ביקורת ספרותית על מסע הרבבה - אדם בקו האש # מאת כסנופון
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 15 באוקטובר, 2017
ע"י ליאור


ספר מרתק!
כסנופון, יווני-אתונאי, מצטרף לכוח צבאי יווני שיוצא למסע מלחמה בשירותו של הטוען לכתר הפרסי- כנגד המלך המכהן. העלילה מסתבכת כאשר לקראת שיא המסע וקרב ההכרעה- נהרג כורש (הטוען לכתר)- וצבאו מתפורר, בעומק השטח הפרסי, באזור העיר בבל. הכוח היווני מוצא עצמו לכוד בארץ אויב, כשאין לו לסמוך אלא זה על זה ועל עצמו. כסנופון, שהיה בשדרת הפיקוד אך לא בכיר במיוחד, לוקח את העניינים לידיו, מגבש את בכוח היווני ויוזם דרך פעולה לחילוצם של היוונים לארץ ידידותית. המסע ההירואי של היוונים (כ-10,000 במספר)- הוא לב סיפורו של ספר זה. בדרכם הם עוברים בארצות עוינות ופוגשים עמים רבים. הם נלחמים וכורתים בריתות, מגיעים לשטחים יווניים וגם שם לא נגמרות תלאותיהם.
הספר מציע מבט מעניין על תקופה אחרת בהיסטוריה, עם יחידות מדיניות שונות ועם זאת מוכרות, ומציע לקורא מבט מיוחד על משמעותו של גוף צבאי גדול וחמוש בעת העתיקה- איך הוא מאיים על סביבתו, עד כמה חשובה הזנתו, וכמה נפוץ ואף טבעי הנושא של שוד וביזה, שיעבוד תושבים רגילים לעבדות רק כי הם שם, לקיחת נשים, שריפת כפרים, ותרגילים פוליטיים- למול ניסיון מתואר של גיבור הספר (כסנופון)- לשמור על צלם אנוש, כיבוד הסכמים ושמירה על אחדות הכוח על מנת להביאם בשלום ובכבוד הביתה, ליוון. לעתים ניתן להבחין מבעד למרחק השנים ביחסם של היוונים זה לזה (הקבוצות שבתוך יוון)- והדעה הרווחת באותה התקופה על אתונאים, ספרטאנים, ארקאדים ואחרים.
מעניין לציין, שכסנופון (שכתב את הספר בשם בדוי)- היה במשך כעשור שנים תלמידו של סוקראטס, והדרך שבה הוא נואם, מעלה טיעונים, מנהל משא ומתן ופועל יחד עם חייליו כמצביא- היא מרשימה ביותר ומשקפת את האידאל היווני של פילוסוף שגם מגשים את החלטותיו בפועל. דבר שאלכסנדר מוקדון (שוודאי הושפע מאד מחיבור זה)= הצטיין בו.
מאד מומלץ- לחובבי היסטוריה, פילוסופיה מעשית, מסעות וחשיבה אסטרטגית-צבאית
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נעמי (לפני 8 חודשים)
במקרה לא פספסתי את התגובה הזאת.. תודה
ליאור (לפני 8 חודשים)
נעמי הוא קריא מאד וזורם. לפחות שני השלישים הראשונים... בעיני שלי כמובן
נעמי (לפני 11 חודשים)
חייבת לקרוא את זה
נעמי (לפני 11 חודשים)
ספר מלחמה קריא מלפני 2000 שנה??
וואוו נשמע מטורף!!
ואני לא שמעתי על זה מעולם.
עד כמה הוא קריא באמת?
ליאור (לפני שנה ו-1 חודשים)
תודה בת-יה, אני לא יודע למה שינו את השם היווני המקורי.אולי זו הוצאה חדשה יותר שבה החליטו לשנות את השם. בכל מקרה- לפי המילון משמעות אנאבאסיס היא "הליכה למעלה"- בכוונה של הליכה או מסע אל פנים הארץ- מה שבהחלט מתאר את תחושת היוונים של אותה התקופה- של הליכה לארץ לא נודעת, אל פנים אסיה.
דווקא כיום, ומנקודת מבט שונה מזו שנכתבה, השם מסע הרבבה הוא די טוב, לדעתי. מאד נהניתי לקרוא אותו כסיפור מסע מרתק.
והחיבור לשם העתיק- אנאבאסיס- רק מוסיף
בת-יה (לפני שנה ו-1 חודשים)
תודה על הביקורת. מעניינת מאוד. ובכל זאת מעניין אותי גם למה לא הושאר
השם המקורי של הספר: אנבסיס, שקראתי פעם תקציר שלו
ולתומי חשבתי בתחילה כי מדובר בספר אחר.
ליאור (לפני שנה ו-1 חודשים)
תודה חני אני הרגשתי שאני חי את הסיפור בזמן שקראתי, כאילו אני צועד עם הצבא היווני
חני (לפני שנה ו-1 חודשים)
מרתק ממש. אני בטוחה שהספר ירתק אותי.
סקירה יפה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ