ביקורת ספרותית על דד ליין מאת שרון צוהר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 29 באוגוסט, 2016
ע"י מירה רוזנפלד


דד - ליין / שרון צוהר
"הכוחות שהפרידו אותנו מהאהובים עלינו, הם אותם כוחות שמחברים בנינו עכשיו. אני מבינה את זה כעת. אין טעם שנילחם בזה".
גבר אחד. אישה אחת. טרגדיה אחת. ועוד אחת. וגורל אחד משותף.
את הספר המקסים והמרגש הזה התחלתי אתמול וסיימתי ברגעים אלו.
הספר מגולל את סיפורם של מיכל ודן. מיכל עובדת בחברה של דן, והוא לא מבחין בקיומה עד להיתקלות מקרית (או שלא) ביניהם במעלית ביום חורפי אחד, ומאותו רגע – בו התשוקה ניצתה ביניהם, הם לא הצליחו לצאת זה מחייה של זו (על אף ניסיונות רבים).
מיכל, שכלה את בעלה לפני כשש שנים בתאונת דרכים מחרידה, מגדלת את ביתה בת השמונה (שכמעט ולא הכירה את אביה). מיכל מתמודדת עם אבדנה הקשה מנשוא בעזרת קבוצת תמיכה לאלמנות כמוה, שלמרבה הצער ממפגש למפגש מצטרפות אליה עוד בנות חדשות. הן משתפות, מכילות, מחבקות ותומכות האחת בשנייה.
מיכל מכירה בזכות הקבוצה את מי שלימים הפכה לחברתה הטובה ביותר, מאיה.
מאיה מציבה למיכל "דד-ליין" להתחיל בזוגיות חדשה ולהתחיל למעשה לחיות את חיה.
דן, חווה אף הוא כאב עצום בעקבות אובדנה של ארוסתו ההרה בתאונת דרכים, והוא הופך בעקבותיה לאדם לא נעים לבריות (וזאת בלשון המעטה). הוא סגור ומסוגר, בוס קשה ואכזרי, שכולם מפחדים ממנו ואדם "נטול רגשות".
מיכה, חברו הטוב של דן ושותפו העסקי, מציב אף הוא לדן "דד-ליין" להתחלת חיים חדשים בזוגיות חדשה ואמיתית (לשם שינוי) ולא סתם "סקס חולף".
דן לא מאפשר לעצמו להיפתח בקלות וניתן לראות את מסעו האישי עם עצמו לאורך הספר.
לזה מצטרפת אפליקציית היכרויות אחת שמוסיפה עניין רב לספר, מוסיפה קריצה ושעשוע רב. האפליקציה "דייט יו" אמורה לאתר אנשים ולפלח אותם על פי תכונות ותחומי עניין דומים ולהתאים אותם זה לזו. הגיבורים בספר שלנו נרשמים תחת לחץ של חבריהם (כל אחד לעצמו) לאפליקציה וכמובן שזו משדכת להם האחד את השני (מבלי שהם יודעים כמובן כל אחד מהם שמדובר בשני, כיוון שהם נרשמים תחת שמות בדויים). הקשר בין יריב ושונית (כך על פי האפליקציה) הופך להיות מעניין לא פחות מהקשר בין דן למיכל.
איך זה מתפתח ? כיצד (אם בכלל) הם מגלים האחד על השנייה ? האם הקשר הטומן בחובו כל כך הרבה כאב יכול להצליח ? את זה אותיר לכם לקרוא.
הספר הוא רומן רומנטי אירוטי הכתוב בצורה יפיפייה, המשלב בתוכו דרמה ומתח. הסקס מעודן אך בו זמנית מעורר בהחלט. התיאורים אינם בוטים מידי, והדבר מאוד הוסיף להנאתי מקריאת הספר.
העריכה ראויה לציון, היא טובה, הכתיבה מהודקת והעלילה קצבית וסוחפת.
דבר אחד שמעט הפריע לי היה חזרה על מילים וביטויים (בעיקר בסצנות הסקס, אך לא רק), אך אני חייבת לציין שהדבר לא פגם בחוויית הקריאה שלי. עוד ניכר, כי ישנן טעויות כתיב/הקלדה מינוריות ביותר, שכן אני כמעט לא נתקלתי בספרים שחפים מזה לחלוטין.
העלילה נפלאה בעיני. נכנסתי למספר שעות לעולמם הקשה של אותם אנשים ונשים שחוו אבדן של היקרים להם מכל ולהתנהלות חייהם סביב זה, וניכר ששרון עשתה עבודת תחקיר טובה בנושא זה, וזאת במקביל לסיפור האהבה המקסים שהיא בנתה בין דן למיכל.
הספר ריגש, נגע ועורר קשת רחבה של רגשות במהלך הקריאה.
אסכם בציטוט שאהבתי :
"לכעוס על עצמך זה לחשוב שיש לך איזו שליטה בדברים שקורים לך. לפעמים דברים רעים קורים, לפעמים דברים טובים. אין לנו הסבר למה. הרוח הגדולה מכוונת אותנו בדרכים מסתוריות, ואנחנו צריכים ללמוד לחיות עם זה. אתה לא יכול להמשיך לכעוס על עצמך על דברים שקרו ולא תלויים בך, אתה לא גמרת להם. זה חסר טעם ותכלית".
אני נהניתי מהספר וממליצה עליו.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ