ביקורת ספרותית על אדל מאת יוכי ברנדס
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 18 בספטמבר, 2018
ע"י תמר


יוכי ברנדס מסכמת חמש שנים של תחקירים ולימוד ומביאה לנו את סיפורו של הבעל-שם-טוב. דמות המספר מוטלת על אדל, ביתו של הבע-שם-טוב ששוטחת בפנינו את סיפורו מרגע לידתו, ואופן גידולו כיתום, עד מותו.
זהו רומן תקופתי, שפורש יריעה של חיים בשטייטעל המזרח אירופאי, על המלאכות שבו, הרבנים והקמעות שבו, ועל איום הפוגרומים והחרמות שבו.
עם התקדמות חייו נבנית גם תורתו שהייתה ראשית החסידות, ואנו מקבלים הצצה לחלק המיסטי של תורת הנסתר שיש בו עליית נשמה ומדריכים רוחניים ועוד.
הביקורת, שיוכי ברנדס אוהבת למתוח, על היהדות כפי שהיא נתפסת היום, קיימת גם בספר הזה אבל היא עדינה ולא פוגמת בחוויית הקריאה.
זוהי תקופה חשובה בתולדות עם ישראל, אחרי השבתאות ולפני ההשכלה, ושמחתי לסתום עוד חור בהשכלתי בנושא הזה.
הקריאה זורמת, ולא צריך להיבהל מעודף המיסטיקה (הוצאת דיבוקים, כתיבת קמעות, ופגיעה בזולת באמצעות לחשים)
ממליצה מאוד לקרוא.
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
דובון (לפני ארבעה שבועות)
אדל - החיאת דמות הבעש"ט/ הספר מעניין ונשען על תחקיר ומקורות שונים, אך יותר מכך - על הדמיון. מאחורי הספר קיימת אג'נדה חברתית ופמיניסטית, ובמקביל - הצצה לתוך נבכי המסתורין שבעולמו של הבעש"ט, אבי החסידות. מעשי הנפלאות שלו בספר יכולים להזכיר בעלי נסים ידועים, כאליהו הנביא, אך דמותו האנושית העוברת משברים, נפילות והתרסקויות יכולה בהחלט לחבר את הקורא לעולמות רחוקים.
ישי (לפני 9 חודשים)
אני אוהב את הבעש"ט...
מסתבר שגם ליהדות יש את סיפורי האחים גרים
לי יניני (לפני 9 חודשים)
תמר כתבת מתומצת וטוב. הספר ממתין לי
אַסְיָה (לפני 9 חודשים)
תמר, ביקורת נפלאה :)
Ayeletjon - דווקא הבנות של רש"י כן מוזכרות במדרשים, אם אני לא טועה שמותיהן היו מרים ויוכבד ומסופר עליהן שהיו לומדות גמרא עם אביהן ואפילו מניחות תפילין :)
Ayeletjon (לפני 9 חודשים)
מעניין אותי לדעת מאיפה היא מצאה מידע על הבת שלו כי בספרים הדתיים של פעם הנשים של אותם גדולי ישראל אינן מוזכרות וגם הבנות שלהן. מלבד מקרים בודדים כמו רבי עקיבא ודוד המלך. להורים הדתיים שלי יש בבית ספר על גדולי ישראל כמו רש"י ועוד והס מלהזכיר את שמות בנותיו או אשתו. כאילו לא היו קיימות.
מחשבות (לפני 9 חודשים)
אני לא פוחד ממיסטיקה. גם ככה בתוך עמי אני חי, עמי השרוי עמוק באלוהות.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ