ביקורת ספרותית על לילות טוקיו מאת ג'ייק אדלסטיין
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 8 במרץ, 2017
ע"י גיל


"לילות טוקיו" הוא סוג של אוטוביוגרפיה שכתב העיתונאי ג'ייק אדלסטיין על עלייתו ונפילתו ככתב פלילים בטוקיו.
הספר מתחיל מהתחלת הקריירה שלו ככתב, עם תיאור של מקרים קלים יחסית ובעיקר רקע על יפן וההבדלים בינה לבין התרבות המערבית (ויש הרבה כאלו), וככל שהספר מתקדם ומעמדו של אדלסטיין ככתב עולה, כך המקרים נהיים יותר קשים ומורכבים.
לטעמי הכתיבה קולחת מאוד ואף מותחת. סגנון הכתיבה הזכיר לי מאוד את "הזאב מוול סטריט" של ג'ורדן בלפורט, שהתבסס על מבנה עלילתי דומה (אדם המצליח בעולם מפוקפק מוסרית). יש בספר תיאורים של דברים שאולי לא היו נחוצים בהכרח אבל עזרו עדיין לזרימה הנרטיבית של הספר. לאחרונה שמעתישהספר מעובד לסדרת טלוויזיה אך לטעמי הוא יעבוד טוב בהרבה כסרט קולנוע, וגם קל יחסית לדמיין אותו ויזואלית בשל תיאורים גרפיים יחסית של אדלסטיין.
ראוי לציין לטובה גם את התרגום של אילן פן, שהצליח להעביר לעברית מושגים טכניים ויפנים רבים ובצורה ברורה לקורא הישראלי (הספר אומנם נכתב במקור באנגלית אבל הוא מתייחס להרבה מושגים ביפנית שאין להם תרגום ישיר באנגלית ו/או בעברית).
יש אנשים שהתעניינו בספר בגלל שהם ביקרו ביפן בכלל ובטוקיו בפרט, אך גם הקורא הפשוט, שלא יצא לו להגיע לשם, יקבל תחושה של ההתנהלות היפנית בכלל ושל חיי הפשע בטוקיו בפרט.
לדעתי הספר יתאים ביותר לחובבי כתיבה זו'רנליסטית, קוראי ספרי מתח, ואנשים העוסקים בתקשורת וקרימנולוגיה. עם זאת, רוב הסיכויים שגם מי שיניח את ידו במקרה על הספר הזה ימצא את עצמו מרוצה.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סנטו (לפני שנה ו-9 חודשים)
My cup of tea
גיל (לפני שנה ו-9 חודשים)
אני בעצמי אוהב ספרי מתח (בעיקר הרלן קובן וג'ון גרישם) וכתיבה עיתונאית, ולכן לדעתי התחברתי לספר והרגשתי חופשי להמליץ עליו. לטעמי הוא מאוד מסקרן לקריאה ובהחלט יש לו מבנה של ספר מתח (הוא מתחיל עם סצינת שיא של המפגש בין אדלסטיין ליאקוזה ואז בעצם הוא מראה לנו איך זה הגיע למצב הזה ובסוף גם מה היו ההשלכות של המפגש). אשמח לשמוע אם אהבת את הספר.
אפרתי (לפני שנה ו-9 חודשים)
אני חובבת רצינית של ספרי מתח. אבל אם אמצא עצמי לא מרוצה, אדרוש ממך את הכסף בחזרה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ