשיתן בסוף המאה ה-15. גילויים שיצרו עידן וסדר עולמי חדש, אתו מייחסים לנוצרים נושאי הצלב הקדוש, אבל למרבה ההפתעה בתהליך גילוי היבשות ויישובן, השתלבו יהודים במכולל תחומי הידע והעשייה, כגיאוגרפים, נווטים, מתרגמים, וכסוחרים בעלי מעוף שפרסו רשת מסחר חובקת עולם, ואפילו כפיראטים יהודים.

לא ניתן לזהות את כל היהודים, או הנוצרים ממוצא יהודי שנטלו חלק בעידן התגליות הגיאוגרפיות, משום שחלקם הגדול, פעל במסווה של נוצרים חדשים, שנאנסו על ידי הספרדים והפורטוגזים להמיר את דתם, חלקם המשיך בסתר לקיים מצוות, ובשל כך הם נרדפו על ידי האינקוויזיציה. רדיפה שדחפה אותם למרחבי האוקיינוס, לעבר ארצות חדשות בכדי לחפש מקלט, חופש לו זכו לזמן קצר.

קריצלר מתאר קשר יהודי, ברקע מסעות קולומבוס למערב, באמצעות שר האוצר המלכותי של ספרד, לואיס סנטאחל, יהודי בחשאי, כמי שידע שיהודי ספרד אמורים להיות מגורשים, הוא שכנע את המלכה איזבלה לתת חסות למסעו של קולמבוס, מתוך כוונה שהוא ימצא ארץ חדשה שתוכל להוות מקלט ליהודים. ישנה סברה שקולומבוס עצמו היה ממוצא יהודי. גישתו ליהודים הייתה אוהדת, משום שהמדענים והנווטים היהודים, סייעו לו בפיתוח יוזמתו המערבית החדשנית. הקשר היהודי התממש באי ג'מייקה שהפך להיות רכושו של קולמבוס ומשפחתו, ולמרבה ההפתעה הוא היה ללא נכוחות האינקוויזיציה, עובדה שהפכה אותו למקלט ליהודים ולאנוסים, שחלקם הפכו לפיראטים להם האי ג'מייקה היווה בסיס לתקיפות ספינות ספרדיות.

בבית הקברות העתיק של יהודי ג'מייקה, ניתן עד היום לחזות במספר מצבות של יהודים, החרוטות בעברית כתב הקודש, ולצדן גולגולת ועצמות מוצלבות, סמל הפיראטים, ללמדנו שהמנוח היה גאה במצאו היהודי ועסקו הפיראטי. חבל אגב שהצילומים האלה, וצילומים אחרים המופעים במהדורת הספר באנגלית, לא נכללים במהדורה העברית, כנראה מטעמי חסכון, פגם משמעותי לספר היסטוריה בו הצד הוויזואלי הכרחי ליצירת אווירה תקופתית.

אחד מגיבוריו של קריצלר, הוא שמואל פלאח, רב ופיראט, שהפעיל צי ספינות פיראטיות נגד הספרדים מחופי צפון אפריקה, אך במקביל הוא ניסה להיות איש סודם, וגם דיפלומט שיצר נגדם את הברית בין מרקו והולנד. בהלווייתו הגדיר אתו השגריר הצרפתי, " פלח תמיד נהג לרמות את שני הצדדים לטובתו". האמירה הזאת אינה מדויקת, לפי קריצלר, פלאח כמגורש מספרד ביקש, מקום לחיות, לרכוש עושר כביטחון, לנקום בספרדים, ובמקביל לדאוג לבני עמו למקום מקלט, אותו הוא השיג להם באמסטרדם, שלימים נודעה כירושלים החדשה. על חרתום ספינתו הייתה מגולפת ציפור הפניקס המיתולוגית, העולה באש, אך קמה לתחיה, בדרך זאת בקש פלח לומר לספרדים, למרות שאחיי עלו על המוקד, אתם לא מסוגלים למגר את אמונת אבותיי.

לקריצלר, תפיסה רומנטית הרואה בפיראטים היהודים אידיאליסטים, כמי שדוכאו על ידי הספרדים, ובאומץ לב שבו להכות בהם. הבעיה שקריצלר בהסבריו על הספר, מושך חוט מקשר בין אריק שרון, מאיר הר ציון והפיראטים היהודים בכדי ללמדנו שהאומץ היהודי הוא אותו האומץ בשעה שאנו חשים בגבנו אל הקיר. כל מה שאני יכול להגיד לקריצלר, שכיום הפיראטים היהודים הרחיקו לכת והם גונבים במחשכים מאחיהם היהודים, מצב שמביא אותנו להתגעגע לפיראטים יהודים שגונבו מהגויים.

אפשר שקריצלר צודק, אני גילתי קשר אפשרי מפתיע, באמצעות אחד מהפיראטים היהודים מג'מייקה, בשם מוטה הפורטוגלי. האם שם משפחתו קשור לשומר האגדי מנדל פורטוגלי, הרומנטיקן שביקש לחיות את החיים כרומן. קשר היסטורי, המבקש הוכחות, אך אפשרי.
38 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 5 חודשים)
חני - תודה - אני חושב שיהודים לעתים נדחקו למקומות בלתי אפשריים, כך השתייכותם לפיראטים שהיה תחום חצי חוקי.
רץ (לפני 5 חודשים)
זשלבי - תודה
רץ (לפני 5 חודשים)
נעמי - כן יש אנדרטה מאוד צנועה נגד פשעים אנושיים הקשורים בעם היהודי.
חני (לפני 5 חודשים)
כל כך קשה לשים את העיסוק כפירט מול היהודי שאותו אנחנו כולם מכירים. כי פירט הוא גנב ממולח. רוצח בדם קר. אם התווספו סיפורים רומנטים זה בגלל הפחד מכאלה ושכמותם.
בכל אופן יהודים שודדי ים נשמע כמו אגדה אורבנית
. סקירה נפלאה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 5 חודשים)
מרתק.
נעמי (לפני 5 חודשים)
רץ - האם בכיכר יש שילוט עם הסיפור ההיסטורי, ובפרט הפשע שנעשה ליהודים? בין הספרים המוקדמים שהייתי קוראת היו ספריו של מאיר להמן ועינויי האינקוויזיציה נחרטו אצלי, אף שבמבט לאחור זה בטח לא היה תיאור קשה מידי כי הוא סופר נוער.
אפרתי (לפני חצי שנה)
רץ, זו לא דילמה, כי שניהם לא התרחצו (בגלל זה הצרפתית המציאו את הבושם) אבל בארמון היו לפחות סידורי סניטציה שמי שרצה יכול היה להשתמש בהם. ברור שראשה של דבורה לא נערף ושל מארי אנטואנט האומללה כן, בקיצור, אני כנראה מעדיפה לחיות היום, למרות אהבתי העצומה לאומנות ולהיסטוריה האומנותית ולמוזיקה עתיקה ולארמונות ומה לא.
רץ (לפני חצי שנה)
Pulp_Fiction - תודה, ראיתי את סקירתך על הספר בו מוזכר קולמבוס, ונמנעתי לרכוש אותו, אני מניח שגם הכותב שלו גנב מקריצלר את הרעיון שלקולומבוס היה אוצר מסתורי, ובכלל הוא חלק מקשר יהודי.
רץ (לפני חצי שנה)
בר - תודה, כנראה שהצורך לכתוב על פראטים עונה על הצורך להיות מעט אנרכיסט, הפועל בניגוד לכללים לך מוקדש השיר הנפלא של השלושרים https://youtu.be/LtWrivpPZDY
האופה בתלתלים (לפני חצי שנה)
זה לא כלל שמתיר ללכת להתפרנס מזה!
אנקה (לפני חצי שנה)
אז זהו, שהערתי על קריאת ספרי פיראטים כוללת את הספר " אשת הפיראט היהודי" כיוון שזכרתי את ביקורתך עליו.
רץ (לפני חצי שנה)
האופה בתלתלים תודה - בתורה בעל פה נאמר, הגנב מגנב פטור, לא זה סתם, האמת היא שהספרדים היו שודדים ורוצחים אכזריים, כך שלגנוב מהם, זאת הייתה מצווה גדולה.
סקאוט (לפני חצי שנה)
רץ- אם כך, אתחיל מהספר הזה, שודדי ים יהודים בקריביים, ולא אקרא את ספרו של אילן. הספר הזה נשמע לי מעניין הרבה יותר. אני סומכת על דעתך.
רץ (לפני חצי שנה)
סקאט - תודה לתגובתך - שמואל פלאח - הוא אחד מגיבוריו של הספר הזה, רב ופיראט המעורר כבוד, בפועלו לעם ישראל. כן כתבתי ביקורת, על הספר של אילן שיינפלד אשת הפיראט היהודי, ספר מאכזב, עם המון יחסי ציבור, דרכו הגעתי למקור, המחקר ההיסטורי, שהוא ממש מעניין ומאוד מומלץ.
סקאוט (לפני חצי שנה)
רץ! אתה צודק! גם בבתי המלוכה באותה תקופה לא הקפידו על היגיינה ( למרות הדעה הרווחת) תודה שהזכרת לי פרט זה שקראתי עליו בכתבה כלשהי.
רץ (לפני חצי שנה)
אפרתי - גם אם היית באותה תקופה בארמון, נניח אשת לואי ה-16 הצרפתי, לבטח אישך לא היה מתרחץ, ואם כן אולי זה פעמים בודדות בשנה. אומרים שהחצר בוורסאי הייתה גם שורצת כינים. אז מה עדיף, להיות מרי אנטואנט, או אשת פיראט יהודי שקראו לה דבורה.
רץ (לפני חצי שנה)
בוב - תודה לתגובתך - שודדי הים ברובם לא היו חלאות אדם, חלקם פעלו ברשיון מדינות אירופה והיו למעשה צבא שכיר, לדוגמא, שודד הים הבריטי פרנסיס דרייק, היה שודד ים ואחר כך הפך לסר, ללמדך את משמעות פועלו ליסוד האימפריה הבריטית. ליהודים ולאנוסים לא היו הרבה אפשריות, רדפו אותם בגלל יהדותם, או מוצאם היהודי, ומקנאה בעושרם. לכן אני חושב שמנוקדת המבט הזאת בהחלט אפשר להיות גאים במי ששדדו את הספרדים שהיו למעשה שודדים ורוצחי אינדיאנים ויהודים.
רץ (לפני חצי שנה)
נעמי - כשבקרתי בליסבון בכיכר בה העלו את היהודים על המוקד, בטכסי האוטו דה פה, היה נדמה לי לרגע שאני שומע את היהודים המעונים זועקים שמע ישראל, כך חשבתי שגם אותם פיראטים יהודים, מזנקים על סיפוני ספינות הספרדים וצועקים שמע ישראל ונוקמים את שרפת יקיריהם על המוקד.
Pulp_Fiction (לפני חצי שנה)
מדהים. יהודים היו גם שודדי דרכים והתארגנו בכנופיות של פושעים גם באירופה. מה שתיארת בסקירתך מפורט בצורה מרתקת בספר(הגרוע) שקראתי לאחרונה "פרשת קולומבוס".
רץ (לפני חצי שנה)
אפרתי - זה לא סתם פיראט, זה פיראט שאוכל אוכל כשר וושומר מיצוות, לדעתי זה משהו אחר, לא ?
רץ (לפני חצי שנה)
עמיחי - תודה
רץ (לפני חצי שנה)
אנקה - תודה, התחברתי לנושא הפיראטים, משום שכתלמיד היסטוריה מאוד אהבתי את תקופת התגליות, הספר הזה נותן מבט מאוד מיוחד לפרשה עלומה של יהודים שלקחו חלק משמעותי בתגליות הגיאוגרפיות. הסיבה השנייה קראתי את סיפרו של אילן שיינפלד אשת הפיראט היהודי, המבוסס על פרשת הפיראטים היהודים, ועל המחקרים של קריצלר, והבנתי שיש תשתית היסטורית מאוד מעניינת מאחורי הספר שלו, שממנו אגב התאכזבתי, לכן טבעי כשיצא הספר של קריצלר, המחקר ההיסטורי, מיד רכשתי אותו, ואכן לא התאכזבתי.
בר (לפני חצי שנה)
ביקורת נפלאה.
כזכור לי, כבר כתבת בעבר על הנושא, בספר אחר שעסק בעניין דומה.
ניכר כי הנושא יוצר בך עניין רב, וכך גם בנו, אלו שקוראים את הביקורות שלך ומשכילים כל פעם מחדש.
רץ (לפני חצי שנה)
לי - תודה, הספר הזה מעניין, הוא חושף פרשה עלומה בתולדות היהודים, פיראטים יהודים, מסתבר שהיו גם כאלה.
סקאוט (לפני חצי שנה)
הייתה כתבה על הפיארטים היהודים בחדשות 2. כיצד נמצאו בלב ים תותחנים וכדורים שהעידו על פעילות ענפה של שודדי ים יהודים, ביניהם שמואל פלאח. הכתבה סיקרנה אותי לגבי נושא זה ורציתי לקרוא עוד על הנושא אבל לא עשיתי זאת כי לא ידעתי שיש ספר על הנושא! כך שהספר שהזה, של אדוארד קריצלר, יעזור לי מאוד! להרוות סקרנותי. (:

וחידשת לי בנוגע ליחסים בין קולמבוס ליהודים. לא ידעתי מה היה יחסו אליהם.

דרך אגב, זכור לי שכתבת סקירה על ספר פרוזה שהתמקד על פיראט יהודי.
אפרתי (לפני חצי שנה)
מילא להיחטף על ידי נסיך, אבל פיראט? הוא בטח לא התרחץ חודש ואם כן, אז במי ים. לא מותק, אני מפונקת. אם חטיפה אז לארמון.
בוב (לפני חצי שנה)
קראתי על הנושא במספר כתבות שפורסמו בעבר. להגיד שאני נופל מהרגליים שהיו שודדי ים יהודים? ממש לא. הרי כל חלאת אדם שנכנס לכלא, לרוב חבישת הכיפה היא סימן ההיכר הראשוני שלו. שכיח במיוחד הדבר בעיקר אצל ראשי הפשע המאורגן. אז אם יש פירטים יהודים יבשתיים אין כל סיבה שלא יהיו ימיים. אין לי ספק שכשיחל המין האנושי בכיבוש פלנטות אחרות יהיו גם פירטים יהודים חלליים.
נעמי (לפני חצי שנה)
מרתק! האמת ששמעתי על התופעה מפי אחד מחברי האתר שפנה אלי בבקשה לקרוא טיוטה של ספרו (לא עיוני) בנושא, אז נודע לי לראשונה על הצירוף ההזוי של פיראט יהודי. לא יודעת מה קרה איתו מאז..
בכל אופן אני מקווה שהם הנחיתו לספרדים מכות כואבות לפחות כמו אוטו-דה-פה.
אנקה (לפני חצי שנה)
אפרתי, איפה הנפש הרומנטית שלך ? לא חלמת אף פעם להיחטף על ידי פיראט ? ועוד היידישע פיראטן?
אחד השירים היותר יפים שיש זה של מיודענו רם המצח ירון לונדון : "לו הייתי פיראט"
https://www.youtube.com/watch?v=LtWrivpPZDY
אפרתי (לפני חצי שנה)
מעניין ביותר, למרות שבחלומותי הפרועים ביותר לא הייתי רוצה להיות פיראטית.
האופה בתלתלים (לפני חצי שנה)
מגניב ממש! לא רואה הבדל בין גניבה מיהודי לגוי, ושניהם כמובן ממש לא בסדר, למרות ההילה הרומנטית.
עמיחי (לפני חצי שנה)
סקירה מעניינת. תודה רבה.
אנקה (לפני חצי שנה)
סקירה מרתקת, רץ. נראה לי שבזמן האחרון אתה מחובר לנושא הפיראטים :)
לי יניני (לפני חצי שנה)
נשמע מעניין. רץ תודה על עוד סקירה מופלאה
רץ (לפני חצי שנה)
כשארצה אכתוב - אכן ספר מעננין, רב פיראט, נשמע כבדיחה טובה, אבל בהחלט זה סיפור אמיתי.
רץ (לפני חצי שנה)
מחשבות - תודה. למדתי היסטוריה וגיאוגרפיה, תקופת התגליות הגאוגרפיות משלבת בין שני תחומי הידע עם סיפורי הרפתקאות מעוררי השראה, ומפתיע שבכל הסאגה הזאת היהודים ממלאים תפקיד משמעותי.
כשארצה, אכתוב. (לפני חצי שנה)
נשמע מעניין
מחשבות (לפני חצי שנה)
למדתי משהו, אם כי בחיים לא הייתי טורח לקרוא ספר כזה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ