ביקורת ספרותית על יגאל אלון: אביב חֶלדו - ביוגרפיה מאת אניטה שפירא
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 24 בפברואר, 2013
ע"י גל פרל פינקל


"רחשי לב ודברי חיבה והוקרה, שיש עמי לומר לחברי לנשק, ואשר כולם ראויים להם, איש-איש כפועלו, אוצר אני בקרבי. אך ייאמר הדבר לכולם, כחבורה לוחמת ויוצרת, כי היה הפלמ"ח חיל הרצון הטוב. כל לוחם עשה כמיטב יכולתו, 'בלי כניעה, בלי רתיעה, ובמסירות נפש' - כדבר שבועת האמונים." (מתוך מאמר מאת יגאל אלון, "צבא הרצון הטוב", הקדמה ל"אלבום הפלמ"ח", הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1959, עמודים ז'-ח').

הספר "יגאל אלון: אביב חֶלדו", ביוגרפיה אודות יגאל אלון, מאת ההיסטוריונית אניטה שפירא הוא ספר מצוין. אלון, כבן למשפחת איכרים בכפר תבור ב-1937 סיים את בית הספר החקלאי כדורי ליד כפר תבור.באותה השנה הצטרף לקיבוץ גינוסר ולפלוגות השדה בפיקודו של יצחק שדה. ב1941 היה אלון ממייסדי הפלמ"ח. ב-1942 נקרא להיות ראש מבצעי של התוכנית הסורית שמטרתה הייתה לארגן מתוך שיתוף פעולה עם הצבא הבריטי מחתרת שתפקידה לחבל בדרכים ובמתקנים בעלי ערך צבאי במקרה של התקדמות גרמנית בסוריה לשם מילוי תפקיד זה שהה מספר חודשים בסוריה. בשנת 1943 התמנה אלון לסגן מפקד הפלמ"ח והשתתף בתיכנון פעולותיו. בשנים 1945 -1948 היה מפקד הפלמ"ח .עם הקמתו של צה"ל נתמנה בו אלון כאלוף ועם פירוק הפלמ"ח באוגוסט 1948 נתמנה כמפקד חזית הדרום. אלון הנלחם בכל חלקי הארץ בכל צבאות הערבים (הצבא הסורי הלגיון הערבי של ירדן והצבא המצרי) וכן השתמש בשיטות מלחמה שונות ומגוונות – מלחמה זעירה בגליל העליון המזרחי, מלחמה סדירה באיזור המרכז ומלחמה בחזית רחבה נגד כוחות גדולים של המצרים. כשהסתיימה ההתקפה שהביאה את צבא ישראל אל האדמת האוייב במיבצע של כיבוש דרום הנגב ואילת הצליח אלון לנתק את האויב עוד קודם שפרצו הקרבות העיקריים ממקורות כוחות ואספקתו ולהכריעו על ידי תנועות איגוף.

יגאל אלון היה פנומן. גאון צבאי אמיתי (וחשוב להבין זאת) למרות שהיה למעשה חסר כל הכשרה אמיתית בתחום זולת קורס מ"כים ובמלחמת העצמאות פיקד על אגדי כוחות גדולים במיומנות מרשימה (וצריך כשבוחנים את תיפקודו יותר מרק לקחת בחשבון שלא היה לו שום ידע איך עושים זאת והוא אף לא פיקד בלחימה על פלוגה בסד"כ מלא קודם לכן) ובהצלחה גדולה. די אם נזכיר את כיבוש הנגב בסדרת מבצעים מרשימה או את מבצע יפתח לכיבוש הגליל המזרחי עליו אמר: "נחרט בזכרוני 'מבצע יפתח' כמיוחד במינו דווקא בשל הצורך באמצעים מיוחדים במינים בסיטואציות במיוחדות במינן." אלון היווה בעבור בני הדור ההוא סמל ומופת באישיותו. לא בכדי נהג לומר: "הרי רכוש אין לי, והון אין לי, הנכס הגדול ביותר שיש לי הם חברי." ספר כתוב היטב, שהינו תוצאה של מחקר מעמיק המשמש אנדרטה כתובה למופת אישיותו של האיש שהיה מן הבולטים שבדור הנפילים והגיע כמעט. מומלץ בחום רב!!!
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בת-יה (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
יגאל אלון היה חבר מפ"ם... בשלטון היתה מפלגת מפא"י, שלא אהבה, בלשון המעטה, את התורה המארקסיסטית של מפ"ם. וזאת הסיבה שבגללה הוא לא השתלב בהנהגת המדינה.
גל פרל פינקל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
הספר מציג תזה בסוגיה. אין לדעת אם הסברה של שפירא מבהיר דיו את הסוגיה. ניכר, יחד עם זאת באלון שאף שהיה פנומן צבאי ברוך כשרונות וגם שר מעולה (חינוך למשל), הצטיין בעיקר בתפקידים שניתנו לו וחסר את היכולת להיאבק על מעמדו (דבר שאישים דוגמת משה דיין אהוד ברק למשל, ברוכי כשרונות אף הם, לא בחלו בו) ומכאן מדוע לא זכה בתפקידים בכירים עוד יותר כמו רמטכ"ל ושרהב"ט.
Huck (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
ומה קרה לו אחרי המלחמה? האם הספר מצליח להסביר למה עם כל הכשרון שלו הוא לא הצליח להשתלב בהנהגת המדינה?
בת-יה (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
יפת"ח = יגאל פייקוביץ תן חופש.. סיסמתם של חיילי חטיבת יפתח. (פייקוביץ היה שם משפחתו מבית)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ