ביקורת ספרותית על במציאות אחרת מאת נעמה סכר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 13 באוגוסט, 2017
ע"י זאת רק אני.


(מכיל ספוילרים עדינים)
ישנו מחקר שנעשה על ידי פסיכולוגים, בו שמו כלב בכלוב חצוי לשניים, בכל פעם חישמלו את רצפת הכלוב , והכלב מיד ברח מהזרם אל החצי השני וגם שם הוא חושמל ולכן הוא קפץ שוב ושוב עד שהבין שלא משנה לאן ילך אין לו לאן לברוח והוא תמיד יתחשמל ואז החוקרים באו ומצאו אותו פשוט שוכב בכלוב ,חי אך חסר תנועה ,אדיש לחשמל. נשים בצד את חוסר המוסריות וזוועת שבניסוי ,הוא פשוט עלה לי שוב ושוב כשקראתי הספר הזה. אני חייבת לציין שמעולם לא התחברתי לספרים ישראלים ,גם בגלל סוג הכתיבה וגם בגלל שאני קוראת ספר כדי לברוח למקום לא מוכר ונקי מאסוציאציות וספר ישראלי מביא לי שוב ושוב גירויים ומחזיר אותי למקום שממנו אני רוצה לברוח.
הספר הזה קרע לי את הלב, הוא אהבת חיי, ענת היא ילדה פגועה,נשמה מעונה, לחיים שלה אין יציבות , לסבל שלה אין סוף תמיד שחשבתי שממקום מסוים מצב שלה לא יוכל להדרדר יותר זה קרה.היא נולדה לעולם מלוכלך וחשוך כלכך שאין חלון בו אפשר להציץ לחיים יפים יותר של אחרים, זה עמוק עמוק בביוב ממקום שממנו לא קמים.
היא הולכת לעבוד במקום שיש בו כאב אך לא את האפלה של חייה והיא מגלה חיים אחרים,אך הםרחוקים ממנה שנות אור והיא כלכך רוצה להיות בהם.
התיאורים בספר היו קשים מנשוא, הרגשתי בחילה מעוצמת הכאב , זה החזיר אותי למקומות חשוכים בחיי בהם הבטחתי שלעולם לא אבקר.הרגשתי את עוצמת העייפות מהחיים , את חוסר המנוחה שלכל מקום מקום שתלך החשיכה שנטעו בך מפלצות, תבוא איתך, תיסע להוואי והים כבר לא יהיה כלכך כחול, תיסע לפריז והעיר לא תהיה כלכך מוארת , כל מקום שתיגע בו תזהם אותו בזוועות והאפלה בך עד שהקסם ייעלם ממנו, בסוף אתה מפסיק לזוז.לענת יש מזל היא זוכה למקום בחיים שלא היה לה סיכוי לקבל מהם מקום, היא זוכה להכלה מלאה למרות שבולם אמיתי אף אדם לא יסכן את ילדו בשביל שום דבר גם אהבה, בעולם אמיתי היו מעריכים אותה, עוזרים לה, אך לא קושרים גורל בגורלה המר כי הוא רע מדי. וזה מה שעדיין טיפה הרס לי אולי זה קשור בי,בצורה בה אני רואה את העולם, אך אני לא רואה דבר כזה קורה בעולם אמיתי הסיפור היה נראה כך.
ענת הייתה עוזרת אומץ ללכת ללימודים באוניברסיטה למרות הדיכאון והחרדות שבטוח נוצרו לה בעקבות עברה הכואב,
היא הייתה משקרת ומתקבלת לעבודה אך מגלה שהנפש שלה עייפה מדי להתחייבות,שהגוף שלה עייף מהעולם והיא רק להיעלם
,ובטוח לא לקום לילדה כל בוקר ,היא רק רוצה שיכילו אותה כי הנפש שלה עייפה מלהכיל אחרים.
בעולם אמיתי יכל להיות שהיה לה רתיעה קשה מהמין הזכרי בעקבות ההתעללות המינית שעברה, וזה היה מונע ממנה זוגיות,
בעולם אמיתי אחרי כל מה שהיא עברה אני בספק שהיה לה כח בכלל לקום בבוקר שלא לדבר על לחלום ולנסות לעזור לעצמה...
כשאני קוראת את הספר הזה אני נחלקת ל2 .
החלק הראשון שלי חי ובועט מהרגש שיש בספר והוא רוצה כלכך לקבל גם סוף טוב כזה , הוא רוצה כלכך להאמין שזה קיים, הוא רוצה כלכך לקוות שאולי יום אחד אחד זה יקרה גם לו.
החלק השני בי , מרחם עלי ולא רוצה למכור לי אשליות ,נמאס לו כבר לראות אותי מתאכזבת ונשברת לחתיכות כל פעם מחדש, ולכן הוא מנה בתגובה הזו את כל הסיבות למה הספר הזה לא הגיוני....
אני כלכך רוצה שהחלק הראשון ינצח, כי הספר הזה מאיר עניים , מחיה מחדש, מרגש עד טירוף , אני לא אשכח אותו לעולם.
ממליצה לקרוא לכל מי שמרגיש שהוא עמוק מתחת ואין מצב לסגור פערים, למי שחושב שהדלת החוצה נעולה ורחוקה , הספר הזה יעיר את האופטימיות בכם.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שונרא החתול (לפני 11 חודשים)
ואני אשמח להכניס פסיכולוג חצוי לשניים לכלוב שלם. והוא אפילו לא חייב להיות מחושמל.
זאת רק אני. (לפני 11 חודשים)
לי יניני אכן המשפט שכתבת קולע למציאות.
לי יניני (לפני 11 חודשים)
קראתי אותו מזמן. כספר ביכורים הוא ספר בסדר. בהחלט משאיר חותם. הלכתי להציץ מה כתבתי ואחד המשפטים שנחרטו היטב בזכרוני מהספר הזה היה:
החיים מתחילים היכן שהפחד נגמר (מתוך הספר - עמוד 356)
זה תמיד נכון !!!

בהחלט יש כאן כמה ספוילרים עדינים... אבל אי אפשר בלי וטוב שכתבת את האזהרה בהתחלה.

תודה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ