ביקורת ספרותית על כבשת הרש מאת משה שמיר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 9 באוגוסט, 2017
ע"י רץ


האם הייתה הצצה תמימה, או קנוניה מתוחכמת?

הפרשה החלה מהצצה תמימה לכאורה של דויד, לאישה רוחצת בגג, בת שבע, אשת אוריה החיתי, מפקד נערץ בצבאו, בעת ששהה במערכה קשה.

מספר עובדות בפרשה:

תאוותו של דויד שלא ידעה שובע וגבולות, גרמה לו לרמוס ערכי, נאמנות ורעות, ולפגוע באידיאלים המבטאים את טובת הכלל, ניקיון כפיים, ואינטרסים מדיניים וביטחוניים האומרים היו לעמוד בראש מעייניו, ובכך הוא גילם עקרון עקום, הממלכה זה אני ותאוותי.

דויד ניסה להטמין מלכודת לנאמנו אוריה, שסרב ליפול לתוכה, סירוב שהביא לרציחתו, באמצעות נאמן אחר, ולהסתרת הרצח תחת מסווה של פעילות מבצעית הכרחית. דויד ניסה לטשטש עקבות וחשד לעוולה שעולל, על ידי עיוות המציאות וניסיון להסוות את מניעיו ומעשיו בשקרים ותככים.

המילה אין לו אלוהים, נכונה לדויד שעבר על שלושה צווים מעשרת הדיברות, אבל עדיין נתיניו ראו בו משיח אלוהים, מורם מעם, פריבילגיה שאפשרה לו לצאת ללא עונש ממשי. ביג דיל, כעונש בנו פרי אהבתו האסורה מת, מה שגרם לו לצחוק אחרון, בשעה שאמר, הוא מת ואני חיי (על המת).

בסוף דויד יצר ספין תקשורתי ציני על חטא הבגידה ועאלק התשובה.

משה שמיר לא הוטרד במיוחד מהשלכות מעשי השליט שחיי לפני כשלושת אלפים שנה, הטרידו אותו דפוסים של שחיתות והסתאבות שלטונית ואובדן ערכים בתקופת דויד, הדומים באופן מפתיע לדפוסי קלקול אמות מידה ומוסר עכשוויים.

שמיר חשב ששלטונו של דויד האחר, בן גוריון החל בהסתאבות שלטונית, הוא חשב שאידיאלים וערכים מתקשים לדור יחד עם אינטרסים שלטוניים. הוא חשב שאידיאליסטים נאמנים עשויים להתאכזב. מבחינתו אוריה מגלם את האדם שהיה נאמן לרעיון ולמנהיג, כחלק מקבוצה קטנה ומובחרת של גיבורי המלך דויד. מה שלא מנע ממנו לשלם מחיר כבד לנאמנותו ותמימותו בקנוניית בגידה של פטרונו דויד המלך, אשתו ואחיתופל סבא.

כבשת הרש, כתוב כיומנו של אוריה, על פני חמישה ימים, בהם אוריה מגלה את המזימה נגדו, ושואל את עצמו, כיצד זה יתכן? מחשבות שמעמידות את עברו כלוחם, מול הווה בו מבקשים להורגו. אוריה כתב את יומנו בסתר בשפה החיתית. לאחר מותו הוא התגלגל ליואב, ולאחר הוצאתו להורג של יואב, מסר אותו שלמה לאחימלך החיתי, שכתב את הפרק האחרון ביומנו של אוריה, כאחרית דבר.

שמיר מתאר דרמה תקופתית גדולה, באמצעות רומן היסטורי גדול המשחזר היטב את התקופה. ברקע, שמיר מציב את גיבוריו, כמי שעומדים מול אתגרי התקופה, באופן שמעלה שאלה גדולה, מה קובע את גורל האדם, התקופה, או הגיבור, ומהו בעצם אנטי גיבור מקשה שמיר, על ידי עיצוב דמותו המורכבת של אוריה, שחייו היו החמצה ואכזבה מרה. האם הוא בחר נכון את אשת חיקו, את דויד מנהיגו, והעם שעבורו הוא לחם. האם האנטי גיבורים הכרחיים לעיצוב מיתוסים?

מול התנ"ך, מציג שמיר את גרסת אוריה, כאנטומיה של בגידה. אוריה מתאר את דמותו של דויד, אידאלית וכריזמטית, מי שישב במדורות הלוחמים, הדומות למדורות הפלמ"ח האוונגרדי, בהן עוצבה דמותו המכשפת את חייליו. האם זאת דמותו האמתית של דויד?. הטרגדיה של אוריה, היא העובדה שהמנהיג האמתי שלו היה שונה ומורכב מהדמות שאוריה האמין בה. אוריה נישאר כפי שהיה ואילו דויד השתנה בשעה שהחליק במדרון שלטון משחית, מוקף בחבורת תככנים שהפכה אותו לנרקיסיסט נכלולי, עריץ ומנותק מחבריו שהיו עבורו לכלי שח מט במשחק ציני של אינטרסים וכוח לא מרוסן.

שמיר הסופר שעיצב את דמות הצבר המיתולוגי, בספרו, הוא הלך בשדות, ומצד שני, היה פובליציסט וחבר כנסת, לא שופט את דויד. הוא מתאר אותו דרך פריזמה מקיאווליסטית, לפיה מנהיגים בתקופה מורכבת ומאתגרת, חייבים היו להיות, מתוחכמים, חזקים ולעתים רעים.

שמיר כתב רומן היסטורי מעניין, אם כי בשפה ארכאית ויפה, הקשה מאוד לקריאה, במשפטים מורכבים וארוכים, אך שנכנסים לאווירה, מתהווה כישוף באופן ששמיר לוחם הפלמ"ח, מתאר לוחם אחר, את אוריה המקראי, דיאלוג מורכב בין התנ"ך והוויה ישראלית, שעיצבה את התרבות הישראלית. שמיר מציב ברומן שלו שאלה מוסרית, מהם הכוחות המניעים את האנושות, הטוב, הרוע, או אולי שני הכוחות כרוכים אלה באלה, מעצבים יחד את ההוויה האנושית?

פרשת אוריה החיתי, מהדהדת בתרבות הישראלית. אני חזרתי אליה בגלל פרשה ביטחונית אחרת, פרשת הצוללות, שמעוררת בי מחשבות נוגות. לאחר שסיימתי את הספר הבנתי שהאנלוגיות של שמיר הן תמימות, לעומת המציאות הנוכחית. לא אפתח כעת דיון, רק אסיים בשיר עצוב על אוריה, נאסף תשרי, שירו של נתן יונתן, אותו שר והלחין צביקה פיק:

מת אב ומת אלול ומת חומם
גם נאסף תשרי ומת עימם
רק נשארה גחלת עמומה
של אהבת הקיץ הגדומה.

מת אב ומת אלול...

חטאי האיש והאישה והנחש
חטאת דוד באוריה, כבשת הרש
ויונתן ויערת הדבש.
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 7 חודשים)
חגית ו Pulp_Fiction תודה
חגית (לפני 7 חודשים)
ביקורת נפלאה. נהניתי מאוד לקרוא אותה.
רץ (לפני 7 חודשים)
תודה לביקורת - פרשת אוריה החיתי קשורה לשחיתות שילטונית, והעדר מוסריות ציבורית. העניין שעל הפרק עומד למבחן האיזון שלנו בין מרכבי הדמוקרטיה והיכולת לבדוק את הפרשות שעלו על סדר היום הציבורי בדיקה אמיתית. אני מקווה שבהיבט הזה נתגלה כדמוקרטיה אמתית.
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה רץ, סקירה מדהימה. לדעתי השיטה בה האישיות הבכירה במדינה יכולה להבחר מקסימום לשתי קדנציות היא חכמה ומונעת מצבים כמו שנוצרו אצלנו או בטורקיה. אני חושב שמשהו לא טוב עובר על הציבוריות הישראלית והמגמה בהחלט מדאיגה. אני אמנם מסכים איתך בכל הקשור להתנהלות הקלוקלת של "בית המלוכה" שלנו, אך ההשוואה לפרשת אוריה החיתי אינה במקום לטעמי.
רץ (לפני 7 חודשים)
אנקה - מה שראתי זה מדינה שמאבדת את עצה לדעת בחסות שליט שחושב שאני הוא המדינה. ולכן העסק הזה עצוב, הוא מעיד על פשיטת רגל ערכית, ואיבוד הכיוון שעל פי עקרונותיו צרכים להתקיים שלטון, מעניין ששמיר כתב על כך על דויד, והתכוון לבן גוריון, אבל האנלוגיה הזאת כל כך תמימה ביחס לביבי שלנו.
רץ (לפני 7 חודשים)
כן בהחלט יש לנו חצר מלוכה בוזנטית בחסות הדמוקרטיה, כמו שיש בטורקיה סולטאן בחסות הדמוקרטיה, כמובן שי לזה רצף בין דמוקרטיה אמיתית, לדמוקרטיה מדומה, אנחנו בתהליך מתמשך לדמוקרטיה מדומה.
אנקה (לפני 7 חודשים)
לרץ, מה שראיתי אתמול בטלויזיה היה ביזיון מוחלט.
משהו שהיה מתאים למשטר דיקטטורי במלוא מובן המילה.
בדרך כלל, גם במדינות שיש להם משטר מלוכני יש דמוקרטיה : אנגליה, הולנד, שבדיה וכו'
בית המלוכה הוא ייצוגי.
אצלנו המנהיג הפוליטי מדיני הפך את ביתו לבית מלוכה ואין פוצה פה ומצפצף, ראה מקרה ארדואן, פוטין, ועוד כהנה וכהנה.
סנטו (לפני 7 חודשים)
כתבת יפה ומעניין, תודה.
הייתכן בית מלוכה בחסות הדמוקרטיה? הרי אנחנו בחרנו זאת מרצון, כנראה שזה מה שהרוב רוצה.
רץ (לפני 7 חודשים)
כרמליטה - תודה, התייחסותך מדויקת, בשמאל כמו אחדות העבודה, הייתה תמיד תפיסה של ארץ ישראל השלמה, תפיסה של שמאל חברתי וימין מדיני.
רץ (לפני 7 חודשים)
גלית - תודה, שמיר התחיל בשמאל וסיים בימין הקיצוני - התחייה.
רץ (לפני 7 חודשים)
אנקה - מה שהיה הוא שיהייה, ראתי טלוויזה היום והבנתי שיש לנו בית מלוכה, רק מה שלנו בחסות הדמוקרטיה.
רץ (לפני 7 חודשים)
לי - תודה, תום הקיץ הוא כמו מוות, ומקושר למות אהבת בת שבע לאוריה כתוצאה מבגידה של דויד ובת שבע עצמה..
כרמליטה (לפני 7 חודשים)
סקירה טובה ומעניינת. כבר ממשפטיה הראשונים מובנת האנלוגיה לימינו.

אנקה וגלית - משה שמיר לא היה רוויזיוניסט אלא חבר קיבוץ משמר העמק וחבר פלמ"ח. ספר זה יצא ב-1957 בהוצאת ספרית הפועלים שהיתה שייכת למפ"ם.

היה לו גם פולמוס גדול עם בן גוריון על רקע פירוק הפלמ"ח.

תזוזתו ימינה התחילה שנים מאוחר יותר וביתר שאת אחרי מלחמת ששת הימים. התנועה למען ארץ ישראל השלמה אותה הקים יחד אלתרמן, כללה בתחילה אנשים מהימין אבל גם מהשמאל. נאמנותו לרעיון א"י השלמה הובילה אותו לחברות בליכוד ואח"כ לעזיבתו והצטרפותו ל"תחייה" בעקבות התנגדותו להסכמי "קמפ דייויד".
גלית (לפני 7 חודשים)
אכן הוא היה אנקה.
אנקה (לפני 7 חודשים)
סקירה טובה המעלה הרהורים נוגים על המציאות לעומת ההיסטוריה הרחוקה מאוד.
אין חדש תחת השמש.
מה שהיה הוא שיהיה.

חשבתי ששמיר היה עם הרוויזיוניסטים בחבורה.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
סקירה נהדרת. נדיר שאני קוראת סקירות יותר מפעם אחת. יפה ששילבת את השיר של נתן יונתן בסקירה שלך. אהבתי!
תודה

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ