ביקורת ספרותית על האדונית והרוכל מאת ש"י עגנון
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 12 במאי, 2018
ע"י סימיליה


בהתחלה חשבתי לא לכתוב חוות דעת על הסיפור הזה, משום שכמעט כל מה שאפשר להגיד על הסיפור כתוב בויקיפדיה, כך שמי שרוצה להבין את המשמעויות הסמויות והגלויות מאחורי הסיפור פשוט יכול להסתכל בויקיפדיה או לחפש באינטרנט ולקרוא את המשמעויות. בסופו של דבר, אפשר להבין מדברי שהחלטתי לכתוב חוות דעת על הסיפור כי בכל זאת יש לי מה להגיד עליו.

הסיפור, מביעה ביקורת על תהליך ההתבוללות (תהליך שבו הגויים מטמיעים הטמעות תרבותיות וחברתיות בקרב היהודים.) ועל מצב היהודים במהלך מלחמת העולם השנייה (הסיפור נכתב בזמן מלחמת העולם השנייה בשנת 1943 ). לפני שקראתי את הסיפור הייתי מודעת למצב הזה שהיהודים מתקופות זמן שונות היו מושפעים מהתרבויות של המדינות שמסביבם ולצערי המעגל הזה חוזר על עצמו גם בימינו ולכן, המסר המרכזי של הסיפור רלוונטי גם לימנו. לא מזמן כתבתי לרגל יום הולדתה ה-70 של מדינת ישראל מאמר על השפעת התרבויות שמסביבנו על השפה העברית. מוזמנים לקרוא https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=105779

הסיפור מספר את סיפורם של יוסף (הרוכל) ושל הלני (האדונית) כמו שידוע לכם אדונית היא אישה ממעמד גבוהה לעומת זאת, הרוכל הוא איש ממעמד נמוך. יוסף הוא רוכל יהודי המסתובב ביער עם קופה (מעין תרמיל גדול) שבה הוא שם את מרכולתו ומחפש קונים. במהלך הסתובבותו הוא מוצא בִקְתָּה ומגלה ששמה גרה הלני אדונית נוצרייה. האדונית קונה ממנו סכין ציידים. לאחר שהיא קונה ממנו סכין ציידים הוא מבקש ממנה מקום ללון בו. בהתחלה האדונית לא מסכימה אבל מאוחר יותר מסכימה לו לאחר שהוא מתקן לה כמה דברים בביתה. במהלך הסיפור האדונית מסכימה לו להישאר בביתה לאורך זמן והרוכל נהיה כמו בן בית ומשם העניינים מתחילים להסתבך.

לפי דעתי הסיפור הוא סיפור מעניין, יחודי ומפתיע. אני באופן אישי התחברתי מאוד למסר שהסיפור מנסה להעביר אבל פחות התחברתי לסיפור עצמו. אני לא יודעת למה אני פחות התחברתי לסיפור ולכן קשה לי להסביר את זה. הסיפור עצמו גרם לי להרגיש תחושה של אי נוחות במהלך הקריאה, אני חושבת שגם המשורר ש"י עגנון התכוון לעורר בי את התחושה הזאת. אבל בלי קשר לזה עדיין הרגשתי שאני לא מתחברת לסיפור עצמו, למרות שהוא נחשב ליצירה ספרותית ידועה בישראל ואפילו אם אני לא טועה עשו עליו מספר רחב של עיבודים.

בסופו של דבר, אני ממליצה לכם לקרוא את הסיפור. הסיפור משקף נקודת מבט מעניינת לגבי תהליך ההתבוללות של היהודים ואולי הוא גם יגרום לכם להיות יותר מודעים למצב שלצערי קורה גם היום.

מוזמנים לקרוא גם את מה שכתוב בויקיפדיה.

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%90%D7%93%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA_%D7%95%D7%94%D7%A8%D7%95%D7%9B%D7%9C


7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סימיליה (לפני 8 חודשים)
פלורנס - קודם כל תודה שכתבת לי, זה בסדר שאת לא מסכימה עם דעתי, אל טעם וריח אין להתווכח.
אורי - תודה שכתבת :)
אורי החמודה (לפני 8 חודשים)
אחלה סיפור
אלי אליהו (לפני 8 חודשים)
הסיבה שאני קוראת את הביקורת היא באמת לקבל את חוות דעתם האישית של האנשים השונים. כמו שאמרת, אם רציתי חוות דעת שמנתחת את העלילה באופן כזה, הייתי פונה לויקיפדיה. לא הסכמתי עם דעתך על הספר, אבל נהנתי לקרוא אותה יותר מכל ערך ויקיפדיה :)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ