ביקורת ספרותית על החבל מאת ויו מרי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 12 בנובמבר, 2017
ע"י yaelhar


יש כל כך הרבה מלחמות בעולם, שממש קשה למפות אותן. את הגדולות כולם מכירים, נראה לי. אבל כל המלחמות הקטנות, בכל מיני עמים רחוקים? מישהו בוודאי חקר את המלחמות של המין האנושי כי כמו שכולם יודעים – זה נושא שמעניין רבים. ונמצא בין שלושת הנושאים העיקריים שכותבים עליהם ספרים – אהבה, משפחה ומלחמה.

אז בפינלנד יש 5.5 מליון בני אדם. ויש בה מזג אוויר בלתי נסבל (לכל אחד פרט לפינים) יש בה רוב פיני ומיעוט שבדי, שחיים בשלום אחד עם השני, גבול ארוך עם רוסיה וגבולות קצרים יותר עם שבדיה ונורבגיה, כמה סופרים ידועים (יאנסון, פאסילינה) ורבים אחרים שלא שמענו עליהם, והיסטוריה של מלחמות - ועל זה אנחנו מדברים פה.
פינלנד חוותה כיבוש של מעצמות כמו שבדיה במאה ה-18 ורוסיה במאה העשרים. היא התנסתה בשתי מלחמות לא ארוכות במאה ה-20 מול רוסיה – בראשונה נכנעה, בשניה הצטרפה לגרמניה והצליחה. היא חוותה מלחמת אזרחים – פחות או יותר של אליתה נגד עמך, נלחמה מול בני בריתה (בעבר) הגרמנים. יש לה צבא, ועם ההיסטוריה הקרבית שלה – היא חברה שוות-ערך במשפחת העמים.

"החבל" הוא סיפור אירוני עד גרוטסקי על חיל היוצא לחופשה מהמלחמה ובכליו – למעשה על גופו - חבל (חדש לגמרי!) שהוא רוצה להביא הביתה, כי זה הדבר היחיד שיש לו איזשהו ערך שהוא מצא במלחמה. מסעו משובץ סיפורי חיילים – לא סיפורי גבורה ומות גיבורים אלא סיפורים טפשיים, המסתכלים נכוחה על חיי הלוחמים בחזית ביומיום - מצומצמי אישיות, חיים את הרגע, מקבלים את העובדה שהם נדרסים וחייהם נבזזים על ידי המערכת, שהלאומיות היא ערך בשמו מותר לבזבז חיים של אנשים מן השורה. ובסופו של דבר את החיים – תרתי משמע – נותנת אשתו, אזרחית שמעולם לא נלחמה בחזית.

הוא כתוב מעניין, קופצני כאילו שוחרר לדף בלי בקרה ועריכה, משובץ בהומור פיני (משהו בין "החיל האמיץ שווייק" לבין סטנדאפיסט בוק שמנסה להצחיק עם בדיחות קרש) יש בו "אחרית דבר" של רמי סערי שתרגם והאיר ואפילו קישר אלינו. מרי פרסם את הסיפור – קשה לקרוא לו רומן – ב-1957, וזכה לתגובות עזות מקהל קוראיו. אין ספק שהוא טלטל מעט את סירת הלאומיות הפינית. כך או כך הספר זכה להגדרה של "יצירת מופת" - הגדרה שנראה לי שיותר קל לתת אותה מאשר להיות זכאי לה.

למרות שהנושא מפרנס מליוני ספרים, שרבים מהם אנטי מיליטריסטים במופגן, למרות שההיגיון – אני חושבת - נמצא בצד של שונאי המלחמות, ההיגיון, כידוע, הוא בן ברית מפוקפק כשרוצים לשכנע. ספרים אנטי מלחמתיים רבים נכתבים, והחיים נמשכים. גם המלחמות.

32 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 13 שעות)
Pulp_Fiction האם תאמין לי אם אומר לך
שאני מעדיפה לקשר כל מדינה וכל עם עם כל דבר, ולא עם מלחמות? אבל לפעמים ההקשרים אינם נוגעים למה שטוב לנו, אלא למה שאנחנו מרגישים ויודעים.

תודה רבה.
yaelhar (לפני 14 שעות)
חגית - את מצליחה כל פעם להצהיל את רוחי. תודה!
Pulp_Fiction (לפני 15 שעות)
תודה, יעל. פינלנד אמנם השתתפה בשתי מלחמות, אך מבחינת הפינים הן היו הרסניות ביותר. הן פגעו מאוד באוכלוסייתה המועטה יחסית.
בכל אופן אני תמיד מעדיף לקשר את פינלנד לסאונה ולא למלחמות.
חגית (אתמול)
יעל, מבחינתי את יכולה לעשות העתק- הדבק לכל מה שכתבת עד היום ולכל מה שתכתבי...טרם קריאה ואני תמיד נהנית לקרוא את דברייך.
yaelhar (אתמול)
רב תודות, חגית! כן ירבו העתק/הדבק כאלה...
חגית (אתמול)
היי, מיסטר בין חזר. אהלן אהלן. ובנוגע לביקורת- יעל- אני שוב עושה... העתק- הדבק...

מעולה!!!!
עושה לי חשק לקרוא.
yaelhar (לפני 4 ימים)
תודה רבה, נעמי.
yaelhar (לפני 4 ימים)
אפרתי, תודה.
yaelhar (לפני 4 ימים)
חן חן, יונתן בן.
נעמי (לפני 4 ימים)
אכן יופי של ביקורת!
אפרתי (לפני 4 ימים)
מעולה, כרגיל.
יונתן בן (לפני 5 ימים)
אהבתי את הסיקורת, והמשפט שחתם אותה - הברקה!
yaelhar (לפני 5 ימים)
אירית תודה רבה.
yaelhar (לפני 5 ימים)
תודה רבה, בר.
yaelhar (לפני 5 ימים)
רב תודות, עומר!
yaelhar (לפני 5 ימים)
תודה רבה, פואנטה!
עוד לא יצא לי לקרוא ספרים לפי המתרגם...
yaelhar (לפני 5 ימים)
בנצי גורן, תודה רבה.
אירית (לפני 5 ימים)
יופי של ביקורת .
בר (לפני 5 ימים)
ביקורת מצוינת, נשמע מעניין
עומר ציוני (לפני 5 ימים)
ביקורת מענינת ומעוררת ענין ומחשה. כרגיל אצלך...
פואנטה (לפני 5 ימים)
אהבתי את הספר, את הביקורת וגם את הקריצה.
רק לאחרונה גיליתי את רמי סערי על שלל השפות שהוא שולט בהן, וסימנתי לי כמה ספרים שהוא תרגם, כבר קראתי כמה והשאר נראים מבטיחים.
בנצי גורן (לפני 5 ימים)
תודה יעל. רשמתי.

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ