ביקורת ספרותית על אחת עשרה שעות - הסדרה הקטנה # מאת פמלה ארנס
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 25 בינואר, 2019
ע"י yaelhar


#
היא מגיעה במונית לבד למחלקת יולדות. יש לה תרמיל ארוז בקפדנות, אותו היא נושאת בקושי, כי הוא די כבד. בתוכו – בין שאר החפצים הנחוצים, כך נראה, ללידה, יש "תוכנית לידה" כתובה על מספר עמודים, מחולקת לנושאים. למשל "אם אהיה מחוסרת הכרה אני רוצה... ואני לא רוצה..." "אם התינוק שלי ייוולד מת, אני רוצה... ואני מסרבת..." כך אפשר לדעת מי האשה שכתבה בפירוט את פחדיה ואיך היא מתכוונת להירפא מהם.

האחות פרנקליין היא האחות הצמודה ליולדת הזו. היא ילידת האיטי, נושאת באמתחתה ניסיון עשיר, אישיות נעימה ומשתפת פעולה וגם צרור הגון של פחדים וטראומות משלה. והנובלה הזו מתארת – במסגרת תהליך הלידה הראשונה של האשה הצעירה – את הפחדים והתקוות של שתי הנשים הכה שונות זו מזו, המתחברות באמצעות תהליך הלידה.
הנובלה הזו כתובה היטב ומעלה דילמות רלוונטיות מאד בלי להפוך רגשנית. היא עוסקת בזוגיות ואהבה - שתיים שאינן בהכרח חופפות. היא עוסקת בנטישה ובצלקת הבלתי מגלידה של הנטוש, בבגידה ובחוסר האונים של הנבגד. כל אלה על רקע התהליך המתקדם, כך נראה, לקראת סוף ידוע מראש.

יש כמה נושאים שאני מעדיפה לא לקרוא עליהם ספרים. לידה הוא אחד מהם. למרות שהיא מהווה לעתים כר נרחב לסיפורי עלילה מרתקים – אני מעדיפה לא לקרוא על הנושא ואם אני נקלעת לשיחת נשים על לידה – אני לא משתתפת. לא רוצה להיזכר או לחשוב על זה. אבל בספר הזה, לקראת הסוף, קראתי את הסיפור שלי ולמרות שחשבתי שמחקתי אותו מהזיכרון - הצטמררתי.


29 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני חודש)
חן חן, חני.
חני (לפני חודש)
רגיש רגיש כתבת...
yaelhar (לפני חודש)
תודה רבה, מירב.
צודקת לגמרי. נכון שהפורמט של נובלה מתאים לסיפור ככפפה.
yaelhar (לפני חודש)
Tamas - אני יכולה להבין את זה. בדרך כלל הנושא לא קוסם לי בכלל, בפעם הזו התעלמתי, לשמחתי.
מירב (לפני חודש)
ספר נהדר, אחד היחידים שקראתי לאחרונה שעושים שימוש נבון בפורמט של נובלה קצרה
Tamas (לפני חודש)
מעניין מה שכתבת. לאחרונה יצא לי לקרוא לא מעט ספרים של הסדרה הקטנה ודווקא נושאו של ספר זה לא קסם לי במיוחד ודילגתי עליו...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ