ביקורת ספרותית על אהבת חינם מאת רוני אילוז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 7 באוגוסט, 2016
ע"י מירה רוזנפלד


אני לא יודעת מי אתה רוני אילוז, אבל נכנסת לי עמוק ללב עם הספר המרגש הזה.
הספר אהבת חינם מגולל את סיפורו של אביב, בחור צעיר העובד בבית החולים הדסה עין כרם, בדואר.

יום לפני ערב ראש השנה מתרחש פיגוע נוראי ולמחלקת טיפול נמרץ מובהלים פצועים בדרגות פציעה שונות. בין הפצועים נמצאת אלמונית, מלאכית יפיפייה, כשלצווארה מונחת שרשרת ועליה האות L .
למרבה הצער, את הפצועה הזו אף אחד לא מגיע לבקר, אף אחד לא דורש בשלומה, והספקולציות מתחילות. אולי היא תיירת, אולי אין לה משפחה ועוד.

אביב מרגיש צורך עז, ממש דחף, להבין מי היא אותה אלמונית. הוא מחליט להביא למחלקה את הדואר בעצמו, ובזכות קשריו המיוחדים עם מזכירות המחלקה, הוא מצליח להשתחל אל חדרה ויופייה המדהים חודר עמוק לליבו. הוא מתחיל ללוות אותה, לשהות לצידה ולדבר אליה. הוא הופך להיות "הקרוב" היחיד שלה. נמצא לידה שעות רבות. הוא זה שהרופאים מכירים כמכר שלה, בן משפחה שלה והם אלו שמעדכנים אותו בכל התפתחות. הרופאים, האחיות ושאר הצוות מתפעלים מנאמנותו, מסירותו ומאהבתו ללא תנאים.

אביב מחליט ש - L בשרשרתה של האלמונית מסמלת את שמה "ליהי" (אח"כ הוא משנה לה את השם, וזה עוד לא הסוף), כך הוא החליט לקרוא לה ואחריו כל המחלקה, כולל הרופאים.

משפחתו דואגת לו, וכך כל קרוביו חוששים שמא הוא ייפגע כתוצאה מהקשר השונה זה.

"אני מבין את החששות שלך אמא, אבל אני באמת מאמין שהיא יודעת שאני לצידה ומרגישה את האהבה שלי אליה. ואת יודעת מה, את ואבא תמיד חינכתם אותנו לתת ולעזור לזולת בלי לחשוב על תמורה. במקרה הכי גרוע, במקום אהבת חיי, זו תהיה 'אהבת חינם'.

בין עבודתו לבין שהותו לצד חברתו האלמונית, הוא נתקל באמו של חבר טוב הרחק מעברו , מילדותו, נערותו. מסתבר שחברו אייל נפצע בתאונה צבאית מצערת והוא מאושפז בבית החולים בו הוא עובד (את נסיבות התאונה אנו מבינים רק מאוחר יותר).

אביב מתחיל לחלק את זמנו בין אייל לליהי לעבודתו האמיתית. הוא נתקל בדמויות שונות, המוסיפות לאישיותו המדהימה גם כך נדבכים נוספים והופכות אותו לאיש טוב יותר, מלא יותר, שלם יותר.

על הדרך, אביב פוגש את דנה, חיילת מרם 2 המלווה את אייל חברו בתקופת אשפוזו ונרקם ביניהם קשר מיוחד. אביב נחלק בין אהבתו לאהובתו האלמונית לבין הקשר החדש עם דנה.

הספר חושף אותנו לסיפורי משנה נוספים המתחברים יחדיו בצורה כל כך יפה ומרגשת וכל מילה שאוסיף רק אגרע, ולכן לא אגלה מעבר לכך.

כיצד הסיפור הזה יסתיים ? האם הוא יימצא את עצמו בזרועותיה של ליהי ? דנה ? מה יהיה עם אייל ?

את זה אשאיר לכם לגלות.

אסיים בציטוט נוסף (מיני רבים) שמאוד אהבתי בספר הנפלא הזה :

"אתה חייב להפנים שבכל דבר רע יש משהו טוב, מה ששלך שלך, ומה שלא שלך, לא יהיה שלך לעולמים".

בנימה אופטימית זו אני אסכם ואומר שאהבתי מאוד את הספר, הוא נתן לי עוד נקודת מבט על החיים, ואני מאושרת שזכיתי לקרוא את הספר הזה ולהמליץ לכם עליו.

חמישה כוכבים זה המינימום שאפשר להעניק לספר הזה.

ממליצה בחום.

4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ