ביקורת ספרותית על מדעי המזל - השיטות המדעיות שמאחורי המזל בעבודה, באהבה ובחיים בכלל מאת ג'ניס קפלן
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 20 במרץ, 2019
ע"י yaelhar


#
ראיתי אותו בספרייה ונכבשתי מייד בשמו – אין כמעט שום דבר שאתה יכול לייחל לו בחייך, יותר ממזל. כי כשיש מזל –לא צריך עושר, חוכמה או יופי. ואם מישהו פיצח את המדע שמאחורי המזל? אני ממש רוצה חלק בזה.

כבר כשהתחלתי לקרוא אותו הבנתי שצפוייה לי אכזבה רבתי. המחברים אינם עוסקים במזל אלא בהצלחה. והדוגמאות שהם מביאים אינן קשורות כלל למזל. לדוגמה – הצעתם (הנכונה) לאנשים להיות במקום בו ההצלחה מאירה פנים. נניח שאת מחפשת לך בן זוג. אם את עובדת בסביבה נשיית, למשל, המועמדים האפשריים הם אלה שעמיתותיך לעבודה מכירות לך (וכבר מיצית את כולם...) כדאי שתחפשי עבודה בסביבה מעורבת, או גברית. אם תכירי שם את בן זוגך האם זה יהיה מזל? לא בהגדרה שלי. זו תהיה הצלחה על ידי שיפור סיכויים, שהמזל לא מעורב בה.

דוגמה מהספר מספרת על צוקרברג – ממציא ומקים פייסבוק – שכאשר פייסבוק היה סטארטאפ קטן וראשוני הוא עבר להתגורר בעמק הסיליקון וכך פגש מממנים, שותפים וכו'. האם זה מזל? כלל לא. מזל, אם היה פה, הוא הרגע הזה בו חלפה בו המחשבה "יש כל כך הרבה אנשים שרוצים להיות בקשר עם כל כך הרבה אנשים אחרים, אם אנסה לחבר את אלה עם אלה בפלטפורמה נוחה..." והשאר כבר עבודה, ניהול סיכויים, הצלחה וטונות של כסף.

מה זה מזל? זה אותו גורם חמקמק המביא לך דבר רצוי בלי שתהיה לך אפשרות להשפיע כהוא זה על התהליך. למשל זכייה בלוטו: אפשר לחשב סיכויים (שטות גמורה, לדעתי) לבנות מודלים מתימטיים, לנסות שיטות אבל – אלא אם מצאת שיטה יעילה לפרוץ למחשב מפעל הפיס – הזכייה היא מזל. אתה מתקרב למקום חפצך ומכונית מפנה מקום חנייה? מזל. פגשת את אהוב/ת נפשך הנצחי/ת בתחנת אוטובוס? מזל. למדת על אירגונים שטוב לעבוד בהם, איתרת מישהו שיכול להמליץ עליך, הישגת פגישה עם המנכ"ל והתקבלת לעבודה – זו הצלחה, לא מזל.

מה שאומרים מחברי הספר – עיתונאית, מפיקת טלויזיה ועורכת ומומחה לניהול סיכונים וחוקר קבלת החלטות במצבים מורכבים באוניברסיטאות נחשבות – שאם אתה רוצה להצליח עליך לשפר את סיכוייך, להימצא במקום/בזמן שבו יש סבירות שתיתקל בהצלחה, ללמוד כל הזמן, להשקיע את האנרגייה שלך בהרחבת רשת הקשר שלך ולא פחות חשוב – להבין מה אתה רוצה ואיך אתה רוצה שזה ייראה. כל אלה הן עצות חכמות ונכונות (לאו דווקא מקוריות או חדשניות) ולו הספר היה נקרא "מדעי ההצלחה" – הוא היה בוודאי מתאים יותר לכתוב בו (ואני לא הייתי קוראת אותו...)

בקיצור – לא כאן תמצאו את הדרך לשפר את מזלכם. המשיכו לנסות.22 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני ארבעה שבועות)
תודה רבה, אושר.
בדרך כלל גם אני לא. מפעם לפעם יש ספר עיוני שמציע משהו שווה.

ניצול הסמכות והכוח היום אינו חסר תקדים, לדעתי. תראה את הביקורת על "אחותו של צייד המכשפות" פה למעלה. מזל רצוי בכל סביבה. מה שהכרחי בסביבה מצליחנית היום, לדעתי, הוא השקעה של הרבה לימוד וקריאת מפה מדוייקת. ולזה אין שום קשר למזל.
yaelhar (לפני ארבעה שבועות)
תודה רבה, מחשבות.
אני חושבת שהמזל לא משתמש בדחיפות. אנחנו מצד שני - בהחלט זקוקים לדחיפה (לא קטנה כל כך)
אושר (לפני ארבעה שבועות)
תודה yaelhar. אני לא קורא ספרי הדרכה באופן כללי.
חשוב להזכיר שבתקופתנו ניצול הסמכות והכוח לרעה באה באופן חסר תקדים.
צריך מזל לשרוד בסביבה מצליחנית.
yaelhar (לפני ארבעה שבועות)
תודה רבה, Tamas
ועוד איזה אוקסימורון. מסתבר שעם הגדרה קצת שונה אפשר להתייחס לכל מיני דברים כאילו הם "מזל".

את צודקת ששום מזל לא יעזור למי שאינו קונה כרטיס לוטו. אבל מבין אלה שקונים - רק ספורים זוכים במזל.
מחשבות (לפני ארבעה שבועות)
לפעמים המזל צריך רק דחיפה קטנה, לא?
Tamas (לפני ארבעה שבועות)
מדע המזל נשמע קצת כמו אוקסימורון. האם יש משהו מדעי במזל? מצד אחד מזל מוגדר כמשהו הנגרם כתוצאה של יד המקרה, אבל לפעמים אומרים שצריך ל"עזור" למזל. למשל, זכייה בלוטו היא אולי מזל אבל עצם זה שאדם ממלא לוטו האם אינו עוזר לאותו מזל ומגביר את סיכויי על ידי החשיפה אליו?
המזל גם יכול לעבוד לשני הכיוונים, הצלחה או כישלון.

ביקורת מעולה. נהנתי לקרוא.


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ