ביקורת ספרותית על דייט #564 מאת אבישי אשכנזי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 18 בספטמבר, 2016
ע"י מירה רוזנפלד


דייט 564
ספר חביב, קליל שנקרא בשעות ספורות, ועם זאת שנון ומלא תובנות.
ערן, עורך דין לענייני משפחה, מחפש זוגיות, דייטיונר סידרתי ( זו לא המצאה שלי אגב, ויש לו תיאוריות שלמות מורכבות על הגברים והנשים היוצאים לדייטים בתל אביב ומחוזותיה).
לערן, חברים מהצבא, ולהם מעין פרלמנט - בו הם נדברים על דייטים של ערן, כאלו שהיו, ודייטים פוטנציאליים. לחברים כמו לחברים יש מגוון רחב של עצות, טובות ופחות טובות.
דנה, עברה לא מזמן פרידה קשה מבן הזוג שלה למשך שבע השנים האחרונות ! אפשר להניח כמה משקעים נותרו לה בעקבות הפרידה הזו. תוסיפו לזה את העובדה שבן זוגה, ארוסה, למען האמת, בגד בה, כך הסתבר לה. היא מרוסקות, לא בוטחת בבני המין השני, וגם היא מחפשת זוגיות חדשה, בריאה יותר.
דנה וערן נפגשים לדייט אחד, הוא הדייט ה - 564 של ערן. הם הכירו דרך חבר משותף.
באותו דייט ערן, שחשב שיודע הכל על דייטים, עשה כל טעות אפשרית, וניתן לומר שאת דנה זה די ייאש מהרגע הראשון. היא אותו פסלה ועד מהרה החליטה (בלחץ פיזי מתון של הסביבה), שהיא צריכה טיפול , שיקום, בניה מחדש של עצמה ועצמאיותה. היא ניגשת לרונה, פסיכולוגית המתמחה ברווקים ורווקות - אותה ראתה בתכנית טלויזיה, ומתחילה אצלה סדרה של טיפולים. במסגרת הטיפול, רונה שולחת אותה לפגישה נוספת עם ערן ועליה לעמוד במשימות שונות. כך מפגישה לפגישה, עם העליות והמורדות של כל פגישה.
דנה עוברת תהליך מקסים במהלך הספר, כך גם ערן, וביחד הם מנסים להבין מה טוב להם יחד ולחוד.
הייחודיות של הספר היא השימוש באפליקציה מיוחדת, שהסופר , עורך דין במקצועו וגם יזם, הקים. חברת Great Boox הוקמה על ידו במטרה להוביל לחוויות קריאה חדשה ומיוחדת.
הרעיון הוא כזה: הקורא, קורא את הספר המודפס, ומפעל לפעם מופיע לו אייקון קטן המעיד על קטע וידאו, תמונה או הודעה הממתינים לו באפליקציה. באפליקציה, המתוקנת על המכשיר הנייד מבעוד מועד, הקורא מזין את העמוד בו הוא נמצא וכך נחשף למדיה שמחכה לו. זו יכולה להיות תמונה של אחת הדמויות, התכתבות שלה עם חבריה, סמס ממישהו או סתם שיר אהוב שנשמע על רקע ההתפתחות בספר.
הרעיון הוא רעיון ממש מדליק, מוסיף מימד אחר לקריאת הספר. בסה"כ מאוד אהבתי את האתנחתות המרעננות במהלך הקריאה. יחד עם זאת, חייבת לציין כי כקוראת שגומעת ספרים, לעיתים ההפסקות הבלתי מחויבות המציאות קצת הפריעו לרצף הקריאה, אך אין ספק שמדובר בחידוש מרענן.
את הספר אפשר לקרוא גם בלי השימוש באפליקציה, וזה לא ייגרע מאיכות הקריאה.
הספר, כפי שאמרתי שנון והכתיבה מהודקת. הספר מסופר מפי מספר כל יודע, והדבר מוסיף להבנה ולתובנות שמקבל הקורא מהקריאה בספר.
בספר המון אנקדוטות הומוריסטיות ולא פעם מצאתי את עצמי צוחקת ואף בקול רם למקרא החוויות המשעשעות, שכל אחד מאיתנו חווה מתישהו, גם אם לא הודה בכך.
הציטוט שבחרתי הפעם הוא ציטוט מחווית נסיעה ללונדון לבדה, במסגרת החיפוש העצמי, שם היא אמרה דבר מאוד נכון :
"בהתחלה היו לי ציפיות גדולות, שמשהו יקרה שם, וכשראיתי בבוקר את משאית הזבל עוברת ברחוב ואת האנשים הולכים לעבודה, הבנתי מהר מאוד שהכל אותו הדבר. אז להרגיש בודדה פה או שם זה בדיוק אותו הדבר".
לא יכולתי שלא להיזכר בשיר של חווה אלברשטיין לונדון , אז האם באמת הייאוש נעשה יותר נוח בלונדון ? לא בטוח.
לסיכום, ספר מדליק ביותר. לכו העבירו איתו כמה שעות של כיף.
ממליצה.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סולנדרס (לפני שנה ו-9 חודשים)
נשמע באמת מדליק, עשית לי חשק לקרוא.5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ