ביקורת ספרותית על החבל מאת ויו מרי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 12 בנובמבר, 2017
ע"י yaelhar


יש כל כך הרבה מלחמות בעולם, שממש קשה למפות אותן. את הגדולות כולם מכירים, נראה לי. אבל כל המלחמות הקטנות, בכל מיני עמים רחוקים? מישהו בוודאי חקר את המלחמות של המין האנושי כי כמו שכולם יודעים – זה נושא שמעניין רבים. ונמצא בין שלושת הנושאים העיקריים שכותבים עליהם ספרים – אהבה, משפחה ומלחמה.

אז בפינלנד יש 5.5 מליון בני אדם. ויש בה מזג אוויר בלתי נסבל (לכל אחד פרט לפינים) יש בה רוב פיני ומיעוט שבדי, שחיים בשלום אחד עם השני, גבול ארוך עם רוסיה וגבולות קצרים יותר עם שבדיה ונורבגיה, כמה סופרים ידועים (יאנסון, פאסילינה) ורבים אחרים שלא שמענו עליהם, והיסטוריה של מלחמות - ועל זה אנחנו מדברים פה.
פינלנד חוותה כיבוש של מעצמות כמו שבדיה במאה ה-18 ורוסיה במאה העשרים. היא התנסתה בשתי מלחמות לא ארוכות במאה ה-20 מול רוסיה – בראשונה נכנעה, בשניה הצטרפה לגרמניה והצליחה. היא חוותה מלחמת אזרחים – פחות או יותר של אליתה נגד עמך, נלחמה מול בני בריתה (בעבר) הגרמנים. יש לה צבא, ועם ההיסטוריה הקרבית שלה – היא חברה שוות-ערך במשפחת העמים.

"החבל" הוא סיפור אירוני עד גרוטסקי על חיל היוצא לחופשה מהמלחמה ובכליו – למעשה על גופו - חבל (חדש לגמרי!) שהוא רוצה להביא הביתה, כי זה הדבר היחיד שיש לו איזשהו ערך שהוא מצא במלחמה. מסעו משובץ סיפורי חיילים – לא סיפורי גבורה ומות גיבורים אלא סיפורים טפשיים, המסתכלים נכוחה על חיי הלוחמים בחזית ביומיום - מצומצמי אישיות, חיים את הרגע, מקבלים את העובדה שהם נדרסים וחייהם נבזזים על ידי המערכת, שהלאומיות היא ערך בשמו מותר לבזבז חיים של אנשים מן השורה. ובסופו של דבר את החיים – תרתי משמע – נותנת אשתו, אזרחית שמעולם לא נלחמה בחזית.

הוא כתוב מעניין, קופצני כאילו שוחרר לדף בלי בקרה ועריכה, משובץ בהומור פיני (משהו בין "החיל האמיץ שווייק" לבין סטנדאפיסט בוק שמנסה להצחיק עם בדיחות קרש) יש בו "אחרית דבר" של רמי סערי שתרגם והאיר ואפילו קישר אלינו. מרי פרסם את הסיפור – קשה לקרוא לו רומן – ב-1957, וזכה לתגובות עזות מקהל קוראיו. אין ספק שהוא טלטל מעט את סירת הלאומיות הפינית. כך או כך הספר זכה להגדרה של "יצירת מופת" - הגדרה שנראה לי שיותר קל לתת אותה מאשר להיות זכאי לה.

למרות שהנושא מפרנס מליוני ספרים, שרבים מהם אנטי מיליטריסטים במופגן, למרות שההיגיון – אני חושבת - נמצא בצד של שונאי המלחמות, ההיגיון, כידוע, הוא בן ברית מפוקפק כשרוצים לשכנע. ספרים אנטי מלחמתיים רבים נכתבים, והחיים נמשכים. גם המלחמות.

33 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
הכוורן (לפני חודש)
ביקורת מעולה - מסכים עם כל מילה .
yaelhar (לפני חודשיים)
Pulp_Fiction האם תאמין לי אם אומר לך
שאני מעדיפה לקשר כל מדינה וכל עם עם כל דבר, ולא עם מלחמות? אבל לפעמים ההקשרים אינם נוגעים למה שטוב לנו, אלא למה שאנחנו מרגישים ויודעים.

תודה רבה.
yaelhar (לפני חודשיים)
חגית - את מצליחה כל פעם להצהיל את רוחי. תודה!
Pulp_Fiction (לפני חודשיים)
תודה, יעל. פינלנד אמנם השתתפה בשתי מלחמות, אך מבחינת הפינים הן היו הרסניות ביותר. הן פגעו מאוד באוכלוסייתה המועטה יחסית.
בכל אופן אני תמיד מעדיף לקשר את פינלנד לסאונה ולא למלחמות.
חגית (לפני חודשיים)
יעל, מבחינתי את יכולה לעשות העתק- הדבק לכל מה שכתבת עד היום ולכל מה שתכתבי...טרם קריאה ואני תמיד נהנית לקרוא את דברייך.
yaelhar (לפני חודשיים)
רב תודות, חגית! כן ירבו העתק/הדבק כאלה...
חגית (לפני חודשיים)
היי, מיסטר בין חזר. אהלן אהלן. ובנוגע לביקורת- יעל- אני שוב עושה... העתק- הדבק...

מעולה!!!!
עושה לי חשק לקרוא.
yaelhar (לפני חודשיים)
תודה רבה, נעמי.
yaelhar (לפני חודשיים)
אפרתי, תודה.
yaelhar (לפני חודשיים)
חן חן, יונתן בן.
נעמי (לפני חודשיים)
אכן יופי של ביקורת!
אפרתי (לפני חודשיים)
מעולה, כרגיל.
יונתן בן (לפני חודשיים)
אהבתי את הסיקורת, והמשפט שחתם אותה - הברקה!
yaelhar (לפני חודשיים)
אירית תודה רבה.
yaelhar (לפני חודשיים)
תודה רבה, בר.
yaelhar (לפני חודשיים)
רב תודות, עומר!
yaelhar (לפני חודשיים)
תודה רבה, פואנטה!
עוד לא יצא לי לקרוא ספרים לפי המתרגם...
yaelhar (לפני חודשיים)
בנצי גורן, תודה רבה.
אירית (לפני חודשיים)
יופי של ביקורת .
בר (לפני חודשיים)
ביקורת מצוינת, נשמע מעניין
עומר ציוני (לפני חודשיים)
ביקורת מענינת ומעוררת ענין ומחשה. כרגיל אצלך...
פואנטה (לפני חודשיים)
אהבתי את הספר, את הביקורת וגם את הקריצה.
רק לאחרונה גיליתי את רמי סערי על שלל השפות שהוא שולט בהן, וסימנתי לי כמה ספרים שהוא תרגם, כבר קראתי כמה והשאר נראים מבטיחים.
בנצי גורן (לפני חודשיים)
תודה יעל. רשמתי.

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ