ביקורת ספרותית על עשתונות - ספר האי סדר מאת אופיר טושה גפלה
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 5 בספטמבר, 2017
ע"י Muhandes


אין לי ספק שעשתונות אינו הספר הטוב ביותר שכתב גפלה. אין מקום להשוות אותו לעולם הסוף המופתי והוא לדעתי גם לא ברמה של ביום שהמוזיקה מתה. אבל עשתונות הוא עדיין ספר טוב מאוד ואותי הוא לא אכזב.
הסיפור, כצפוי אצל גפלה, די סוריאליסטי. יש מעין עלילת בסיס שבה אריק, בעל מעבדת מחשבים, פוגש אדם שהוא בטוח שהוא מכיר וגם מכיר אותו, אבל הוא לא יודע מהיכן. בסיפור המסגרת משולבים מספר סיפורים בצורה שאולי יכולה להיות מעט מבלבלת. סיפורים מהעתיד, מהעבר ואולי בכלל מזמן אחר. האם היו או לא? מה הקשר? הסיפורים מסופר על ידי גיבורים שונים בקולות שונים, או שאולי לא. ביניהם משולבים גם תיאורים קצרים של סרטים "דוקומנטליים" (כך במקור) שאולי מהווים רמזים למה שהיה או שיהיה ואולי לא קשורים לכלום.
ברור שאוסף אקלקטי כזה יכול להיות מבלבל וכל הספר יכול ללכת לאיבוד אבל הוא לא. צריך להשקיע מעט בהתחלה ולזהות את הקולות השונים וצריך גם אמונה בכך שלסופר יש הגיון מסוים (מה שיותר קל למי שכבר קרא ספרים של גפלה) אבל מהר מאוד נעשה ברור מי מספר איזה סיפור, למרות שלפעמים כמובן זה לא הופך את המסופר לפחות סוראליסטי ודמיוני. מה שכן נעשה ברור הוא שלא מדובר באוסף קטעים מקרי. כל אחד מקווי העלילה כן מתפתח בצורה די לינארית לכיוון מסוים והסיפורים מתחילים להתחבר – מתוך אי הסדר צומח סדר. הדרך שבה קווי העלילה באמת קשורים אחד לשני, סדר הזמנים והתשובה לשאלה מה אמת ומה דמיון מתבררים לבסוף, לדעתי בצורה מספקת ומרתקת.
בניגוד אולי לספרים שכבר ציינתי של גפלה, לא מדובר בשום שלב באמיתות חובקות עולם והחדשנות מעט פחותה מספרים אחרים שלו. הספר פחות קשור לנושא החביב על גפלה (המוות כמובן) וזה אולי דווקא יתרון למי שההקשר הזה נמאס עליו (כמובן שלא אמרתי שהוא בכלל לא קשור, אבל פחות). הייתי ממליץ למי שרוצה לקרוא אותו לפנות מראש מעט זמן כי אני חושש שאם הייתי מניח אותו בצד יותר מדי זמן הייתי הולך לאיבוד, בעיקר כאמור בהתחלת הספר שיכולה להיות מעט מאתגרת.
לסיכום, לא הייתי ממליץ על עשתונות כספר הראשון למי שלא קרא את גפלה לפני כן, אבל עדיין ספר טוב מאוד, ארבעה כוכבים מתוך חמישה.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני 10 חודשים)
שכנעת אותי להתחיל דווקא מעולם הסוף.6 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ