ביקורת ספרותית על כחותם על לבך מאת הילה ארוון
הביקורת נכתבה ביום שבת, 7 באוקטובר, 2017
ע"י פיסטוק


משוב על הספר "כחותם על ליבך"
נעמי שמר התייחסה פעם למשפטים "כיכר השוק ריקה" "ואין פוקד את הר הבית בעיר העתיקה" המופיעים בשירה "ירושלים של זהב" משפטים המתארים את תחושת הריקנות שבירושלים העתיקה. היא אמרה ש"עולם שאין בו יהודים הוא כוכב מת"
ספרה של הילה אראוון "כחותם על ליבך" עוסק ביהודי אנוס הנע ונד בארץ מתה, בספרד, ארץ שמאז הגירוש של שנת 1492 אין בה כבר חיים יהודים גלויים, ארץ שעבור היהודים הגלויים היא מתה, מוחרמת ומבחינת שליטי ספרד יהודי שיעז לחיות בגלוי על אדמתה הוא בן מוות.
ההקדמה לסיפור מתרחשת באותה ירושלים העתיקה שהזכרתי בתחילת דבריי, באחרית הדברים, באפילוג, זו ירושלים המתחילה להיבנות מבני דור גירוש ספרד ומכאן נעה העלילה כמה דורות אחורה:
ראובן דנינו, רופא, יהודי אנוס, מאבד את בני משפחתו בטרגדיה, הוא נע ונד ברחבי קסטיליה, במרחב שאין בו עוד חיים יהודים גלויים ומחליף זהויות על מנת לשרוד. לאחר מספר חודשים, בהם ניצל פעם אחת מגורל מר, הוא נקלע לבית אחוזת דה פאז, שם הוא עד למספר דראמות: איזבלה היפה והתככנית ההולכת ומתאהבת בו ואחותה חוספינה המקיימת סאגה של יחסים עם רודולפו האביר מחד ועם חיי המנזר הקתולי מאידך. ראובן נדרש להכרעות כואבות עד לסופו המפתיע והסוחף של הסיפור.
לאורך העלילה ניכר כי המחברת השקיעה זמן ועיון במקורות על מנת לא לסטות מן העובדות ההיסטוריות ולהתאים את העלילה לפיהן, במקרה שנדרש הסבר היא אף טרחה להפנות את הקורא להערת שוליים ולרשימת מקורות בסופו של הספר.
זאת ועוד, בכל הדמויות המרכזיות חלה תמורה במהלך העלילה, הן עוברות תהליך אישי שבסופו של דבר מציב אותן במקום אחר מזה שהיו בו בתחילתה, הן אינן דמויות פלקטיות אלא דמויות בשר ודם שמסייעות לקדם את העלילה ולהעביר את התחושות המתאימות. המחברת מגלה הבנה למניעיהן ומשרטטת את אופיין בכישרון רב. סערת הרגשות בה נתון כל אחד ואחד מן הדמויות מורגשת היטב.
ובכל אופן, מבחינה אישית חשתי כי יש לעתים תיאור יתר של חיי החברה הגבוהה הספרדית, זאת של סף ימי הביניים , לעתים על חשבון תיאור חיי האנוסים. אך הדבר לא פגם כהוא זה בהנאתי השלמה מן העלילה. ספר זה הולך ומצטרף למספר רומאנים שיצאו לאחרונה ואשר עוסקים בתולדות יהודי ספרד בעבר ובהווה, יש לברך על כך.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לי יניני (לפני חודשיים)
למה אין כוכבים?
לי יניני (לפני חודשיים)
אכן מעניין מה שכתבת. גם אני קראתי אותו והוא קיבל אצלי 4 כוכבים היה חסר לי קצת מהמנהגים, המאכלים, ושפת הלאדינו וכד. ומאידך דמויות שהיו מעט דקיקות (ואת כאחת שקראה תביני למה אני מתכוונת).
מסכימה איתך שהיה תיאור יתר על חשבון האחר וזה אותו חוסר שציינתי לעיל.
למרות כל זאת עדיין היה אפשר לקצר באורכו של הספר.
לא אפרט כאן דברים נוספים כדי לא לקלקל למי שלא קרא
מחשבות (לפני חודשיים)
מעניין מה שכתבת.

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ