ביקורת ספרותית על כומיש בת מחלפתא - ביוגרפיה שקרית של אשה אמיתית מאת דורית קידר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 6 בפברואר, 2014
ע"י שין שין


מכירים את הז'אנר הזה של הספרים שיוצאים מתוך יצירת אמנות (הנערה עם עגיל הפנינה) או עובדה היסטורית מפוקפקת (האפיפיורית יוהנה) ובונים ממנה עולם ומלואו? דן בראון, למשל, עשה מזה קריירה וגם הרבה מיליונים. דורית קידר עושה משהו דומה אך נועז יותר ומפוקפק פחות. נקודת המוצא שלה הוא קערות השבעה עתיקות, שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות בארץ, ואשר כולן נושאות את השם "כומיש". קידר, שהיא חוקרת דתות, העוסקת בעיקר בנושא המרתק והמסקרן כל כך של כישוף ומיסטיקה יהודית עתיקה, החליטה לכתוב ביוגרפיה דימיונית, אך מבוססת על מחקר על אותה אישה אמיתית,כומיש, שחייתה כאן במאה החמישית לספירה וייצרה את קערות ההשבעה האלו.

אני מצאתי את סיפורה של כומיש אמין ומרתק. לא בכדי ציינתי קודם את האפיפיורית יוהנה, דמות זו, שככל הנראה לא ההיתה קיימת, משקפת את הערגה והכמיהה של נשים ללמוד, לרכוש ידע ולהשתלב בממסד דתי שמגנה ודוחה אותן. גם כומיש, בתה של מחלפתא, האם המתעללת ושל יהואש הכורם, כמהה לידע וללימודים. היא לומדת קרוא וכתוב בסתר מאחיה, כלב, ואף מתגנבת לבית הכנסת בכדי לשמוע את השיעור של הבנים. את המילים שהיא כותבת על שברי חרס היא קוברת באדמה, פן יבולע לה. אך כומיש היא אישה בעולם של גברים ועוד אישה בעלת מום. היא נולדה עם שש אצבעות בכל כף יד ובשל כך היא זוכה ליחס משפיל ומבזה מסביבתה, ובמיוחד מאימה. היא קושרת קשר מיוחד עם שכנה, יוסף חובץ החמאה הגמד, אך גם אהבת נעורים זו נקטעת באכזריות והיא נמכרת לנישואים לעבד משוחרר אלים במיוחד, המכה אותה ומתעלל בה.

התמיכה היחידה שלה היא מצד ניודוך הכשפנית, אישה נוספת החיה בשוליים החברתיים, מרפאה, מסייעת אך זוכה ליחס של חשדנות וסלידה. ניודוך ויוסף מצילחים להבריח את כומיש המעונה מידי בעלה האלים ולהסתיר אותה במנזר נוצרי מבודד, בו היא זוכה לשלווה וגם מרחיבה את ידיעותיה והשכלתה.

לא אוסיף לספר את עלילותיה של כומיש מחשש קלקולונים, אך עלי לציין שהעלילה סחפה אותי. קידר בונה עולם היסטורי ופסיכולוגי מעניין ואמין. על אף מיעוט העדויות והצורך בדימיון ובקפיצה של אמונה היא הצליחה לשכנע אותה באמינות של הדמות שהיא בראה. זהו בהחלט סיפור שונה ומיוחד על הכמיהה העתיקה לידע, ללימוד ולחופש. כמיהה הקיימת משחר האנושות לפריבילגיות שהיו נחלתם של מעטים אך תשוקתם של רבים. וגם על הדרכים המרובות שבעלי הידע שמרו עליו לעצמם והדירו את האחרים ממנו.

הספר יצא בהוצאת המחברת, בפורמט מוקפד ומעוצב היטב שאינו מבייש כל הוצאת ספרים מכובדת והוא ראוי בהחלט להתייחסות ולקריאה גם לאלו הנרתעים בדרך כלל, ובצדק, מספרים בהוצאה עצמית.
36 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בוב (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
תודה רבה. נשמע מסקרן.
שין שין (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
תודה לכולכם. שמחה שעוררתי סקרנות לגהי הספר המיוחד הזה.
אנקה (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת מוקפדת ומדוייקת ומעוררת עניין.
אפרתי (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
יופי, שין, מעניין ומסקרן.
רץ (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
שיו שין - ביקורת מעולה על עולם מעורר סקרנות של כישוף, נדמה לי שמהתקופה הביזנטית, קראתי את הביקורת במוסף התרבות של מעריב, וחשבתי שמדובר בספר מופלא, כעת לאחר הביקורת שלך אני ממש סקרן לקרוא את הספר.
חמוטל (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת מצוינת שעושה חשק. והמשפט האחרון חשוב.
חמדת (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
אהבתי את דבריך .
נתי ק. (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת מקסימה, תודה:-)
אוקי (אורית) (לפני 4 שנים ו-9 חודשים)
יופי של ביקורת :)

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ