ביקורת ספרותית על קלף בליני מאת ג'ייסון גודווין
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 19 ביולי, 2017
ע"י רץ


במילה אחת, גרוע

בשתי מלים, גרוע מאוד.

האם קרה לכם שקראתם ספר והרגשתם, ששום דבר לא מתחבר לכם?

לי זה קרה בספר הזה, בו העלילה הפכה לשטף מילים אקראיות, חסרות משמעות, הניתזות לכל מיני כיוונים, עם גיבורים ראשיים ומשניים היוצאים ונכנסים במהירות לקדמת הבמה לרגע ונעלמים מבלי שהספקנו להכיר אותם ממש, ושוב שבים אליה כאילו אנחנו מכרים וותיקים, וגרוע מכל, גופות של נרצחים אלמונים המוטלות לתעלות המים, אמורות להיות רמזים לפשעים שיחשפו בהמשך.

ג'ייסון גודווין, הסופר מתאמץ ליצור לנו אווירה, בקלף בליני, אלא שזאת מתוארת בסתמיות מכבידה, אך ג'ייסון הוא כמו מדריך תיירים מיגע, הממשיך בשלו, מנסה לוודא שלא תחמיצו שום מראה מצחנת ונציה שירדה מגדולתה, ההולכת ומתפוררת, מה שמבטיח מבחינתו רקע נהדר לעלילה היסטורית בלשית, אלא שתיאורי האווירה, נמשכים ללא סוף, גורמים לעלילה ללכת לאיבוד, במבוך הצלילים ותעלות ונציה, ואחר כך ממש לטבוע במי המדמנה שלה, ואני כמו אותו תייר, שאיבד את חוט המחשבה של המדריך שלו, הפסקתי להקשיב. הספר הזה הפך להיות בלבלה אחת גדולה עבורי, מה שלא אפשר לי לחזור אליו ונטשתי בתחושת כישלון, שגרמה לי לשאול את עצמי, האם זה בגלל ג'ייסון, מחבר הספר, או שזה בגללי, או פשוט האינטראקציה לא עובדת ביננו.

איך הגעתי, לספר הזה. רק תספרו לי שמדובר ברומן היסטורי, המתחקה אחרי יצירה עתיקה אבודה, ואוטומטית תפסתם אותי, בעצם אני סיפרתי לעצמי את נפלאות הספר, לאחר קריאה בגב הכריכה, על כך שמדובר, באיסטנבול, של התורכים שעלו לגדולה וייסדו אימפריה משלהם, אימת אירופה כולה. זה עתה עלה לשלטון סולטאן חדש, המחפש תמונה אבודה של בליני, צייר הרנסנס, בה מונצח, אבי השושלת, דיוקנו של מחמט הכובש. הציור אמור להיות בונציה, שכעת מתפוררת וסובלת משליטת האוסטרים.

מחמט פונה לישין, שהיה סריס בארמון, איש משימות הצללים, המסוגל לפתור תעלומות סבוכות מבלי להשאיר עקבות. הוא גיבור סדרתי, המאבד מכוחו בספר השלישי, או שהוא מהווה בעיה, לאחד כמוני שמצטרף לסדרה רק כעת, ולא מצוי בשיטות החקירה של הסריס התורכי.

ישין מוסר את המשימה לחברו שגריר פולין שלא קיימת כמדינה, המתחפש לאמריקאי החושק ביצירות אמנות. השנה היא 1840, אומנם ארה"ב קיימת, אך ברור שלא בהכרח יש לה עניין ביצירה רנסנסית הנושאת דיוקן של שליט עותומאני, העיקר שלספר הזה יהיה גוון קוסמופוליטי.

התחלתי לפתח תעלומת משנה, באופן אובססיבי, מי אתה, ג'ייסון גודווין, מחבר הספר, שהצלחת לגרום לי להגדיר ספר כגרוע (כמעט כמו השמדת ערך של מחשבות)?

ג'ייסון גודווין הוא היסטוריון בריטי, מי שלמד היסטוריה ביזנטית בקיימברידג', וחיבר ספר היסטוריה על תולדות האימפריה העותומנית, ומספר רומנים שהיו רבי מכר, ואחד מהם זכה בפרס אדגר לשנת 2007. מי שמבקש ללכת בדרכו של אמברטו אקו, לשלב תפיסה אקדמית עם יכולת כתיבה ספרותית מרשימה, כשם שאקו הביא לביטוי את כתיבתו בשם הורד, רומן שאני אישית לא מסוגל לקרוא, אבל לפחות ניכר בו שהוא כתוב כתיבה איכותית, מה שלא ניתן לומר על כתיבתו של ג'ייסון.

הבעיה של הספר הזה היא לא רק בתוכן, ובאופן שבו מתנהלת העלילה שלו, אלה גם באופן הכתיבה שלו, הספר הזה כתוב רע, אני לא יודע אם מדובר בכתיבה בסיסית, או בתרגום נורא.

דמותו של הצייר בספר מבוססת על צייר אמתי מתקופת הרנסנס, ג'נטילה בליני, מי שנודע בעיקר כמורהו של טיציאן, ואחיו של ג׳ובאני בליני (Giovanni Bellini;‏ 1430 – 1516), מחדש האסכולה הוונציאנית, היצירה שלו, דיוקן הסולטאן מהמט השני מצויה בגלריה הלאומית של לונדון. עובדה נוספת הממחישה את ההחמצה של הספר.

יש ספרים של קיץ ויש כאלה של חורף, ויש שלא שייכים לאף תקופה, כמו הקלף של בליני, שנפל לי רע, בקיץ שבו שולטת בי אפס סבלנות לספרים בעייתיים, כמו הספר הזה, שהפך קורבן לעצמו.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
היצירה של דיוקן הסולטאן לפי ג'נטילי בליני בגלריה הלאומית של לונדון
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c6/Gentile_Bellini_003.jpg/800px-Gentile_Bellini_003.jpg
26 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
דני בר (לפני 7 חודשים)
יש לי תחושת החמצה גדולה, כיוון שהנושא מרתק וסוחף. אז איך הלך גודווין לאיבוד?
כל כך חבל..
העטיפה עצמה כבר מעוררת סקרנות, אולי די היה להסתפק בה?
נעמי (לפני 7 חודשים)
אתה קוטל בענווה, אני לא הייתי מייחסת את חוסר ההבנה לעצמי, הבנת הנקרא שלי בסדר גמור.
גם אני ניסיתי את שם הורד (אבל לפני שנים רבות לא יודעת מה היום, ולא מתחשק לי לבדוק)
למה אתה מתכוון ב"לשלב תפיסה אקדמית"? אתה מתכוון למשהו שהוא מעבר ללשלב מידע וידע שהושגו במחקר אקדמי?
מחשבות (לפני 7 חודשים)
רץ, אין קשר בין השמדת ערך לפרויקט קטילה. פרויקט קטילה זה, למשל, להמשיך לקרוא את דוסטויבסקי במטרה לקטול אותו. הוא אף פעם לא מאכזב.
רץ (לפני 7 חודשים)
טוב מחושבות אצלך זה באמת הולך רחוק עם השמדת ערך
רץ (לפני 7 חודשים)
Pulp_Fiction - תודה, אני בדרך כלל לא קורא ספרים לא טובים, ולא כותב ביקורת על ספרים גרועים, הפעם הטורקים ממש הצליחו להוציא ממני רוע
רץ (לפני 7 חודשים)
חני - תודה את צודקת, לכל מטבע שני צדדים, המפתה והמפותה, במקרה הזה אני הוא שמפותה, משהו באישוות שלי גורם לי להאמין בכל פיתוי שכרוך בספרים המחברים בין אמנות להיסטוריה, להאמין שיש בהם רק כוונה טובה וחיובית , הפעם הפיתוי הזה גרם לי אכזבה מרה, מזל שמדובר בספר של 80 ₪, המחיר שבו אני מוכן להיות מופתה, וגם לצאת מאוכזב, אם לא ננסה איך נדע?
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
יפה, רץ. אני נהנה לקרוא גם ביקורות שליליות.
מחשבות (לפני 7 חודשים)
רץ, אצלי זה נקרא פרויקט קטילה. לקרוא כדי להרוג.
רץ (לפני 7 חודשים)
בר תודה - הצלתי את עצמי עם ספר נהדר כשהלילה, ביקורת בשבוע הבא.
רץ (לפני 7 חודשים)
אנקה - תודה קשמיש זה, יפה זה הולך יפה עם בקשיש, שוחד של הפקידות הבכירה, תראי איך תורכיה בעצם הופכת להיות חלק מהתרבות שלנו.
רץ (לפני 7 חודשים)
מחשבות- יש ספרים שמש לא מניחים מהיד, פשוט ממשכים לקרוא בכדי לחבוט בהם, אצלי זה נדיר, אבל הספר הזה הוציא לי את הרוע.
רץ (לפני 7 חודשים)
גלית, כמו שאמרת, אני מנסנה ומנסה, ולא מצליח לקרוא את שם הורד, את הסרט אהבתי מאוד, בעיקר את הרקע של העלילה, בספרייה העתיקה.
רץ (לפני 7 חודשים)
טוביה תודה, הספר הזה מספר טיסה הפך לספר התרסקות.
חני (לפני 7 חודשים)
אני חושבת שכל אחד מתפתה על ידי הדברים שמפתים אותו במיוחד. אצלך זה אכן ספרים הסטורים שקשורים לאמנות.אם לא תנסה איך תדע?ואיך אנחנו נידע?
אז טוב שכך.
בר (לפני 7 חודשים)
אם רץ הפסיק לקרוא ספר באמצע סימן שהספר הזה ממש, אבל ממש גרוע.
כעת אתה צריך להציל עצמך עם איזה ספר טוב.
אנקה (לפני 7 חודשים)
לגלית, אין לך במה להתבייש. הסרט שם הוורד מצוין. הספר אפעס כבד וקשה לקריאה.
דרך אגב, ניסיתי לקרוא עוד ספר של אקו "השלהבת המסתורית של המלכה לואנה" וזה היה ממש בלתי קריא בעליל. נטשתי אחרי כמה עמודים.
אנקה (לפני 7 חודשים)
לרץ, לאמי היה ביטוי שנהגה לומר על תערובת של מרכיבים שלא קשורים אחד לשני : קישמיש. אני חושבת שהמילה טורקית במקורה.
קישמיש טורקי. זה מה שיצא מתחת לידיו של גודווין.
חבל. התאכזבתי.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
רץ עכשיו רוץ למצוא ספר שיוציא ממך את הטעם הרע שהנוכחי הותיר אצלך
רץ (לפני 7 חודשים)
מהספר הזה צריך להתרחק, הוא מעניק תמורה שלילית למחיר, וגם גורם לביזבוז זמן, שני גורמים בלתי נסבלים לגבי ספר אחד.
רץ (לפני 7 חודשים)
אנקה - שמח לדעתך, גם אני חשבתי שהגזמתי, כעת אני בטוח שהספר הזה מממש את הביטוי ספר טורקי, כמו סרט טורקי.
רץ (לפני 7 חודשים)
לי - תודה - אני בדרך כלל לא נותן ציון לספר אותו אני נוטש, אבל הספר הזה הוא כל כך רע שזה ממש שערוריה שלא מאפשרת לעבור על כך לסדר היום.
מחשבות (לפני 7 חודשים)
יש ספרים שפשוט מניחים ומניחים גם לרגש המתלווה למעשה.
גלית (לפני 7 חודשים)
אוף נרגעתי..... הייתה לי תחושה שזה סוד מביש להודות בו כי לא צלחתי את שם הורד.... בעוד הסרט הוא אחד החביבים עליי,ניסיתי,בחיי ניסיתי,כמה פעמים,לא עברתי את העמודים הראשונים.
tuvia (לפני 7 חודשים)
מאוד מעניין רץ, איך סופר יכול ליפול? קראתי את ספריו הראשונים חוכמת הסריס ואבן הנחש, שני ספרי טיסות. נעימים. ואז באה נפילה וזה לא נעים
חבל...
טוביה
רויטל ק. (לפני 7 חודשים)
יופי של קטילה.
מוציאה כל טיפת חשק לקרוא את הספר, על אף שנשמע שהיה פוטנציאל...
אנקה (לפני 7 חודשים)
בול פגיעה ! רק אתמול סיימתי את הספר הנ"ל והתלבטתי קשות אם לכתוב ביקורת עליו.
התחלתי פעמיים והפסקתי.
טוב שקראתי עכשו את הסקירה שלך מכיוון שהתחלתי לשאול את עצמי אם הספר הוא גרוע או שלי אבד החוש לאבחן ספרים :)
מה שמפליא אותי היא עצם העובדה שספרו הראשון "חכמת הסריס" היה מעולה. באמת. את השני "אבן הנחש" לא קראתי. וכשחזרתי אל גודווין עם הספר השלישי נשמטה לסתי עד הריצפה. ספר גרוע כדבריך. לשאר הקוראים אפילו למעריצי הסופר המהולל הנ"ל - חבל לכם על הזמן.
לי יניני (לפני 7 חודשים)
מזמן לא ראיתי סקירה שלך עם כוכב אחד ... תודה רבה על האזהרה

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ