ביקורת ספרותית על בגן אידן מאת קייג' בייקר
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 31 ביולי, 2011
ע"י yaelhar


שמו של הספר וביקורת שקראתי פה (תודה, רונדו) סיקרנו אותי והישגתי אותו. זה לא מדע בידיוני, למרות המעטפת הבדיונית שלו. מדובר בנערה בת 19 שבילדותה הרכה ניצלה ממרתפי האינקויזיציה (לא ידעתי שהאנקוויזיציה ערכה "חקירות" גם על בני 4. אבל שום דבר לא יפתיע אותי לגבי האירגון הזה וחקייניו). היא הפכה לבת אלמוות (כלומר קיבורג), סוכנת בשירות חברה מסתורית, המפיקה רווחים משימור והשבה לחיים של פרטים שניכחדו בזמנם. היא מוצבת באנגליה בימי מהפיכות הדת - הנרי השמיני מת, ומרי ואליזבת, בנותיו מאמהות שונות מטלטלות את המדינה בגלל אמונותיהן השונות (זו קתולית וזו פרוטסטנטית) ועל הדרך נשרפים די הרבה אנשים בשם אלוהים.

יש סיפור אהבה בין הנערה לבין מזכירו של האציל, אבל למרות שהסופרת כותבת היטב, שומרת על עניין משתמשת בהומור - היא כותבת על האהבה בצורה מכנית, ולא מצליחה לגרום להזדהות עם הסיפור.

מה כן? המון רעיונות - חלקם מעניינים - על מהות החיים. האם חיי נצח הם מטרה שיש לשאוף אליה? ועד כמה בני האנוש מסוגלים לחיות את חייהם בלי להשמיד את בני מינם (ומינים אחרים על הדרך...) מנימוקים אידיאולוגיים ודתיים מופרכים? או שפשוט כך נבראנו - "בצלם".
הסופרת משתמשת בהרבה אנלוגיות - החל משם המקום ("הגן של אידן") ועד הרמיזה שגיבורת הסיפור - הילדה שלא ידעה את שמה ושנבראה מחדש כבת אלמוות - משוטטת לה בגן כשהידע הרב שלה כמוהו כתפוח ששימש עילה לגירוש מגן העדן הראשון...
ספר סביר. כתוב היטב, מעניין ברובו ומופרך כמו שראוי לז'אנר אליו הוא מתייחס. אפשר לקרוא אותו מהר ולהנות למדי.
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ