ביקורת ספרותית על נוסטרדמוס - חזונות לעתיד מאת ג'. ה. ברנאן
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 26 בינואר, 2013
ע"י דני


אפתח ואומר שהספר גרם לי לגירוי אינטלקטואלי לדעת עוד על האיש, שבעיני רבים נחשב לנביא, ואילו אני, הקטן, עוד לא יודע עליו דבר.
אז קראתי את הספר הגרוע הזה בהוצאת אור-עם ובתרגום קלוקל של ישראלה קלצל.
לאחר מכן צפיתי בסרט של ערוץ ההיסטוריה על נוסטרדמוס, ואחר כך קראתי מאמרים וספרים אלקטרוניים אחרים מבין הרבים שיש לי (אולי זה המקום להעיר שיש ברשותי כ-11,000 ספרים אלקטרוניים במגוון רחב של נושאים).

אז האיש, מישל דה נוסטרדם (הידוע בכינויו הלטיני נוסטרדמוס) היה באמת חכם. למד רפואה, אלכימיה וקבלה. הצליח לרפא את המגפה השחורה בערים שלמות ולמרות טרגדיה אישית (אשתו ושני בניו הראשונים מתו במחלה) המשיך בחייו, התחתן שנית, ונולדו לו ילדים מאשתו השנייה.
הוא גם הביע דעותיו בעד התיאוריה של קופרניקוס שכדור הארץ סובב סביב השמש, וזה היה בזמן שהתיאוריה עוד היתה בחיתוליה (נוסטרדמוס חי בין השנים 1503-1566, והתיאוריה של קופרניקוס פורסמה בשנת 1542, סמוך מאוד למותו של קופרניקוס).
כמו כן הוא הצליח לנבא אירועים מסוימים הקשורים לעתיד הקרוב של בני המלוכה של צרפת בת זמנו (המלך הנרי ה-2 והמלכה קתרין). את נבואותיו כתב נוסטרדמוס בצורה של בתי שיר בעלי ארבע שורות כל אחד, המורכבים מתערובת של צרפתית, יוונית, לטינית ואיטלקית.
ולמה הספר כל כך גרוע, משום שהוא אונס את הטקסט המקורי של נוסטרדמוס לפרשנויות של המחבר. ויחד עם התרגום הגרוע יוצר עיוותים מדהימים מן הכתב המקורי של נוסטרדמוס (שלמזלי היה לי בתרגום אנגלי בצורה של ספר אלקטרוני).

אני לא יודע אם כדאי להלאות את הקוראים את הביקורת בדוגמאות, לפרשנות הגרועה של המחבר, אבל הנה ציטוט בכל זאת:
Lost, found, hidden for so long an age,
Shall the pastor be honored as a demigod;
Before the Moon finishes her great cycle
By other vows shall he be dishonored.

את המילה pastor, שמשמעותה כומר, או רועה רוחני, בחר הסופר J.H. Brennan, לתרגם כשם של הכימאי הצרפתי לואי פסטר. וכך הוא טען שנוסטרדמוס חזה את תגליותיו של לואי פסטר.

הזוי לחלוטין ויש דוגמאות רבות לכך.
לסיכום: הספר מכיל בתחילתו פרטיים ביוגרפיים מעניינים, וניתוחים היסטוריים יפים עד למחציתו, אבל לאחר מכן, הוא ממש אונס את הטקסט שבחר המחבר להציג יחד עם פרשנויותיו של המחבר, על-מנת להוכיח שנוסטרדמוס ניבא דברים שאירעו מאות שנים אחרי מותו.

ספר גרוע, עם תרגום עברי גרוע עוד יותר.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ